moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy karabinek i pistolet „Łucznika”

MSBS-R to robocza nazwa karabinka kalibru 5,56 mm skonstruowanego dla żołnierzy pododdziałów reprezentacyjnych. Broń przystosowana jest wyłącznie do strzelania ślepą amunicją. Z kolei PR-15 RAGUN to prototyp nowego pistoletu dla wojska, który mógłby zastąpić WIST-94. To nowe propozycje Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.


Pierwszą nowością przedstawioną w Radomiu była kolejna wersja karabinka wchodzącego w skład rodziny MSBS-5,56 (Modułowy System Broni Strzeleckiej – 5,56 mm). Broń przeznaczona dla pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego została nazwana roboczo MSBS-R. Karabinek doskonale podkreśla modułowość całego systemu – nie został opracowany od podstaw, a do jego zbudowania wykorzystano jeden z istniejących egzemplarzy karabinka sprzed ostatnich zmian konstrukcyjnych. Wymieniono w nim jedynie kilka elementów, przy czym ta operacja nie wymagała wykonywania żadnych zmian w samej broni, a jedynie opracowania samych modułów.

MSBS-R charakteryzuje się długą lufą (508 mm, dł. broni to 987 mm, 1141 mm z bagnetem), która ułatwi wykonywanie chwytów karabinkiem, i przystosowany jest wyłącznie do strzelania amunicją ślepą. Może być także wykorzystany do stworzenia kolejnych wersji karabinka, np. parawyborowej czy też przeznaczonej na rynek cywilny. Z nową, długą lufą współpracuje także nowo opracowane łoże przednie, zakrywające ją od obsady aż poza regulator gazowy. Także i ono prawdopodobnie będzie stanowić podstawę do opracowania łoża przeznaczonego dla karabinków bojowych z lufami długości 20’.

Karabinek otrzymał nową, opracowaną specjalnie dla niego kolbę. Z wyglądu podobna jest do kolby broni bojowej, ale nie ma możliwości składania w bok, regulowania długości i pozbawiona jest poduszki podpoliczkowej. Jest także solidniejsza od bojowego odpowiednika. Dla wzmocnienia jej konstrukcji zastosowano stalowy trzewik, który dodatkowo wzmocni efekt akustyczny przy uderzaniu nią o ziemię. Nowy jest także magazynek, niemal całkowicie schowany w gnieździe w komorze spustowej, a mieszczący jedynie 10 sztuk amunicji (także bojowej).

Poza tymi zmianami jest to dokładnie ten sam karabinek co wersja bojowa – gdyby zaszła taka potrzeba można MSBS-R użyć jako broni bojowej, gdyż po wymianie lufy oraz kolby (wymiana lufy wymaga jedynie klucza nimbusowego, kolbę wymienia się bez użycia narzędzi) można stworzyć z niego „pełnoprawny” karabinek bojowy. W tej konfiguracji, ale z lufą „bojową” broń może ponadto stanowić bardzo dobrą podstawę do opracowania samopowtarzalnej wersji przeznaczonej na rynek cywilny. Nawet bagnet MSBS-R jest takim samym bagnetem jak ten przeznaczony do walki, jedyną zaś różnicą jest zastąpienie oksydy niklowaniem.

Jeśli Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego zdecyduje się na przyjęcie nowej broni, co wydaje się raczej nieuniknione z uwagi na wyeksploatowanie dotychczas używanych karabinków SKS, to będzie musiał opracować nowe chwyty karabinkiem. Dołączy jednak do grona jednostek reprezentacyjnych, które łączą tradycję z nowoczesnością (np. w Wielkiej Brytanii czy Szwecji), posługując się „reprezentacyjnymi” wersjami broni używanej współcześnie w ich armiach. Byłaby to także doskonała promocja MSBS zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Drugą nowością przedstawioną przez Fabrykę Broni „Łucznik” była propozycja nowego pistoletu dla wojska, nazwanego PR-15 RAGUN. Pistolet pokazano już wcześniej, na przełomie marca i kwietnia, na zamkniętym pokazie dla prasy (była nawet możliwość strzelania z niego), ale z uwagi na trwający proces zastrzegania rozwiązań patentowych nie było możliwości publikowania jego zdjęć. Wersja zaprezentowana dwa dni temu różni się kosmetycznymi detalami w wyglądzie (np. bardziej ostre kształty zamka).

RAGUN to de facto głęboko zmodernizowany pistolet MAG-98, który przegrał w konkursie na nowy pistolet dla WP z WIST-94, który z kolei okrył się potem złą sławą. RAGUN docelowo mógłby zastąpić właśnie tę broń i starsze pistolety P-83 i  P-64.

Pistolet działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy i jest ryglowany przez jej przekoszenie w oknie wyrzutowym. Zasilany jest amunicją 9x19 mm Parabellum podawaną z dwurzędowego, 15-nabojowego magazynka. Pistolet wyposażono wyłącznie w bezpieczniki automatyczne, wewnętrzne – nie ma żadnych bezpieczników nastawnych. Wszystkie manipulatory (dźwignia zwalniania napiętego kurka, przycisk zwalniania magazynka oraz dźwignia zwalniania zamka) są zdublowane i jednakowo łatwo dostępne dla strzelców lewo- i praworęcznych. Broń jest obecnie w fazie prototypu i jeśli prace nad nią będą kontynuowane, to na pewno jeszcze się zmieni (np. okładziny chwytu).

Kontrowersje może budzić zastosowanie kurkowego mechanizmu uderzeniowego, ale tu wyjaśnienie jest proste – taki mechanizm uchodzi za skuteczniejszy, a poza tym Wojsko Polskie od dziesięcioleci używa pistoletów z kurkiem zewnętrznym (poza nielicznymi wyjątkami w rodzaju wojsk specjalnych i ŻW), więc raczej nie zdecyduje się na radykalną zmianę i wprowadzenie broni z mechanizmem bijnikowym.

Drugą „kwestią sporną” jest zastosowanie stopu aluminium jako materiału szkieletu pistoletu. Zdecydowana większość głosów opowiada się za tworzywowym szkieletem, ale producent skłania się ku wersji metalowej. Czy wygrają zwolennicy „plastiku” i powstanie jednak RAGUN z polimerowym szkieletem – czas pokaże.

Frag Out!

autor zdjęć: Frag Out

dodaj komentarz

komentarze

~profanator
1487690340
@axi ur też był na naboje 9mm a był w stanie przebić się przez pancerz każdego ówczesnego czołgu
9C-7D-60-2D
~Mossberg
1485200340
Też nie lubię plastiku w elementach konstrukcyjnych broni. To nie ma być przecież zabawka ASG tylko broń. Aluminum i jego stopy można sobie tak samo darować jak i plastik. Tylko stal, bezkompromisowo. To ma być dla wojaka a nie dla p***y.
44-56-AC-15
~AXI
1469882940
PR-15. Prezentacja w 2015r. modernizacji konstrukcji z 1998r (Mag98) i to bez szkieletu kompozytowego - pogratulować. Amunicja 9 mm Para , szału nie ma (standardowa amunicja NATO, bez zdolności penetracyjnych średniej klasy kamizelek z lat '90 (współcześnie nadaje się jedynie na wojny kolonialne, do pacyfikowania analfabetów w jakiejś egzotycznej krainie. Do obrony RP np. przed SPECNAZEM będzie trzeba opracować coś solidniejszego, albo amunicję w wersji p-panc.). Pewnie jest celny, jeśli jeszcze będzie tani, to Afryka go kupi.
1E-CA-31-FE
~korund
1451255640
Bardzo pieknie i ladnie jak za przedwojemnej sanacji paradnie jedynym pistoletem ktory przerosl visa w Polsliej zbrojeniowce byl pistolet P93 blaszany pistolet z kapitalnym m zwalniaczem bezstrzalowym kurka juz lepiej sie nie da to nawet przeroslo szwajcarskiegp sig sauera p230 wyatarczylo zrobic dwurzedowy magazymek na 10 naboi makarow i zmodernizowac amunicje zeby byla skutezna z penetracja nowoczesnych kamizelek na swobosny zamek te 400j max starczy poniewaz piatolet zawsze jest bronia pomocnicz ktora nie ma szans z pm
09-54-FB-FC
~Ebola
1404848040
"(wymiana lufy wymaga jedynie klucza nimbusowego, kolbę wymienia się bez użycia narzędzi)" - JAKIEGO klucza ?
66-60-45-98
~Edziu
1404544080
I po co ten bagnet ? ! żeby chyba tylko przeszkadzał i żeby można było go zgubić. Kto w obecnych czasach walczy na bagnety ? ? ?
60-70-05-10
~scooby
1404401340
~prastarzec - jak nie masz pozwolenia to wystąp, kup, przerabiaj ... .
39-FF-C3-6D
~prastarzec
1404397080
Ładniejszy by był ten karabinek gdyby pozbyć się tej szyny na całej długości. A i pomyśleć troszkę nad kształtem kolby i bagnetu by się zdało
75-79-C0-40
~scooby
1404379560
Miałem podobny do pierwszego od dołu. Chyba to było w Quake 4.
39-FF-C3-6D

V Korpus z nowym dowódcą
 
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Odstraszanie i obrona
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO