moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Boeing dla VIP-ów wylądował w Polsce

Pierwszy z trzech Boeingów 737-800, które mają służyć do przewozu najważniejszych osób w państwie, wylądował dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego. Samolot o numerach bocznych 0110 nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jego matką chrzestną została st. szer. Oktawia Nowacka, medalistka olimpijska. Maszyna wejdzie do służby w połowie 2018 roku. 

Boeing 737-800 w biało-czerwonych barwach wylądował na płycie lotniska Okęcie dziś około godziny 10.  Kołując pod hangar przejechał przez kurtynę wodną, którą zgodnie z lotniczą tradycją utworzyła wojskowa straż pożarna. Symboliczne klucze do samolotu otrzymał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Maszyna została poświęcona przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka oraz przez zastępcę Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego ks. płk. Aleksego Andrejuka i Naczelnego Kapelana Wojskowego – Ewangelickiego Biskupa Wojskowego ks. bp. płk. Mirosława Wolę. – To dla mnie wyjątkowo ważne wydarzenie, bo lotnictwo transportowe było od lat zaniedbywane, a teraz zostało odbudowane – mówił wiceminister Bartosz Kownacki podczas konferencji prasowej. 

Matką chrzestną nowego samolotu została st. szer. Oktawia Nowacka, pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Boeing 737-800 otrzymał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wizerunek Marszałka zdobi ogon maszyny oraz przednie drzwi. Samolot zostanie w Polsce przebudowany do wersji VIP. Przede wszystkim będzie dostosowany do lotów HEAD, czyli takich, podczas których na pokładzie znajdują się najważniejsze osoby w państwie. Maszyna – podobnie jak pozostałe dwie – będzie więc wyposażona w systemy obrony, kodowane systemy łączności oraz wojskowe systemy nawigacji i identyfikacji.Będzie też mogła wykonywać loty transatlantyckie. W środku znajdzie się czteroosobowa kabina, 8 miejsc business class oraz 120 o podwyższonym standardzie ekonomicznym. W przyszłości samolot może być wykorzystywany na przykład do ewakuacji żołnierzy. „Marszałek Józef Piłsudski” wejdzie do służby w połowie 2018 roku.W marcu 2017 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z koncernem Boeing umowę na zakup trzech samolotów Boeing 737-800. Umowa jest warta ponad 2 mld złotych. Początkowo jedna z maszyn miała być używana, ale MON wynegocjował zmianę kontraktu z amerykańskim producentem. Wszystkie samoloty będą więc nowe, a koszty zakupu pozostaną bez zmian.

Pierwszy Boeing do przewozu VIP wylądował dziś w Polsce, na kolejne dwa trzeba poczekać do 2020 roku. Będą to maszyny w wersji BBJ2 (Boeing Business Jet) – z kabiną HEAD dla czterech osób w układzie konferencyjnym, dwuosobową kabiną VIP, 12-osobową kabiną business class, 48-osobowym przedziałem ekonomicznym oraz sypialnią dla załogi. W samolotach zostanie wyznaczone specjalne miejsce do przewozu chorych lub ciężko rannych oraz miejsce dla personelu medycznego.

Boeing 737 jest najpopularniejszym samolotem pasażerskim na świecie. Z Boeinga 737 w wersji HEAD korzystają rządy USA, Indii, Australii i Białorusi.

KE

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Przesiadka do klasy premium
 
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Bez AK, ale nadal w walce
Zbuduj formę na wiosnę!
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Rosomaki będą groźniejsze
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zima, skały i kawalerzyści
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Misja nie tylko wojskowa
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowe radary dla MW
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wiedza, która ratuje życie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Bombardowanie Monte Cassino
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
W Brukseli o przyszłości NATO
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowa Rada przy prezydencie
Polak w szkole boardingu
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Na wolność przez dwa mury
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dywizjon 303 w Napoleonie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Jak Perun z Piratem
Hiszpańskie dylematy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Drony na fali
W BBN o sytuacji na granicy
Rodzeństwo na medal
Nowe garaże dla Leopardów
Survival w Kosowie
Saperzy rozminowują Kłaj
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Oczy na wschodnią flankę
Border Protection Is a Priority
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Zielony, żółty czy czerwony?
Z pomocą dla Libanu
Legionowski szpital niemal gotowy
Pierwszy krok do zawodowców
Nauka kruszenia lodu
Kolejna prowokacja na granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO