moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowódca ISAF w polskiej bazie
Po raz pierwszy od objęcia dowodzenia nad wojskami NATO w Afganistanie generał z Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych John R. Allen odwiedził polskich żołnierzy w Ghazni.

Głównym celem wizyty amerykańskiego dowódcy we wschodniej części Afganistanu było zapoznanie się z aktualną sytuacją w regionie oraz operacjami prowadzonymi przez wojska koalicyjne. Dowódca polskiego kontyngentu generał brygady Sławomir Wojciechowski oraz oficerowie sztabu poinformowali generała Allena o funkcjonowaniu kontyngentu w prowincji Ghazni, o działalności rebeliantów w rejonie odpowiedzialności Polaków oraz wskazali misję i cele IX zmiany polskiego kontyngentu. „Ludność jest kluczem do naszego sukcesu. Dążymy do zapewnienia bezpieczeństwa miejscowej ludności. Współpracujemy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, partnerujemy im i wspieramy ich szkolenie, aby zwiększyć ich zdolność do ochrony ludności. Zwalczamy i izolujemy rebeliantów, bo ich działalność powoduje ofiary także wśród Afgańczyków. Wspieramy również lokalne władze, by mogły wypełniać swoje zadania względem mieszkańców prowincji Ghazni. Aby poprawić sytuację miejscowej ludności, realizujemy projekty w zakresie infrastruktury oraz rozwoju gospodarczego regionu”, podkreślił zastępca szefa sztabu do spraw operacyjnych podpułkownik Roman Łytkowski. Zgodził się z nim generał Allen, który podkreślił, że bardzo ważne jest, by budować zaufanie mieszkańców Afganistanu do Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.

Dużo czasu poświęcono właśnie na rozmowy dotyczące szeroko pojętej współpracy wojsk koalicyjnych i afgańskiej armii, policji i przedstawicieli rządu. Generał Allen ciekawy był funkcjonowania OCCP (ang. Operational Coordination Center Province), które odpowiada za koordynację działań wszystkich służb bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. Dowódca polskiego kontyngentu zaznaczył, że centrum ma duży potencjał, ale należy jeszcze poprawić przepływ informacji.

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas spotkania było przekazywanie odpowiedzialności za poszczególne regiony Afgańczykom. Zastępca dowódcy PSZ pułkownik Michael Haerr omówił plany wojsk ISAF w prowincji Ghazni w tym zakresie. Wskazał także 4 dystrykty, które jako pierwsze zostały zaproponowane do przekazania całkowicie pod jurysdykcję władz prowincji.

Na zakończenie spotkania dowódcy Zespołu Odbudowy Prowincji oraz Zespołu do spraw Rozwoju Rolnictwa przedstawili projekty pomocowe i rozwojowe, jakie są aktualnie prowadzone na terenie prowincji, a kapitan Tomasz Jakubczyk ze zgrupowania szkoleniowego do spraw Afgańskich Sił Bezpieczeństwa wyjaśnił zasady doradzania Afgańczykom i wspólnego wykonywania zadań przez operacyjne zespoły doradczo-łącznikowe do spraw szkolenia wojska i policji.

Po południu głównodowodzący wojskami ISAF rozmawiał z gubernatorem prowincji Ghazni Musa Khanem. Wizytę na wschodzie Afganistanu zakończyło spotkanie w bazie Andar z żołnierzami amerykańskiego batalionu, który bezpośrednio podlega pod dowództwo generała Wojciechowskiego.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Przysięga w Limanowej
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pływacy i maratończycy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Pokazali bojowego ducha
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ostatnia droga Pileckiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Podróż po AWACS-ie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO