moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zakłady broni w Tarnowie mają nowoczesne centrum badawcze

Ponad 65 mln zł kosztowała rozbudowa nowo otwartego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych Tarnów. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i specjalistycznym komputerom ponad stu inżynierów będzie mogło pracować nad zestawami przeciwlotniczymi, uzbrojeniem dla śmigłowców oraz bronią strzelecką dla polskiej armii.


– Jestem przekonany, że postawienie na badania i rozwój doprowadzi do rozwoju firmy i jeszcze większego eksportu jej wyrobów na światowe rynki – mówił dziś wicepremier Jarosław Gowin, który odwiedził otwarte kilka dni temu Centrum.
 
Zakłady Mechaniczne Tarnów to jedna z czołowych firm zbrojeniowych w kraju. Spółka, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, produkuje m.in. uniwersalne karabiny maszynowe UKM 2000, karabiny wyborowe Tor i Bor, 60-milimetrowe moździerze LM-60, a także przeciwlotnicze systemy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2. Specjaliści z Zakładów Mechanicznych są autorami również 40-milimetrowego ręcznego granatnika rewolwerowego RPG-40, który w najbliższym czasie trafi do polskiej armii. Za opracowanie nowych i udoskonalanie już produkowanych wyrobów odpowiedzialne jest firmowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. Dwa lata temu Zakłady Mechaniczne postanowiły ośrodek naukowy zmodernizować. W sumie przeznaczono na ten cel 65 mln zł. Nie tylko wyremontowano budynki, lecz przede wszystkim zainwestowano w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz specjalistyczną aparaturę badawczą.

– Kupiono między innymi stanowiska do prototypowania i uruchamiania urządzeń elektronicznych, tworzenia aplikacji sterujących dla tych urządzeń, weryfikacji ich parametrów oraz do montażu. Poza tym m.in. dwa pięcioosiowe centra obróbkowe, linię do galwanicznych powłok antykorozyjnych oraz automatyczną linię chromowania technicznego – wylicza Marek Kołdras, rzecznik Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Inżynierowie zakładów w pierwszej kolejności mają się zająć programem „Pilica”. To zautomatyzowany przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski składający się z sześciu stanowisk ogniowych ZUR-23-2SP Jodek oraz radarów Soła. Polska armia chce kupić sześć takich systemów. Mają one trafić do wojska w latach 2018–2022.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marek Kołdras

dodaj komentarz

komentarze


Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Sojusznicza tarcza antydronowa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Patrioty pod Płockiem
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Z prądem i pod prąd
Gorący lipiec PKW Łotwa
Tarcza i miecz
Coraz więcej Alpha Scramble
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Drony na autopilocie
Siatka niewidka dla wojska
Siatka antydronowa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Flanka pod strażą
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Abordaż z polskim wsparciem
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Akustyczna tarcza dla wojska
Rok 2027 bez Air Show Radom
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa marzenia spełnione naraz
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Młodzi medycy na poligonie
Aukcja dla weterana
Azjatycka szansa
Legion Medyczny na poligonie
Cztery brygady, jeden cel
Armia testuje naziemne drony
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
„Wicher” na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO