moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego już we wrześniu

Eurosatory w Paryżu, DSEI w Londynie i MSPO w Kielcach -  to najważniejsze targowe wydarzenia dla branży obronnej w  Europie. Choć wystaw związanych z tym sektorem przybywa, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP - Andrzej Duda jasno komentuje, że pozycji Kielc nic nie jest w stanie  podważyć. Najbliższa edycja targów, które po raz kolejny odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta RP już od 6 do 9 września w Targach Kielce.

- Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsza impreza wystawiennicza branży zbrojeniowej. Targi Kielce są świetnie przygotowane do jej organizowania, a efekty MSPO są wymierne – stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce, prezydent Andrzej Duda.

O pozycji targów świadczą zarówno wystawcy – czołowe światowe koncerny branży obronnej jak i strategiczne dla tej dziedziny kontrakty podpisywane w Kielcach. Co roku swoje oferty prezentują na MSPO między innymi zarówno spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i koncerny zagraniczne np. Boeing, Lockheed Martin, BAE Systems, Raytheon, General Dynamics, Finmeccanica, Thales, MBDA czy Saab.

- Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że Salon Obronny w Kielcach to ważne miejsce spotkań międzynarodowych, okno na świat dla polskiej zbrojeniówki. Tylko w Kielcach zachodni kontrahenci mogą zobaczyć tak kompleksową ofertę polskiego przemysłu, a nasze przedsiębiorstwa korzystać z nowinek i ważnych rozwiązań technologicznych proponowanych przez światowe koncerny – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce.

Znaczenie wydarzenia dla przemysłu obronnego podkreślają również sami wystawcy, których z roku na rok jest coraz więcej.

- Od wielu lat uczestniczymy w MSPO i obserwujemy, jak z roku na rok wystawa się rozwija. Zainteresowanie naszymi produktami w wielu przypadkach przekłada się na późniejszą współpracę handlową. Dla nas szczególnie ważne jest, że dzięki obecności na MSPO mamy możliwość spotkać się z polskimi partnerami i firmami, z którymi współpracujemy. To może dać początek wspólnym projektom, co w przyszłości przełoży się na nowe miejsca pracy i rozwój technologii transferowanych do Polski – mówił podczas ubiegłorocznych targów John Neilson, dyrektor do spraw komunikacji Lockheed Martin Corporation.

Taka tradycja

MSPO odbędzie się w Kielcach po raz 24. Pytany o ich historię prezes Targów Kielce opowiada o tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego i ideach zaszczepionych przez Stanisława Staszica w XIX wieku. Na ten historyczny aspekt zwraca uwagę również prezydent Andrzej Duda, który podkreśla, że centrum tej branży znajduje się właśnie w rejonie kielecko- radomskim.

- Mam poczucie, że zarówno Salon Przemysłu Obronnego, jak i Targi Kielce są godnymi spadkobiercami tradycji. Kielecki ośrodek wystawienniczo – kongresowy to dobre miejsce zarówno dla wojska, jak też policji, celników,  straży granicznej, ratowników medycznych oraz straży pożarnej. Jednocześnie z MSPO organizujemy bowiem targi LOGISTYKA, a co dwa lata, w czerwcu wystawę „pożarniczą” EDURA. W Kielcach prezentowane jest zatem najnowsze, specjalistyczne wyposażenie i rozwiązania dla służb mundurowych.  Podczas tegorocznego Salonu spodziewamy si natomiast, że wystawcy zwrócą większą uwagę na elementy wyposażenia dla jednostek obrony terytorialnej  – zapowiada prezes Andrzej Mochoń.

Na targi z czterech stron świata

Przez 24 lata Targi Kielce zbudowały imprezę należącą do europejskiej czołówki, liczącą się w świecie, którą każdego roku odwiedza blisko 20 000 gości.  Wśród nich znajdują się  ministrowie obrony, oficjalne delegacje parlamentarne i rządowe, przedstawiciele ambasad oraz wyższych sztabów armii zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Targi wizytowali już do tej pory miedzy innymi prezydenci RP – Andrzej Duda oraz Bronisław Komorowski. W ubiegłym roku wystawę zwiedziły oficjalne delegacje z 58 krajów, w tym przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Francji. Do Kielc przyjechali też reprezentanci tak odległych państw jak Brazylia, Bangladesz, Tajlandia, Filipiny, Indonezja, Korea, Oman czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tradycją targów są również wystawy narodowe. Swój potencjał militarny prezentowały do tej pory takie kraje jak między innymi: Turcja, Norwegia, Włochy, Francja, Niemcy, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4 i Wielka Brytania. Wystawą wiodącą w tym roku będzie Wystawa Sił Zbrojnych pod hasłem „Kierunek – Nowoczesność”.

Piotr Jaszczuk

autor zdjęć: MSPO

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy jadą na ukraiński front
 
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik gotowy na misję
Polski dzień strzelania w Rumunii
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Narodziny polskich sił morskich
„Pług” idzie na śmierć
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
„Sokół” wylądował
Pierwszy polski Homar
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Najdłuższa noc
PKW Orlik już w Estonii
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Terytorials na etacie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Wszystkie Pilice w wojsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Porozumienie Sikorski-Stalin
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Wiara bez wiedzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne zakupy dla wojska
Sokół czuwa w Tatrach
Fiński debiut w Sojuszu
Futsal na zakończenie rywalizacji
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Realia, a nie teoria
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Misja: obronić Finlandię
Orka po koreańsku
PGZ rośnie w siłę
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Out of the Shadow
32 krążki pływaków-żołnierzy
Podchorążowie świętują
Polsko-koreańskie rozmowy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Uwolnić zakładników
Zanim wyruszą do Bagdadu
Zielony talizman Polaków
Ekspresowa pomoc
Ostre strzelanie w Świętoszowie
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Szef MON-u o planach obrony kraju
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Saperzy na wschodzie Polski
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wojsko Polskie ma nowych oficerów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO