moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt NATO – koncert i wystawy w stolicy

Koncert wojskowej orkiestry, pokaz musztry paradnej, a później widowisko „Warszawskie syreny” – w piątek wieczorem w Multimedialnym Parku Fontann odbędą się imprezy zorganizowane z okazji szczytu NATO. Warszawiacy i goście będą też mogli obejrzeć na ulicach stolicy wystawy poświęcone historii Polski i tradycji polskiego oręża.

Opowieść o bohaterkach Warszawy

Pokaz musztry paradnej połączony z koncertem orkiestry wojskowej to jedna z atrakcji przygotowanych w Warszawie z okazji szczytu NATO (8-9 lipca). Impreza rozpocznie się w piątek o 22.00 w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagra nie tylko marsze wojskowe m.in. „Żołnierski krok” Pawła Kuczera, ale także Polonez A-Dur Fryderyka Chopina czy utwór „Consider yourself” Lionela Barta. Z kolei Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego przygotowała pokaz musztry paradnej. – Wystąpi 36 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów wojsk – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzeczniczka Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Koncert poprzedzi pokaz fontann „Warszawskie syreny”, łączący muzykę francuskiego kompozytora Jeana-Michela Jarre'a, wodę i kolorowe światła. Animowana opowieść jest inspirowana legendą o warszawskiej syrence, ale wspomina też o bohaterskich mieszkankach stolicy. Na przykład o Krystynie Krahelskiej, ps. „Danuta”, autorce piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń!” i uczestniczce powstania warszawskiego, która zginęła w pierwszych dniach zrywu. To właśnie ona przed wojną pozowała do stojącego dziś nad Wisłą pomnika warszawskiej Syreny.

Chwalmy się polską historią

Na ulicach i budynkach Warszawy pojawią się też wystawy poświęcone polskiej historii. Jedną z nich, zatytułowaną „Wielcy Polacy”, można oglądać na fasadzie siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Wystawa składa się z portretów 29 Polaków, którzy zapisali się w naszych dziejach. Wśród nich znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, aktorka Helena Modrzejewska, kompozytor Ignacy Paderewski, gen. Tadeusz Kościuszko czy franciszkanin św. Albert Chmielowski. – Te postacie skłaniają do refleksji i dumy z naszych dokonań – mówił Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, otwierając wystawę, której organizatorem jest MON.

Z kolei na budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 144 zaprezentowano galerię portretów słynnych polskich żołnierzy i dowódców: od Zawiszy Czarnego, przez gen. Władysława Andersa, po płk Ryszarda Kuklińskiego. Obie ekspozycje można oglądać do końca lipca.

Oprócz wystaw resort obrony przygotował także w wersji angielskojęzycznej album „Poland place of freedom”, promujący polską historię i opowiadający o najważniejszych wydarzeniach z naszych dziejów m.in. powstaniu kościuszkowskim, walkach pod Monte Cassino czy wstąpieniu do NATO. Przygotowano również broszurę na temat roli polskich sił zbrojnych w strukturach NATO i Unii Europejskiej. Jak mówił wiceminister Fałkowski, wszystkie te działania mają na celu promowanie Polski, polskiego wojska oraz polskiej historii i tradycji wśród gości, którzy w najbliższych dniach przyjadą do stolicy.

Atrakcje czekają też w Parku Ujazdowskim. Tu przez cały lipiec można oglądać wystawę plenerową „Ryngraf – tarcza żołnierza polskiego”. Opowiada ona o historii medalionów noszonych przez żołnierzy podkreślających swój patriotyzm i przywiązanie do religii – m.in. konfederatów barskich, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Również tę ekspozycję przygotował resort obrony.

Z okazji szczytu powstała też wystawa „Polska w NATO” prezentowana w lipcu na Krakowskim Przedmieściu, w Park Ujazdowskim i Parku Saskim oraz ekspozycja „17 lat Polski w NATO”, którą można obejrzeć od 6 do 10 lipca w holu Pałacu Kultury i Nauki. Prezentowane na niej plansze przypominają historię naszego członkostwa w Sojuszu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO