moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
10 sposobów na selekcję

Kilka prostych z pozoru porad może pomóc spełnić marzenia o zdaniu pierwszego testu na drodze do jednostki specjalnej i uniknąć przykrych niespodzianek. Na selekcji nie będzie bowiem czasu na poprawki. To ekstremalny egzamin dla organizmu i zaliczą go tylko najlepsi. Instruktorzy Jednostki Wojskowej Agat podpowiadają, jak najlepiej przygotować się do selekcji.

1. Do selekcji w górach najlepiej przygotowywać się w... górach.

Nic nie zastąpi kilku czy kilkunastu weekendów spędzonych przed selekcją w górach. Omijaj szlaki turystyczne, korzystaj z kompasu i mapy. Pamiętaj, by zabrać ze sobą ciężki plecak – około 20 kg, bo tyle przez pięć dni będziesz musiał dźwigać na selekcji. Do sprawdzianu w górach nie przygotujesz się na siłowni czy biegając po parkach. Spróbuj poznać rejon, w którym będzie się odbywać selekcja. Oczywiście, nie otrzymasz dokładnych współrzędnych, bo każda edycja selekcji odbywa się w innym miejscu. Ale zorientować się w Bieszczadach warto wcześniej.

2. Naucz się nawigacji, korzystania z map UTM. Zapomnij o nawigacji satelitarnej.

Dowiedz się czym jest mapa UTM, bo właśnie z takiej będziesz korzystał w czasie selekcji. Podpowiadamy: to nie jest mapa turystyczna, więc znajomość takiej niewiele ci pomoże. Nawigować w terenie podczas selekcji będziesz używając mapy w układzie UTM. Podczas treningu w górach wyłącz nawigację w telefonie i pracuj z mapą. Wyznaczaj azymuty i maszeruj po bezdrożach obserwując teren dookoła ciebie.

3. Zadbaj o odpowiedni sprzęt i wyposażenie. I najważniejsze – sprawdź je w górach.

To co zabierzesz ze sobą na selekcję jest bardzo ważne. Wykaz wymaganego i dopuszczalnego sprzętu znajdziesz na stronie internetowej jednostki. Nie podpowiemy ci, jakiej firmy masz mieć buty czy namiot, ale pamiętaj, aby każdy element wyposażenia wziąć ze sobą w góry przed selekcją i sprawdzić, jak się sprawuje w terenie. Zwróć uwagę, czy śpiwór jest wystarczająco ciepły, czy buty nie przemakają, czy plecak jest wygodny.

3. Popracuj nad psychiką i motywacją.

Nie dasz rady ukończyć selekcji bez silnej głowy, bo po kilku dobach ekstremalnego wysiłku fizycznego nie maszerują już nogi tylko serce i głowa. Nie dopuszczaj do siebie myśli, że nie dasz rady. Masz cel i musisz go zrealizować – z takim nastawieniem podejdź do selekcji.

4. Sprawdź jak funkcjonujesz nocą.

Zdarzało się, że świetnego kandydata po kilkudniowym wysiłku wyeliminował lęk przed samotnym nocnym nawigowaniem w górach. Sprawdź, jak ty zareagowałbyś na taką sytuację. Noc w górach przed selekcją to punkt obowiązkowy. Spróbuj znaleźć punkty w terenie, gdy twoim jedynym źródłem światła jest księżyc.

5. Przerwij suplementację.

Ponieważ na selekcji nie będziesz mógł zażywać żadnych witamin, warto wcześniej przestać je łykać, by przyzwyczaić organizm do funkcjonowania bez nich.

6. Przećwicz pakowanie i rozpakowywanie plecaka.

Podczas selekcji będziesz to robił dziesiątki razy. Im więcej czasu będziesz na to potrzebował, tym gorzej dla ciebie i twoich kolegów. Za opóźnienia „nagrodą” są pompki lub przysiady – dla ciebie i twoich kolegów, bo odpowiedzialność jest zbiorowa. Przemyśl, gdzie schowasz zapałki, gdzie ołówek, zapamiętaj to i naucz się w tej sytuacji działać jak automat.

7. Powiedz najbliższym o swoich planach.

Po pierwsze ich wsparcie doda ci siły, po drugie może pomóc w budowaniu motywacji. Jeden z instruktorów, aby przygotować się do selekcji wnosił żonę na rękach do mieszkania na 10 piętrze.

8. Czasami warto zapytać specjalistę.

Wizyta u trenera personalnego, kursy przedselekcyjne, konsultacje z byłymi żołnierzami wojsk specjalnych – to jest dobry pomysł. Może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi.

9. Poznaj swoje słabe strony.

Jeśli masz słabe mięśnie nóg, to praca nad nimi musi stać się twoim priorytetem. Jeśli nie umiesz nawigować, nie czujesz się pewnie w terenie, jak najczęściej pracuj z mapą i wyjeżdżaj w nieznaną okolicę. Pół roku to minimalny czas, który powinieneś poświęcić na pracę nad swoimi słabościami. Im wcześniej je zdiagnozujesz, tym szybciej będziesz mógł się zabrać do ich niwelowania.

10. Zmierz się z selekcyjnym menu.

Podczas jednego dnia selekcji zjesz nie więcej niż 400 gram konserwy mięsnej, tabliczkę gorzkiej czekolady i paczkę chrupkiego pieczywa. Sprawdź, jak na taką dietę zareaguje twój organizm i czy będziesz w stanie zmierzyć się z naprawdę dużym wysiłkiem. Uwaga, taki test nie powinien odbywać się bezpośrednio przed selekcją. Tych ostatnich kilka dni poświęć na regenerację organizmu.

Powodzenia!

EK, MKS

autor zdjęć: EK, MKS, Roco

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
AFN znów w oktagonie
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
„Czajka” po udanej operacji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczepimy się
MON robi zakupy amunicji
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Raki w Toruniu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Bój o czarną perłę w koronie
Wspólny wysiłek
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Pomoc w walce z dezinformacją
Co ze sprawdzianem z WF?
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Kurs na dyplomację
Tygrysi zlot myśliwców
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowe książeczki wojskowe
To było wyzwanie dla wszystkich
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Jak wojsko walczy z pandemią
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Misje kształtują charakter
Course on Diplomacy
Błękitni po raz trzeci w Libanie
BME pod znakiem „Miecznika”
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Śląskie salwy
WOT szkoli snajperów
Kto otrzyma Buzdygana?
Kuźnie oficerskich kadr
Nowy karabin z Tarnowa
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Rumuński „Scorpion Spring”
Polska stawia na fregaty Miecznik
Sto sekund do zagłady
Kara śmierci za życie Zofii
„Defender” dotarł do Europy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Specjalsi lądują w wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO