moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy

Około 20 tys. pistoletów samopowtarzalnych Vis 100 trafi w przyszłym roku do żołnierzy. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj przedstawiciele wojska oraz Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu. Głównym użytkownikiem Visów będą żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Nazwa broni nawiązuje do przedwojennej konstrukcji pistoletu wz. 35 Vis oraz stulecia niepodległości. 

Kontrakt na dostawę około 20 tys. pistoletów kalibru 9 mm został zawarty 4 grudnia. Umowa będzie realizowana w kilku etapach. Pierwsze Visy zostaną przekazane do jednostek w połowie 2019 roku. Ostatnie partie zostaną wprowadzone na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.

Visy trafią przede wszystkim do wojsk obrony terytorialnej. – Szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęci wszyscy żołnierze, ale będzie on w wyposażeniu kadry dowódczej oraz żołnierzy wybranych specjalności wojskowych – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u.

Wprowadzenie pistoletów Vis 100 do służby ma rozpocząć proces stopniowego ujednolicenia broni osobistej żołnierzy. Visy mają zastąpić pistolety P-64 oraz P-83.

Konstrukcja powstała w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu jako Ragun, jednak nazwa ta została zmieniona na Vis 100. To nawiązanie do przedwojennego pistoletu wz. 35 Vis. Natomiast liczba 100 jest odwołaniem do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Aby uczcić wyjątkowy rok, zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy Vis 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji – mówił dziś minister obrony Mariusz Błaszczak podczas konferencji podsumowującej trzy lata rządu PiS. Szef MON-u wręczył dowódcy WOT-u gen. dyw. Wiesławowi Kukule certyfikat potwierdzający zmianę nazwy pistoletu Ragun na Vis 100.

Pistolet został opracowany w ramach programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan (finansowanego przez MON). Po raz pierwszy został oficjalnie zaprezentowany 1 lipca 2014 roku podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu. Od tego czasu prowadzono badania i testy nowego pistoletu. Raguny testowali m.in. żołnierze WOT-u, wojsk specjalnych i lądowych. Szef Inspektoratu Uzbrojenia MON w listopadzie ubiegłego roku podpisał orzeczenie o zakończeniu badań kwalifikacyjnych pistoletu.

Broń działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek jest odryglowywany przez przekoszenie lufy w dół. Pistolet zasilany jest amunicją 9 x19 mm Parabellum. Konstrukcja została tak przygotowana, by bez problemu korzystali z niej żołnierze prawo- i leworęczni.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Podchorąży
1544293440
Dlaczego nowa broń zamiast trafić do jednostek liniowych, trafia do WOT. Czy pierwotnym zadaniem WOT nie miało być wspieranie pozostałych rodzajów wojsk? Przecież to nielogiczne, że jednostki "pierwszoliniowe" posiadają starszą broń od żołnierzy działających na tyłach.
27-0A-2F-CF
~Zosia
1544013960
Brawo!
E6-64-D0-77

Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Kapral Bartnik mistrzem świata
Marynarze podjęli wyzwanie
Początek „Ratownika”
Okręt skrojony na Bałtyk
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Wojskowy bus do szczęścia
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Bezzałogowy nurek
Ogień z Leopardów na Łotwie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niebo pod osłoną
The Darker, the Better
Polski „Wiking” dla Danii
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Komplet medali wojskowych na ringu
Pancerniacy jadą na misję
Wojsko na Horyzoncie
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
„Horyzont” przeciw dywersji
Gdy ucichnie artyleria
W krainie Świętego Mikołaja
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
AW149 made in Poland
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Mundurowi z benefitami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Razem na ratunek
Udany start Peruna
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Obywatele chcą być #wGotowości
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Nowe Kraby w Sulechowie
Zwalczyć strach, rozwiać mity
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Pilica w linii
Dzień wart stu lat
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Plan na WAM
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Militarne Schengen
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Orka po szwedzku
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Krajowa produkcja amunicji
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pociski rakietowe dla Husarzy
Borsuki zadomowiły się na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO