moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy o stracie

To nie jest lekka i łatwa lektura, bo śmierć to trudny temat. Jest jednak potrzebna. Rodzinom poległych żołnierzy może pomóc w uporaniu się z traumą, a psychologom wojskowym, którzy nie mają wielu doświadczeń w pracy z dziećmi, podpowie, jak pracować z najmłodszymi. Fundacja „Dorastaj z Nami” oraz Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa wydały publikacje poświęcone traumie po stracie męża i ojca-żołnierza, policjanta czy strażaka.

„Porozmawiajmy o… Rozmowy o stracie” to pierwsze wydawnictwo przygotowane przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Fundację „Dorastaj z Nami”. Psycholog dr Zuzanna Toeplitz z Uniwersytetu Warszawskiego spotkała się w Centrum Weterana z rodzinami poległych żołnierzy, strażaków i policjantów. Wdowy opowiedziały o własnych doświadczeniach, o rozmowach z dziećmi po śmierci ojca. W wojsku nie ma specjalistów zajmujących się pomocą psychologiczną dla dzieci, a bez takiego wsparcia matki często nie wiedzą, co mówić o śmierci ojca, który nie wrócił z misji. Jak odpowiedzieć na pytanie: „dlaczego pozwoliłaś tacie wyjechać?”. Co robić, gdy buntujący się nastolatek nie chce pójść na cmentarz, bo „nie będzie odwiedzał kamieni”? Gdy kilkuletnie dziecko wciąż czeka aż tata wróci – matki są bezradne. Odpowiadają, że „poszedł do nieba, bo tam też potrzebują żołnierzy”, zapewniają, że „przy nas czuwa”. A potem pada następne pytanie: „ale dlaczego akurat tatuś?”. „Rozmowy o stracie” są zapisem tych spotkań i próbą odpowiedzi na bolesne pytania.

Na zdjęciu Marzena Zielke, której mąż kpr. Andrzej Zielke zginął w 2004 roku w Iraku.

– Staraliśmy się wyjaśnić na przykład, czy można płakać przy dziecku? Czy dzieci przeżywają żałobę tak samo? – dodaje Anna Siemion-Mazurkiewicz, psycholog z Centrum Weterana, która na co dzień ma kontakt rodzinami poległych żołnierzy. Psycholog podkreśla, że kolejne etapy żałoby każdy musi przejść sam, ale na tej drodze można go wspomóc. „Porozmawiajmy o... Rozmowy o stracie” dostały rodziny, psychologowie w jednostkach wojskowych i wojskowych pracowniach psychologicznych (osoby zainteresowane nieodpłatnym otrzymaniem „Rozmów” mogą się skontaktować z Zespołem Wsparcia Centrum Weterana).

Zupełnie inną publikacją jest kolejne wydawnictwo Fundacji „Dorastaj z Nami” – „Dorosnąć do śmierci”. Przedstawiono w nim historie dziewięciu rodzin poległych lub ciężko poszkodowanych strażaków, policjantów i żołnierzy. Opowieści spisała Magdalena Rigamonti, a Maksymilian Rigamonti uzupełnił je zdjęciami z codziennego życia bohaterów. Każda z nich dotyczy tragicznego wypadku, który gwałtownie zmienił życie całej rodziny. Wszystkie składają się na jedną opowieść o stracie, pozwalają zrozumieć, jak śmierć zmienia rodzinę.

Na zdjęciu Marzena Zielke, której mąż kpr. Andrzej Zielke zginął w 2004 roku w Iraku.

Jedną z bohaterek albumu jest Marzena Zielke, której mąż kpr. Andrzej Zielke zginął w 2004 roku w Iraku. Ich kilkunastoletni dziś syn Patryk jest jednym ze 108 podopiecznych Fundacji. Swoją historię opowiadają także żona i dzieci weterana, który na misji w Afganistanie został ciężko ranny, a po powrocie zachorował na PTSD. Wojna odcisnęła na całej rodzinie traumatyczne piętno. „Tata wrócił nie tylko bez nogi, on wrócił w smutku i ten smutek go nie opuszcza” – powiedziała kilkuletnia córka.

– Bohaterami tej książki są nasi podopieczni. Postanowiliśmy pokazać te rodziny, ponieważ uważamy, że jako społeczeństwo powinniśmy ich poległym ojcom oddać cześć i dbać, aby pamięć o nich była wiecznie żywa – mówi Magdalena Pawlak, prezes Fundacji „Dorastaj z Nami”. Organizacja wspiera dzieci poległych lub poszkodowanych żołnierzy, policjantów i strażaków, zapewnia im pomoc psychologiczną i przyznaje stypendia naukowe. Podopieczni (są wśród nich także dzieci ofiar katastrofy smoleńskiej) otrzymują je dopóki nie ukończą 25 lat.

Zarówno Centrum Weterana, jak i Fundacja zapowiadają, że wydadzą kolejne publikacje. To nie jest łatwa lektura, lecz bardzo potrzebna.

Małgorzata Schwarzgruber , dziennikarka „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: Maksymilian Rigamonti

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Szpej na miarę potrzeb
Psiakrew, harmata!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Weterani i bokser „Master”
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojsko inwestuje w Limanowej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO