moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON: poprzednia ekipa marnotrawiła armię

Zostawili po sobie zły spadek: nie dawali na polską armię tak wysokich środków, jak nakazywało im prawo. Zawierali umowy niekorzystne dla wojska, na przykład zamiast modernizować czołgi T-91 kupili Leopardy 2. Nie dostarczali armii uzbrojenia naprawdę jej potrzebnego – tak Antoni Macierewicz ocenił dziś poprzednie kierownictwo MON z koalicji PO-PSL.Premier Beata Szydło oraz jej ministrowie zaprezentowali dziś „Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007–2015)”, czyli wyniki audytu przeprowadzonego w poszczególnych resortach po przejęciu władzy przez rząd PiS-u w listopadzie 2015 roku. – Egoizm, marnotrawstwo, pogarda! Tymi trzema słowami można podsumować rządy PO i PSL – tak premier Szydło oceniła poprzedni gabinet i koalicję rządzącą. – Szacujemy, że Polacy przez rządy PO-PSL stracili 340 mld złotych – podkreśliła.

Później głos zabrali kolejno wszyscy szefowie resortów. Jako ostatni na sejmowej mównicy pojawił się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podobnie jak poprzedni mówcy negatywnie ocenił spuściznę koalicji PO-PSL. – Jeżeli dziś występuję ostatni, to także dlatego, że środowisko, o którym mowa, traktowało polską armię na samym końcu. Traktowało najgorzej chyba ze wszystkich dziedzin i aspektów polskiego życia politycznego. Wsławiło się źle likwidacją polskiej armii, marnotrawstwem polskiej armii, korupcją polskiej armii i jej demoralizacją. Zostawiło po sobie zły spadek – mówił Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że prezentowany przez niego raport jest okrojony i to w znacznej mierze ze względu na bezpieczeństwo państwa, a konkretne przykłady są podawane tylko wtedy, gdy dokonano już stosownych kroków naprawczych.

– Gdy obejmowałem MON, siły zbrojne nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa ani terytorium, ani obiektów kluczowych. Polska była zdolna jedynie do opóźnienia działań agresora – tak minister oceniał stan Sił Zbrojnych RP z czasu, gdy władzę przejmował rząd PiS-u. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy Antoni Macierewicz podał brak odpowiedniego finansowania wojska polskiego, które – według niego – nie otrzymywało takich środków, jakie powinno w myśl obowiązującego prawa. – Finansując Siły Zbrojnej RP w latach 2008 – 2015 systematycznie naruszano ujęte w ustawie zobowiązanie do przeznaczania na cele obronne 1,95 procenta produktu krajowego brutto. W latach 2008 – 2015 poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 – 1,93 procenta PKB – analizował minister.


Film: Kancelaria Premiera

Szef resortu obrony ocenił też modernizację techniczną naszej armii w ostatnich ośmiu latach. Podkreślał, że skala patologii, nadużyć i korupcji była ogromna, a wszystkiemu sprzyjały wadliwie opracowane procedury i przepisy. – Procedury były instrumentem świadomego i celowego zacierania śladów i rozmywania odpowiedzialności osób planujących i prowadzących zakupy – uznał minister.

Antoni Macierewicz wymienił kilka przykładów zawartych przez MON umów, które były skrajnie niekorzystne dla naszej armii. W ocenie ministra jednym z najbardziej jaskrawych przykładów nieprawidłowości były kontrakty na dostawę czołgów Leopard 2. – W ramach modernizacji Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych podjęto decyzje o zaprzestaniu prac rozwojowych w zakresie modernizacji czołgów T-91 oraz o pozyskaniu z nadwyżek Bundeswehry używanych czołgów Leopard. Pozyskiwanie to kontynuowano zawierając w listopadzie 2013 roku umowę o zakupie kolejnej partii czołgów, bez przygotowania właściwiej koncepcji niezbędnego ich remontowania i modernizacji używanych maszyn. Zawierając umowę zaniedbano pozyskanie dokumentacji technicznej czołgów – grzmiał z trybuny sejmowej szef resortu.

Minister argumentował, że MON za rządów koalicji PO-PSL nie tylko źle pozyskiwał nowy sprzęt, ale co gorsza – nie kupował armii uzbrojenia i wyposażenia naprawdę jej potrzebnego. – Wstrzymywano zakupy rzeczywiście niezbędne polskim siłom zbrojnym. Przykładem są zakupy dla wojsk radiotechnicznych, których nie wyposażono w mobilne węzły łączności, ani w stanowiska dowodzenia dla dywizjonów rakietowych – wyliczał Antoni Macierewicz. – Żaden z programów, na które wydano 50 miliardów złotych, nie został ukończony – dodał.

W ponadgodzinnym wystąpieniu, które było najdłuższym ze wszystkich ministerialnych prezentacji na forum Sejmu, szef MON sporo miejsca poświęcił również roli i znaczeniu byłych oficerów wojskowych służb informacyjnych i kontrwywiadowczych – WSI i SKW – w kierownictwie poprzedniego resortu. W jego ocenie w wielu przypadkach oficerowie ci działali nie tylko na szkodę Polski, ale przede wszystkim, na korzyść Rosji.

Minister mówił również m.in. o zadłużeniu wojskowych szpitali, które – jak podał – doprowadzono na skraj bankructwa. Informował także o stanie technicznym wojskowego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia, którego nie remontowano i nie serwisowano w należytym stopniu, przez co w wielu przypadkach stan gotowości bojowej danego typu sprzętu wynosił niekiedy jedynie kilka procent.

– Co wam Polska zrobiła, żeście zostawili ją bezbronną? – pytał retorycznie Antoni Macierewicz na zakończenie wystąpienia.

Zobacz także: Szef MON o audycie w resorcie

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1463051040
A wystarczyło zmodernizować/wyprodukować czołgi PT91 do/w standardzie MALAJ! Do tego dobre pociski... Całe zaplecze do nich już mamy.
FE-44-8A-B8

Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Na straży nieba
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
„Ryś” z laserem
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO