moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaśmin, czyli sieciocentryczność na MSPO

Dziś walczący żołnierze mogą na bieżąco otrzymywać od przełożonych oddalonych o setki kilometrów nie tylko rozkazy, ale również obraz z drona czy satelity wywiadowczego. To wszystko możliwe jest dzięki sieciocentrycznym systemom dowodzenia. Tego typu systemy polskiej produkcji zaprezentowała podczas targów zbrojeniowych w Kielcach firma Teldat.


Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, każdy, kto zatrzymał się przy stoisku firmy Teldat mógł sam się przekonać, jak działa Jaśmin. Z  tego sieciocentrycznego systemu dowodzenia polskie wojsko korzystało podczas największych od lat ćwiczeń „Anakonda”.

Sieciocentryczność to termin z języka angielskiego, a dokładniej, to swobodne tłumaczenie nazwy doktryny wojennej „Network Centric Warfare”. Pod koniec lat 90. opracowało ją dwóch amerykańskich oficerów polskiego pochodzenia – admirał Arthur Cebrowski i pułkownik John Garstka. Doktryna zakłada, że armie NATO pokonają ewentualnego przeciwnika wcale nie dzięki większej liczbie samolotów czy czołgów, lecz dzięki systemowi zbierania, przetwarzania i dystrybucji informacji obejmującemu wszystkie ogniwa dowodzenia.

W praktyce miało to wyglądać tak: żołnierz siedzący gdzieś w okopie otrzymuje niejako „na żywo” od oddalonego o setki kilometrów sztabu rozkazy, właściwie w ciągu kilku sekund od ich wydania. Co bardzo ważne, sieciocentryczny system musi działać w obie strony. Żołnierz nie tylko odbiera, ale również wysyła na bieżąco dane do dowództwa (dowolnego szczebla). Na przykład o stratach, braku amunicji, czy obraz z kamery (do rozpoznania).


Film: Michał Niwicz, Magdalena Miernicka / polska-zbrojna.pl

Przemysł zbrojeniowy na całym świecie już prawie od dwudziestu lat pracuje nad sieciocentrycznymi systemami dowodzenia i łączności, które spełniałyby te wymagania. Polska w tej dziedzinie ma się czym pochwalić.  Najdłużej istniejącym na polskim rynku, bo od 2006 roku, i najbardziej złożonym jest właśnie sieciocentryczny system dowodzenia i łączności Jaśmin firmy Teldat. Składa się on z elementów przeznaczonych na każdy poziom dowodzenia – od pojedynczego żołnierza, przez systemy przeznaczone do dowodzenia batalionami i brygadami, aż po rozwiązania, które stworzono dla sztabów dywizji czy korpusów.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Teldat na swoim stoisku prezentował wszystkie oferowane przez siebie wersje systemów dowodzenia, czyli: HMS Jaśmin – system zarządzania walką korpusu, dywizji i brygady, BMS Jaśmin – system zarządzania walką batalionu, kompanii i plutonu oraz DSS Jaśmin – system zarządzania żołnierzem.


Bydgoska firma zaprezentowała również zwiedzającym, wśród których był wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, opracowane przez jej inżynierów specjalistyczne podsystemy (moduły) Jaśmina. Mowa o Web Portal Jaśmin (umożliwia tworzenie Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej – POSO), Systemie Wsparcia Ogniowego (w ukompletowaniu: CID Jaśmin – Serwer Identyfikacji Bojowej oraz Podsystem Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego – TZKOP), Information Exchange Gateway Jaśmin – czyli bramie do bezpiecznej wymiany informacji pomiędzy systemami o różnej klauzuli bezpieczeństwa.

– Mieliśmy na targach Jaśmina w każdej oferowanej przez nas konfiguracji, zarówno jako stacjonarne, niejako rozłożone w sztabie komputery, jak i jako moduły zainstalowane w pojeździe, a także jako stand przedstawiający konfigurację systemu dla transportera opancerzonego – podsumowuje Daniel Lemke, szef marketingu firmy Teldat.

Sieciocentrycznego systemu Jaśmin Wojsko Polskie używa od 2006 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Avenger” na Monte Cassino
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Śnieg może być groźną bronią
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Eurofightery znowu w Polsce
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Invictus w zimowym stylu
Lista trupich główek
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO