moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ustawa o powołaniu WOT uchwalona przez Sejm

Piąty rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej – zostanie powołany 1 stycznia 2017 roku. Tak zakłada nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, którą uchwalili posłowie. Za utworzeniem WOT głosowały kluby PiS i Kukiz’15, koło Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

Drugie czytanie rządowego projektu odbyło się wczoraj wieczorem. Sejm zdecydował wówczas o ponownym skierowaniu go do Komisji Obrony Narodowej. Posłowie mieli rozpatrzeć wniosek o odrzucenie dokumentu oraz 18 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Chodziło m.in. o zgłoszone przez PO i PSL propozycje dotyczące podporządkowania WOT dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych, apolityczności nowej formacji oraz zapisu, który zakazywałby użycia WOT przeciwko polskim obywatelom. – Na dzisiejszym posiedzeniu komisja zarekomendowała odrzucenie wszystkich poprawek – mówił poseł PiS Michał Dworczyk. Niedługo potem Sejm uchwalił ustawę powołującą WOT. Za jej przyjęciem głosowało 269 posłów z klubu PiS i Kukiz’15, koła poselskiego Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni. Przeciw było 170 parlamentarzystów z PO, Nowoczesnej, PSL i koła poselskiego Europejscy Demokraci. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

– Wojska obrony terytorialnej są niezbędne – mówił w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz. – Ta ustawa nie jest doskonała, lecz kwestionowanie zasadności powołania obrony terytorialnej jest całkowitym nieporozumieniem – dodawała Anna Siarkowska z Kukiz ’15. W nowelizacji uwzględniono dwie poprawki zgłoszone wcześniej przez przedstawicieli organizacji proobronnych. Pierwsza zakłada, że żołnierze obrony terytorialnej mogą należeć do organizacji pozarządowych, druga mówi o tym, że będą mogli być przenoszeni do innych jednostek, ale wyłącznie w ramach formacji.

Zgodnie z ustawą WOT mają być piątym rodzajem sił zbrojnych. Będą współdziałać z wojskami operacyjnymi w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa, samodzielnie prowadzić działania bojowe, ratownicze w sytuacjach kryzysowych i lokalną samoobronę. Formowane są już trzy pierwsze brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony – w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. W przyszłości w całej Polce ma funkcjonować 17 brygad obrony terytorialnej (po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu).

Pierwszeństwo przyjęcia w szeregi tej formacji będą mieli członkowie organizacji proobornnych oraz absolwenci klas wojskowych. Służba ma trwać od roku do 6 lat, możliwe będzie też jej przedłużenie. Do końca 2019 roku WOT mają liczyć ponad 50 tysięcy żołnierzy.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~OT
1481920440
byłem dzisiaj na pierwszym jeszcze nieoficjalnym spotkaniu dla podoficerów OT w jednostce w Lublinie, i co mówił dowódca, że podoficerowie mają odbyć na początku lutego 5 dniowe szkolenie, a później szkolić przez 16 dni nowo wcielanych żołnierzy OT. Tymczasem w internecie wszędzie jest informacja że w tym 16 dniowym szkoleniu mają uczestniczyć tylko osoby bez przeszkolenia wojskowego Pytanie jak w końcu jest bo z chęcią bym wstąpił do OT ale 3 tygodni w Lutym raczej nie dam rady poświęcić
44-AE-E3-7F
~ja
1479321060
PiS ODZYSKUJE POLSKĘ dla nas, naszych dzieci i wnuków. Nadchodzi wiara w to, że możemy żyć normalnie lecz czy UNIA pozwoli nam żyć normalnie otwierając granice dla nacji obcych kulturowo, bezwzględnych w codziennym życiu i działaniu?
D3-3A-DA-84

Zasiać strach w szeregach wroga
Wellington „Zosia” znad Bremy
Arteterapia dla weteranów
Jesteśmy dziećmi wolności
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Grecka walka z sabotażem
Nowe zasady dla kobiet w armii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Abolicja dla ochotników
Starcie pancerniaków
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Standardy NATO w Siedlcach
Kaman – domknięcie historii
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Plan na WAM
Gdy ucichnie artyleria
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Czy to już wojna?
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
„Road Runner” w Libanie
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Pięściarska uczta w Suwałkach
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Torpeda w celu
Polski „Wiking” dla Danii
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Brytyjczycy na wschodniej straży
Ku wiecznej pamięci
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Marynarze podjęli wyzwanie
OPW budują świadomość obronną
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Mity i manipulacje
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Dzień wart stu lat
Im ciemniej, tym lepiej
Sukces Polaka w biegu z marines
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Kosmiczna wystawa
Mundurowi z benefitami
Awanse w dniu narodowego święta
Sportowcy na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO