moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańskie składy w Powidzu

Magazyny, budynek konserwacji pojazdów, hale garażowe – za dwa lata w Powidzu powstanie kompleks logistyczny US Army. Będzie w nim składowane wyposażenie dla amerykańskiej pancernej brygady. W kwietniu odbędzie się konferencja dla firm zainteresowanych udziałem w realizacji natowskiej inwestycji. Prace budowlane mają ruszyć już w lipcu.

Najprawdopodobniej już w lipcu na terenie bazy w Powidzu rozpocznie się budowa amerykańskiego składu uzbrojenia – LTESM-C (Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex). Kompleks o łącznej powierzchni prawie 300 tys. m kw. pozwoli na przechowywanie sprzętu i broni dla jednej ciężkiej brygady amerykańskiej armii. Koszty inwestycji, oceniane na około 250 mln dolarów, pokryje NATO. Według wstępnych szacunków skład powinien zostać ukończony w dwa lata.

– Budowa zostanie sfinansowana z programu NATO Security Investment Program (NSIP), który obejmuje inwestycje w budowę infrastruktury wsparcia sił NATO, m.in. systemów łączności i informatyki w obronie powietrznej, dowództw wojskowych i lotnisk o krytycznym znaczeniu, instalacji paliwowych czy infrastruktury portowej. NSIP jest finansowany przez ministerstwa obrony państw członkowskich NATO – wyjaśnia Irina Novakova z biura prasowego Kwatery Głównej NATO. Novakova podkreśla, że budowa w Polsce infrastruktury magazynowej przeznaczonej dla amerykańskiej armii jest inwestycją strategiczną dla całego Sojuszu. – Jest to część prac NATO zmierzających do zwiększenia gotowości bojowej naszych sił. Pokazuje, że poważnie podchodzimy do mobilności i naszej zdolności do wzmocnienia wschodniej części Sojuszu. Znacznie zwiększyliśmy naszą obecność w regionie. W Polsce i krajach bałtyckich rozmieszczone zostały cztery wielonarodowe grupy bojowe, trzykrotnie zwiększyliśmy liczebność Sił Odpowiedzi NATO i uruchomiliśmy Inicjatywę Gotowości – wyjaśnia.

Przetargi na budowę kompleksu magazynowego zostały już ogłoszone. O zlecenia (jako główni wykonawcy lub podwykonawcy) mogą się ubiegać wyłącznie firmy z państw członkowskich NATO. Zainteresowane podmioty powinny zgłaszać się do mieszczącego się w niemieckim Wiesbaden Korpusu Inżynieryjnego Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (USACE) Dystrykt Europa.

Jak dowiedzieliśmy się w Kwaterze Głównej NATO, pod koniec kwietnia Korpus Inżynieryjny zorganizuje w Polsce przeznaczoną dla przemysłu konferencję, podczas której będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat inwestycji, m.in. o warunkach formalnych, jakie muszą spełniać firmy, aby budować obiekty przeznaczone dla US Army. Oferty od firm mają być zbierane w maju, a wybór najlepszych dokonany na przełomie czerwca i lipca, tak aby jeszcze w tym ostatnim miesiącu mogły rozpocząć się prace budowlane.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Nie tylko błękitne berety
Lasery dla polskiego wojska
Patrol z Syriusza
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Polska buduje przewagę w kosmosie
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Szkoła pilotów FPV
Daglezja bez tajemnic
Wypadek w PKW UNIFIL
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
A może studia na WAT?
Piekło „Pługa”
Początek wielkiej historii
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Francuski most na Odrze
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Polski sukces w Duńskim Marszu
Pierwsze K9 w Braniewie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
„Ślązak” w warsztacie
NATO coraz silniejsze
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Sztuka spadania
Historyczny triumf terytorialsa
Buty żołnierzy po nowemu
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
MON pomoże uczcić ofiary UPA
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Program „Narew” się rozkręca
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Testy autonomicznego Black Hawka
Fińska armia luzuje rygory
Ratunek na szczycie
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Ćwiczą, aby bronić granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Syndrom Karbali
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Zostać pilotem Apache’a
Polsko-estoński sojusz
Debata o bezpieczeństwie
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Borsuki wyszły w pole
Czas nadziei, czas pokoju
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
PKW Irak ewakuowany
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO