moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Od 2018 roku będą nowe książeczki wojskowe

Lepsze zabezpieczenia przed fałszowaniem oraz miejsce na wpisanie większej niż dotąd liczby wojskowych ćwiczeń – to między innymi będzie w nowych książeczkach wojskowych. Ich zmieniony wzór Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza wprowadzić w 2018 roku. Będą też miały nową szatę graficzną i elementy użytkowe – dodatkową kieszeń na dokumenty.

Książeczka wojskowa jest dokumentem potwierdzającym stosunek jej posiadacza do powszechnego obowiązku obrony. Wydawana jest przez wojskowe komendy uzupełnień, najczęściej po kwalifikacji wojskowej, w której kolejnym rocznikom przyznaje się kategorie zdolności do czynnej służby. Zawiera też informacje dotyczące np. rodzaju odbywanej służby, nadanych stopni wojskowych, przydziału mobilizacyjnego czy dat odbytych ćwiczeń.

I właśnie to, że obecne książeczki mają zbyt mało miejsca na wpisy dotyczące udziału żołnierza w wojskowych ćwiczeniach, jest jednym z głównych powodów wprowadzania zmiany w tym dokumencie. – Obecnie obowiązujący wzór książeczki zawiera jedynie sześć pozycji na adnotacje o ćwiczeniach. Praktyka pokazała, że to zbyt mało. Dotyczy to zwłaszcza książeczek żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, którzy kilka razy w roku mogą odbywać ćwiczenia rotacyjne – tłumaczy płk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ale poza ćwiczeniami rotacyjnymi, które trwają łącznie do 30 dni i są przeprowadzane z przerwami w określonych dniach w ciągu całego roku, chodzi też o wpisy dotyczące ćwiczeń jednodniowych, krótkotrwałych do 30 dni oraz długotrwałych do 90 dni, odbywanych przez rezerwistów. Tym osobom, których książeczka już nie mieści takich wpisów, WKU wyda nowe dokumenty. Będą one liczyły 28 stron i miały nieco większy format od obecnie używanej, dzięki czemu wpisy będą też bardziej czytelne.

Książeczka nowego wzoru ma być też lepiej chroniona przez sfałszowaniem. Teraz nie ma ona nowoczesnych form zabezpieczenia i tym samym nie spełnia międzynarodowych norm ani standardów zalecanych dla dokumentów tożsamości. Dlatego papier w nowo wydawanych książeczkach będzie chemicznie zabezpieczony przed dokonywaniem zmian zapisów, a do druku dokumentu zostaną użyte farby UV. Na poszczególnych stronach pojawi się też znak wodny.

Ponadto w książeczce znajdą się nowe informacje. – Dotyczyć będą, na przykład, numeru i daty wydania oraz zwrócenia broni służbowej, a także adresu najbliższej rodziny żołnierza w czynnej służbie wojskowej – mówi oficer ze Sztabu Generalnego. Nowością jest też pomysł dodania na tylnej okładce książeczki specjalnej kieszonki do przechowywania innych dokumentów dotyczących służby, np. karty mobilizacyjnej.

MON planuje, że pierwsze książeczki nowego wzoru będą wydawane podczas kwalifikacji wojskowej w 2018 roku. To dlatego, że złożone już zostało zapotrzebowanie na książeczki wg starego typu, które wręczane będą podczas tegorocznej kwalifikacji wojskowej.

W ostatnich trzech latach wydano w sumie ponad 800 tys. sztuk książeczek (2013 r. – 300 tys., 2014 r. – 311 tys., 2015 – 225 tys.). Cena jednej sztuki wynosiła około 1,30 zł. Dokument nowego wzoru ma być ponad dwa razy droższy i kosztować około 3 zł. Wzrost ceny spowodowany jest m.in. zabezpieczeniami. Szacowany roczny koszt takiej zmiany to 900 tys. zł

Projekt rozporządzenia MON w sprawie nowego wzoru książeczki wojskowej znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel

dodaj komentarz

komentarze

~abbaye
1506926220
Sam tekst jest mi obojętny, niemniej, uważam, iż wypadałoby treść przemyśleć. Sugeruję, aby zamiast słów "...stosunek jej posiadacza do powszechnego obowiązku obrony" użyć zwrotu "..status jej posiadacza..." itd
90-47-94-87

Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
 
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Formoza. Za kulisami
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
The Suwałki Gap in the Game
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Spadochroniarze na warcie w UE
Olimp gotowy na igrzyska!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Pancerniacy trenują cywilów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Spędź wakacje z wojskiem!
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Za zdrowie utracone na służbie
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Prezydent Zełenski w Warszawie
Pancerny sznyt
Czujemy się tu jak w rodzinie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Jak usprawnić działania służb na granicy
RBN przed szczytem NATO
Szkolenie do walk w mieście
Serwis bliżej domu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Mark Rutte pokieruje NATO
Ostatnia niedziela…
Szpital u „Troski”
Śmierć przyszła po wojnie
Szkolenie na miarę czasów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Roczny dyżur spadochroniarzy
Polsko-litewskie konsultacje
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Lato pod wodą
Oczy na Kijów
Na ratunek… komandos
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Walka – tak, ale tylko polityczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO