moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Operacja „New Year Watch”
Ochrona ludności z miejscowości Alo Kala przed rebeliantami oraz zminimalizowanie ataków za pomocą IED (Improvised Explosive Device – improwizowane urządzenie wybuchowe) i SAF (Small Arms Fire – ostrzał z broni małokalibrowej) na siły koalicji to główne cele operacji „New Year Watch”, którą w dystrykcie Andar przez dwa dni prowadzili polscy żołnierze z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa (ANSF – Afghan National Security Forces).

Połączonymi siłami: kompanią zmotoryzowaną, zespołami POMLT (ang. Police Operational Mentoring and Liaison Team – zespół doradczo-szkoleniowo-łącznikowy policji) i OMLT (ang. Operational Mentoring and Liaison Team –zespół doradczo-szkoleniowo-łącznikowy wojska), sekcjami rozminowania oraz pododdziałami ANSF dowodził major Dariusz Drożdż, zastępca dowódcy – szef sztabu Zgrupowania Bojowego „Alfa” (ZBA).

Operacja typu cordon and search (otocz i sprawdź) była przeprowadzona w jednym z niebezpieczniejszych rejonów prowincji Ghazni. Żołnierze przeszukali budynki mieszkalne oraz sprawdzili osoby pod względem kontaktów z materiałami wybuchowymi, a także przeprowadzili badania biometryczne. Znalezioną w czasie kontroli amunicję i części uzbrojenia saperzy na miejscu zneutralizowali.
Dodatkowo w trakcie operacji doskonalono współdziałanie specjalistów do naprowadzania lotnictwa JTAC (ang. Joint Tactical Air Controller). Dane zebrane przez załogi amerykańskich samolotów F-16 umożliwią ocenę sytuacji w Alo Kala.

Zgodnie z zasadami partneringu, mentorzy z OMLT i POMLT koordynowali działanie Afgańskiej Armii Narodowej (ANA – Afghan National Army) oraz policjantów z ANP (Afghan National Police). Polscy żołnierze uczyli afgańskich kolegów między innymi zachowania się w terenie, na którym ukrywają się i prowadzą ogień rebelianci, oraz przemieszczania się pododdziałów.

Celem operacji pod kryptonimem „New Year Watch” było przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w rejonie Andar. Dzięki takim działaniom społeczność afgańska ma większe zaufanie do sił koalicji i władz dystryktu, ponieważ wie, że nie jest pozostawiona bez wsparcia i pomocy.

Fot.: Jacek Thomas

dodaj komentarz

komentarze


Miliardowe wsparcie dla PGZ
 
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Planowano zamach na Zełenskiego
Święto sportów walki w Warendorfie
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Wyższe stawki dla niezawodowych
Ewakuacja Polaków z Izraela
Czarna Pantera celuje
Broń przeciwko wrogim satelitom
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
The Power of Infrastructure
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Śmierć gorsza niż wszystkie
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Policjanci w koszarach WOT
Kajakami po medale
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Flyer, zdobywca przestworzy
Drukowanie dronów
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Pracowity pobyt w kosmosie
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Strażnicy polskiego nieba
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Ratownik w akcji
„Różycki” zwodowany
Świat F-35
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Dzieci wojny
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Pancerny kot w polskim wojsku
Wypadek Rosomaka
Podejrzane manewry na Bałtyku
Podróż w ciemność
Inwestycja w żołnierzy
Prezydent na wschodniej granicy
BWP-1 – historia na dekady
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Bezpieczniejsza Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO