moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Patrol” walczy ze skażeniami

„Pociąg relacji Berlin–Warszawa może być napromieniowany nieznanymi substancjami” – ogłasza Interpol. Informacja dociera do Komendy Głównej Policji. W stan gotowości zostaje postawione m.in. wojsko, policja i straż pożarna. Taką sytuację kryzysową służby ćwiczyły dziś w Warszawie podczas „Patrolu”, czyli testowania systemu wykrywania skażeń, które odbywa się co trzy lata.

W „Patrolu ‘18”, który potrwa do piątku, uczestniczy około trzech tysięcy funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz żołnierzy. Będą oni współpracować ze sobą na terenie całej Polski w ramach centrów zarządzania kryzysowego w 16 województwach. Scenariusz ćwiczeń zakłada, że najważniejsze wydarzenia rozegrają się w Warszawie, Rzeszowie i Dziwnowie.

Dziś żołnierze i funkcjonariusze musieli stawić czoła dwóm zadaniom. W Rzeszowie do akcji wkroczyły służby sanitarne, ponieważ jeden z pasażerów samolotu, który wylądował na lotnisku, miał objawy choroby zakaźnej. Drugi z epizodów ćwiczeń odbył się w Warszawie na stacji kolejowej Warszawa Praga. – Scenariusz zakładał, że na dworcu kolejowym w Berlinie ktoś rozproszył substancję promieniotwórczą. Służby niemieckie po czasie wykryły to i zaalarmowały Interpol.

Jest niemal pewne, że substancja promieniotwórcza mogła się również znaleźć w pociągu relacji Berlin–Warszawa, który ruszał z dworca w momencie rozpylenia niebezpiecznych substancji – opowiada ppłk Jarosław Czepiel, szef wydziału koordynacji Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Zostaje powołany sztab kryzysowy i zapada decyzja, że pociąg ma być skierowany na stację PKP Warszawa Praga. W wagonach są pasażerowie. Cały obszar stacji Warszawa Praga został zabezpieczony przez policję, dodatkowo funkcjonariusze zabezpieczyli też teren wokół pociągu. Nikt niepożądany nie może znaleźć się zbyt blisko skażonych wagonów. Najpierw ewakuowani zostali pasażerowie. Każdy z nich musi być dokładnie sprawdzony przez specjalistów z Państwowej Agencji Atomistyki. W ochronnych kombinezonach sprawdzają oni detektorami, czy na pasażerach znajdują się niebezpieczne substancje. – Jeśli są to drobne cząstki jakiegoś izotopu, wystarczy czasami umyć skórę lub strzepnąć je z ubrania. Ale wiadomo, że wówczas skażona jest już woda, którą się umyliśmy. Ją też trzeba odpowiednio zabezpieczyć i zneutralizować szkodliwe substancje. Wszystkie działania są prowadzone według ścisłych procedur – wyjaśnia ppłk Czepiel.

W akcji brał również udział Zespół Pobierania Prób z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Wojskowi chemicy pobrali próbki niebezpiecznej substancji z pociągu oraz z ubrań pasażerów. Następnie będą je analizować w laboratorium, ich neutralizacja odbędzie się w specjalnie do tego celu wyznaczonym terenie. Pobieranie takich próbek jest niezwykle czasochłonne. – To nie jest dynamiczna akcja bojowa, żołnierze działają powoli i bardzo dokładnie, tak by niczego nie przegapić – wyjaśnia ppłk Czepiel.

W czasie ćwiczeń „Patrol ‘18” w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń na pełnych obrotach pracuje centrum dyspozycyjne. – Analizujemy wszystkie epizody i wyciągamy wnioski, odpowiadamy na pytania: czy zagrożenie jest duże, jak silni są terroryści, jaką bronią dysponują… – mówi ppłk Czepiel. Na podstawie takich danych specjaliści wypracowują rekomendacje dla osób, które decydują o tym, jakie służby zostaną zaangażowane w działanie antykryzysowe. – Sugerujemy też, jak żołnierze, policjanci czy strażacy powinni przygotować się do działania, by wszystko odbyło się w sposób jak najbardziej bezpieczny. Wskazujemy rozwiązania, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo ludności cywilnej – dodaje Czepiel.

Wojsko na „Patrol ‘18” poza specjalistami z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń skierowało także kompanię chemiczną z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kierownikiem ćwiczeń jest szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jutro kolejna część szkolenia. W porcie w Dziwnowie rybacy odnajdą beczkę pełną amunicji, a na lotnisku w Warszawie terroryści będą próbowali wnieść na pokład samolotu przesyłkę z niebezpieczną zawartością.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Skromny początek wielkiej wojny
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwszy skok
Invictus w zimowym stylu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojna o porządek świata
Wojenny bohater na szubienicy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Avenger” na Monte Cassino
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Tajna misja polskiej agentki
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO