moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NSR wciąż przyjmuje ochotników

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom MON-u ochotnicy służby przygotowawczej nadal będą mogli podpisać kontrakt, a żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych przedłużyć umowę z armią. Taką decyzję podjęło kierownictwo resortu obrony. Jednocześnie Sztab Generalny Wojska Polskiego pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi przyszłości NSR.

Projekt rozporządzenia z końca ubiegłego roku, który określał limity powołań do czynnej służby wojskowej, zakładał wstrzymanie w 2019 roku powołań do NSR. W dokumencie zapisano także, że dotychczasowe kontrakty nie będą przedłużane.

Taką decyzję MON uzasadniał faktem, iż Narodowe Siły Rezerwowe – zgodnie z wytycznymi Strategicznego Przeglądu Obronnego – mają być stopniowo wygaszane. Głównie z powodu powołania wojsk obrony terytorialnej, które przejęły zadania, realizowane dotąd przez żołnierzy NSR-ów.

W ostatnich dniach kierownictwo resortu obrony zmieniło jednak plany. Zalecenia, jakie trafiły do wszystkich jednostek wojskowych, oznaczają wstrzymanie zapowiedzianej w ubiegłym roku likwidacji NSR-ów. – Żołnierze, którzy przejdą służbę przygotowawczą będą mogli podpisać kontrakt na wykonywanie obowiązków w Narodowych Siłach Rezerwowych, a ci, którzy już mają zawarte kontrakty, będą mogli je przedłużyć – mówi ppłk Rafał Zgryziewicz, p.o. rzecznika prasowego Sztabu Generalnego WP.

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP zakłada, że kontrakty na służbę w NSR mogą być zawierane na okres od dwóch do sześciu lat, najczęściej były to umowy dwuletnie. Minimalny okres dwóch lat nadal zostanie utrzymany.
W tym czasie Sztab Generalny Wojska Polskiego ma opracować rozwiązania dotyczące przyszłości i zasad funkcjonowania NSR-ów.

Dla ochotników odbywających właśnie służbę przygotowawczą zmiana planów resortu to z pewnością dobra wiadomość. Ci, którzy szkolenie rozpoczęli w maju, już po wakacjach będą mogli podpisać kontrakty i stać się żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych.

Rezerwiści, którzy nie zdecydują się na przedłużenie kontraktu, otrzymają ofertę rozpoczęcia zawodowej lub terytorialnej służby wojskowej. Ich wnioski o przyjęcie do jednej z tych dwóch służb będą traktowane priorytetowo. – Takie rozwiązanie było i nadal będzie praktykowane. Dowódcy jednostek obserwują przecież tych żołnierzy podczas ćwiczeń, potrafią więc ocenić ich umiejętności, poziom wyszkolenia, a tym samym przygotowanie do służby – mówi ppłk Zgryziewicz.

Narodowe Siły Rezerwowe powstały w 2010 roku po uzawodowieniu polskiej armii. Miały docelowo liczyć 20 tysięcy żołnierzy. W marcu tego roku wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską podał, że na dzień 31 grudnia 2018 roku w NSR służyło 4106 żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
 
Bezpieczniejsza Europa
„Różycki” zwodowany
Ewakuacja Polaków z Izraela
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Ratownik w akcji
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Prezydent na wschodniej granicy
Wypadek Rosomaka
BWP-1 – historia na dekady
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
The Power of Infrastructure
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Podróż w ciemność
Strażnicy polskiego nieba
Pracowity pobyt w kosmosie
Inwestycja w żołnierzy
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Podejrzane manewry na Bałtyku
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Świat F-35
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Flyer, zdobywca przestworzy
Wyższe stawki dla niezawodowych
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Śmierć gorsza niż wszystkie
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Czarna Pantera celuje
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dzieci wojny
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Planowano zamach na Zełenskiego
Kajakami po medale
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Policjanci w koszarach WOT
Pancerny kot w polskim wojsku
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Święto sportów walki w Warendorfie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Drukowanie dronów
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Broń przeciwko wrogim satelitom
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO