moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne drony dla WOT-u

Terytorialsi udowodnili, że są zawsze gotowi, zawsze blisko. Do realizacji ich zadań niezbędny jest najnowocześniejszy sprzęt. Zdecydowałem o zakupie 9 dodatkowych zestawów bezzałogowców Fly Eye dla WOT, łącznie 36 dronów – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Umowa została podpisana z polskim producentem WB Electronics. Drony trafią do dziewięciu brygad OT.

W najbliższych miesiącach żołnierze z brygad obrony terytorialnej z województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, pomorskiego, kujawsko- pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz śląskiego otrzymają rozpoznawcze drony klasy mini Fly Eye 3.0. O podpisaniu z WB Electronics umowy (wartej 31,2 mln złotych) poinformował wczoraj w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. – Żołnierze terytorialsi choćby podczas ostatnich podtopień udowodnili, że są zawsze gotowi, zawsze blisko. Do realizacji ich zadań niezbędny jest najnowocześniejszy sprzęt. Zdecydowałem o zakupie 9 dodatkowych zestawów bezzałogowców Fly Eye dla WOT, łącznie 36 dronów – napisał szef resortu obrony.

Zestawy dronów zostaną kupione w ramach rozszerzenia umowy podpisanej w grudniu ubiegłego roku. Dokument dotyczył wprawdzie dostawy dla WOT-u trzech zestawów Fly Eye o wartości 10 mln zł, ale w kontrakcie zapisano możliwość dokupienia kolejnych systemów.

Jak podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT, terytorialsi z trzech brygad, do których już trafiły Fly Eye, czyli podlaskiej, lubelskiej oraz podkarpackiej, przygotowują się do używania dronów. – Do tej pory zrealizowano szkolenie producenta WB Electronics i kursy w oparciu o Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie. Na przełomie sierpnia i września planowane jest rozpoczęcie lotów szkolnych – wyjaśnia. Ppłk Pietrzak dodaje, że żołnierze wojsk obrony terytorialnej będą używać Fly Eye do różnorodnych zadań. Na przykład do prowadzenia rozpoznania wskazanych rejonów, podczas działań kryzysowych i poszukiwawczych oraz wykonywania zadań na rzecz innych rodzajów rodzajów sił zbrojnych.

Fly Eye mają skrzydła o rozpiętości 3,9 metra, ważą około 11 kg, napędzane są silnikiem elektrycznym, który pozwala im osiągnąć prędkość do 170 km/h. Maksymalna wysokość, na której mogą operować to około 6 kilometrów, a w powietrzu mogą spędzić około 3 godzin (przy korzystnych warunkach pogodowych).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1563582720
wszystko się zgadza oprócz kasy ,nigdy bym nie przypuszczał że jest to tak droga zabawka ,czy na pewno wybrano najtańszą wersję prawie 1mln. za sztukę i na dokładkę to tylko wersja rozpoznawcza ?
F5-81-22-AD

Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Focus of Every Move
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Debiut skialpinizmu
Finlandia dla Sojuszu
Oficer od drona
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Partnerstwo dla artylerii
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Sprintem do bobsleja
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
„Jaskółka” na Bałtyku
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polska poza konwencją ottawską
Together on the Front Line and Beyond
Laboratorium obrony państwa
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Spluwaczki w nowej odsłonie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Cztery lata wojny w Ukrainie
Torami po horyzont
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Skromny początek wielkiej wojny
Koniec olimpijskich zmagań
Outside the Box
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Walka o pierwszą dziesiątkę
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Oko na Bałtyk
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Fenomen podziemnej armii
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Życie pod ostrzałem
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Desant w Putlos
Selonia, czyli łotewski poligon
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Wojsko wskazało priorytety
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kierunek Rumunia
Chciałem być na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO