moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Comarch Defence Platform – polska propozycja zintegrowanego systemu ISTAR

Systemy ISTAR (information, surveillance, target acquisition and reconnaissance) to rozwiązania, bez których efektywne wykonywanie zadań przez nowoczesne siły zbrojne czy wyspecjalizowane zespoły snajperskie nie byłoby możliwe. Dzięki systemom ISTAR, zapewniającym na polu walki bieżący dostęp do informacji oraz danych rozpoznawczych, dowódcy wszystkich szczebli mogą podejmować właściwe decyzje i dowodzić z pełną świadomością sytuacyjną pola walki.


Systemy ISTAR wykorzystują inteligentne procesy katalogowania, indeksacji, interakcje procesów, przetwarzania i analiz pozyskanych danych oraz informacji.

Istotną częścią systemów ISTAR jest moduł ISR, którego odpowiednikiem w systemach cywilnych jest GIS (Geographical Information System). Jego zadaniem jest przetwarzanie i dostarczanie aktualnych, dokładnych, istotnych, spójnych informacji i danych wywiadowczych oraz rozpoznawczych w celu wsparcia działań. Przykładami rozwiązań sensorycznych ISR wykorzystywanych na potrzeby systemów ISTAR są mi.in. satelity, załogowe samoloty rozpoznawcze U2 i bezzałogowe statki powietrzne. Systemy klasy ISTAR stanowią niezastąpione wsparcie informacyjne dla sił zbrojnych oraz stanowią cenne źródło informacji dla systemów klasy BMS czy C2IS.

Polskie rozwiązanie Comarch Defence Platform to zintegrowana platforma klasy C4ISR, ukierunkowana na funkcjonalność systemu klasy ISTAR. Nad ciągłym rozwojem platformy pracuje zespół specjalistów, mający pełny dostęp do kodów źródłowych i rozwiązań kryptograficznych. System umożliwia przetwarzanie i przekazywanie danych z niemal wszystkich rodzajów środków łączności. Comarch Defence Platform posiada pełną funkcjonalność świadomości sytuacyjnej SA dla systemów klasy ISTAR, C2IS oraz systemów JOINT ISR.

Architektura logiczna i funkcjonalna systemu bazuje na najlepszych światowych rozwiązaniach, sprawdzonych w boju. System jest w pełni skalowalny, posiada zaimplementowane mechanizmy bezpieczeństwa, występuje pełna separacja pomiędzy modułem komunikacyjnym wymiany danych a jądrem systemu. Eliminuje to ryzyko kradzieży danych i nieuprawnionego dostępu. System wspiera również proces archiwizacji danych, który obejmuje dostęp do danych surowych i nieustrukturyzowanych.

Comarch Defence Platform zbudowano w oparciu o architekturę modułową, kładąc szczególny nacisk na interoperacyjność z innymi systemami. Moduł komunikatora systemu odpowiada za wymianę i transmisję danych. Z kolei w komponencie mapowym C2MAPY w sposób automatyczny – na podstawie sygnału GPS – pojawiają się pozycje użytkowników w formie znaków taktycznych. Moduł JOINT ISR jest odpowiedzialny za gromadzenie, analizy, przetwarzanie, indeksowanie, wyświetlanie informacji oraz strumieni danych z urządzeń sensorycznych, takich jak kamery, głowice, aparaty fotograficzne i inne systemy dziedzinowe. Wszystkie trzy moduły są ze sobą zintegrowane, dystrybucja danych odbywa się z wykorzystaniem wewnętrznej szyny dystrybucji danych.

System Comarch Defence Platform testowany był podczas ćwiczeń CWIX 2015 i 2016, w ramach których przeprowadzono ponad 250 testów dwustronnych z wieloma systemami wsparcia dowodzenia państw członkowskich NATO, w standardach i protokołach, takich jak: MIP, NFFI/FFT, ADatP-3, LINK 16, MIP, GIS, NVG, OTH GOLD, NSIF, WFS, WMS. Wszystkie zakończyły się sukcesem.

Comarch

dodaj komentarz

komentarze


Szerszeń z Sochaczewa
Miliardy na obronność
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wielki sukces podchorążych z AMW
Dronowy kierunek przyszłości
NATO liczy wydatki przed szczytem
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Przełomowe porozumienie
Żywią i bronią
Sojusznicza medycyna pola walki
Tropem tajemnic z przeszłości
NATO zwiększy produkcję broni
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Polski wkład w operację „Overlord”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Prezydent RP o szczycie NATO
Zatrzymać drona
Zbrodnicza farsa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
PIRX-1 na orbicie
Mundur w paczkomacie
Królowa wspinaczki kończy karierę
Podróż w ciemność
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Mundur i bokserskie rękawice
Wsparcie ma znaczenie
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Paliwowy krwiobieg NATO
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barakudy z Polski
Drony na Legii
Przełomowe zdolności artylerzystów
Nadchodzą zmiany
Bez zmian w emeryturach
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Równanie z „Iksem”
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Sztuka tworzenia kryptonimu
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
USA znów uderzyły w Iran
Studenci w koszarach
Domek Pilota w LAW otwarty
Twarzą w twarz
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Pieta Michniowska
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO