moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszają targi „Pro Defense”

Wśród wystawców: Polska Grupa Zbrojeniowa i jednostki ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, m.in. wojsk specjalnych i OT. Poza tym piknik klas mundurowych, szkolenia poligonowe i konferencje organizacji proobronnych – w czwartek w Ostródzie ruszają targi „Pro Defense”. To jedno z nielicznych w Europie wydarzeń poświęconych obronie terytorialnej.

Ostródzkie targi, które patronatem objął minister obrony Antoni Macierewicz, rozpoczynają się 1 czerwca i potrwają cztery dni. W Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury pojawi się ponad stu wystawców. Wśród nich spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które zaprezentują m.in. karabinki MSBS i Beryl, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, bezzałogowe samoloty „NeoX”, „Atrax M” i „Drozd”, moździerze 98 i 120 mm, granatniki i miny przeciwpancerne. Będzie też można obejrzeć modernizowane dla polskiej armii czołgi Leopard 2A4, komplet indywidualnego wyposażenia żołnierza wojsk obrony terytorialnej, systemy optoelektroniczne oraz radary. Poza firmami zbrojeniowymi na „Pro Defense” pojawi się oczywiście wojsko. Swój sprzęt zaprezentują m.in. wojska specjalne, WOT oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Stoiska promocyjne przygotuje także Polska Agencja Kosmiczna, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Akademia Sztuki Wojennej. Pełna lista wystawców znajduje się na stronie internetowej targów: http://pro-defense.pl/pl/lista-wystawcow.

– Na targach w Ostródzie nawiązuje się relacje biznesowe, ale to także miejsce integracji środowisk związanych z klasami mundurowymi i organizacjami proobronnymi – mówi mjr Jakub Block z Centrum Operacyjnego MON. Już pierwszego dnia odbędzie się apel klas mundurowych. Prawdopodobnie weźmie w nim udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który ogłosi listę szkół zakwalifikowanych do programu MON dla klas mundurowych. Uczniowie, którzy wezmą w nim udział, będą mogli m.in. ćwiczyć na poligonach i częściej odwiedzać wojskowe jednostki.

Na Polach Grunwaldzkich, 30 kilometrów od Ostródy, odbędzie się również piknik klas mundurowych. Weźmie w nim udział ponad 1500 uczniów.

W Ostródzie znajdą też coś dla siebie miłośnicy historii. Organizatorzy przygotowali ścieżkę dydaktyczną przedstawiającą uzbrojenie polskiego wojska od czasów pierwszych Piastów aż do współczesności. – Każdy, kto wejdzie na ścieżkę, będzie mógł obejrzeć grupy rekonstrukcyjne i zobaczyć, jak zmieniało się nasze wojsko – mówi mjr Block. Nie zabraknie też wydarzeń sportowych. – Można będzie sprawdzić się na torze przeszkód. Zrobić przysiady, pompki czy skłony, za które sędziowie będą przyznawać punkty. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni – dodaje mjr Block. Mecenasem ścieżki dydaktycznej jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

1 czerwca rozpocznie się trzydniowa konferencja „Działalność organizacji proobronnych w Polsce i za granicą”. Główne tematy dyskusji to współpraca wojsk obrony terytorialnej z organizacjami proobronnymi, system funkcjonowania organizacji proobronnych w państwach bałtyckich oraz uzbrojenie i szkolenie w WOT. O tym, jak działają organizacje proobronne w krajach nadbałtyckich, opowiedzą goście z Litwy, Łotwy i Estonii.

Film: MON

Podczas targów będzie można także wziąć udział w szkoleniu strzeleckim i medycznym oraz nauce samoobrony i działania w razie ataku terrorystycznego. Wstęp na targi „Pro Defense” jest bezpłatny. Wystarczy pobrać bilet ze strony targów (http://pro-defense.pl/pl/zasady-wstepu). Targi są otwarte od 1 do 4 czerwca.

Targi „Pro Defense” odbywają się po raz drugi. W ubiegłym roku zorganizowano m.in. wystawę sprzętu i uzbrojenia dla OT, Kongres Organizacji Proobronnych i konferencję naukową.

Targi proobronne w Ostródzie – wydanie specjalne Polski Zbrojnej

Informator targowy

Katalog sprzętu

Ewa Korsak , Magda Miernicka

autor zdjęć: pro-defense.pl, MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto wojskowego sportu
 
Weterani i bokser „Master”
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sprawa katyńska à la española
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ogień w podziemiu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Animus Fortis, czyli mężny duch
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Cena wolności
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, epilog
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO