moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowódca ISAF w polskiej bazie
Po raz pierwszy od objęcia dowodzenia nad wojskami NATO w Afganistanie generał z Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych John R. Allen odwiedził polskich żołnierzy w Ghazni.

Głównym celem wizyty amerykańskiego dowódcy we wschodniej części Afganistanu było zapoznanie się z aktualną sytuacją w regionie oraz operacjami prowadzonymi przez wojska koalicyjne. Dowódca polskiego kontyngentu generał brygady Sławomir Wojciechowski oraz oficerowie sztabu poinformowali generała Allena o funkcjonowaniu kontyngentu w prowincji Ghazni, o działalności rebeliantów w rejonie odpowiedzialności Polaków oraz wskazali misję i cele IX zmiany polskiego kontyngentu. „Ludność jest kluczem do naszego sukcesu. Dążymy do zapewnienia bezpieczeństwa miejscowej ludności. Współpracujemy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, partnerujemy im i wspieramy ich szkolenie, aby zwiększyć ich zdolność do ochrony ludności. Zwalczamy i izolujemy rebeliantów, bo ich działalność powoduje ofiary także wśród Afgańczyków. Wspieramy również lokalne władze, by mogły wypełniać swoje zadania względem mieszkańców prowincji Ghazni. Aby poprawić sytuację miejscowej ludności, realizujemy projekty w zakresie infrastruktury oraz rozwoju gospodarczego regionu”, podkreślił zastępca szefa sztabu do spraw operacyjnych podpułkownik Roman Łytkowski. Zgodził się z nim generał Allen, który podkreślił, że bardzo ważne jest, by budować zaufanie mieszkańców Afganistanu do Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.

Dużo czasu poświęcono właśnie na rozmowy dotyczące szeroko pojętej współpracy wojsk koalicyjnych i afgańskiej armii, policji i przedstawicieli rządu. Generał Allen ciekawy był funkcjonowania OCCP (ang. Operational Coordination Center Province), które odpowiada za koordynację działań wszystkich służb bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. Dowódca polskiego kontyngentu zaznaczył, że centrum ma duży potencjał, ale należy jeszcze poprawić przepływ informacji.

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas spotkania było przekazywanie odpowiedzialności za poszczególne regiony Afgańczykom. Zastępca dowódcy PSZ pułkownik Michael Haerr omówił plany wojsk ISAF w prowincji Ghazni w tym zakresie. Wskazał także 4 dystrykty, które jako pierwsze zostały zaproponowane do przekazania całkowicie pod jurysdykcję władz prowincji.

Na zakończenie spotkania dowódcy Zespołu Odbudowy Prowincji oraz Zespołu do spraw Rozwoju Rolnictwa przedstawili projekty pomocowe i rozwojowe, jakie są aktualnie prowadzone na terenie prowincji, a kapitan Tomasz Jakubczyk ze zgrupowania szkoleniowego do spraw Afgańskich Sił Bezpieczeństwa wyjaśnił zasady doradzania Afgańczykom i wspólnego wykonywania zadań przez operacyjne zespoły doradczo-łącznikowe do spraw szkolenia wojska i policji.

Po południu głównodowodzący wojskami ISAF rozmawiał z gubernatorem prowincji Ghazni Musa Khanem. Wizytę na wschodzie Afganistanu zakończyło spotkanie w bazie Andar z żołnierzami amerykańskiego batalionu, który bezpośrednio podlega pod dowództwo generała Wojciechowskiego.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Domek Pilota w LAW otwarty
Podróż w ciemność
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polski wkład w operację „Overlord”
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
NATO liczy wydatki przed szczytem
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Tropem tajemnic z przeszłości
Gotowi na zmiany na polu walki
Sztuka tworzenia kryptonimu
Pieta Michniowska
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Piksele prawdy w morzu fałszu
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Przełomowe zdolności artylerzystów
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Wielki sukces podchorążych z AMW
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
NATO zwiększy produkcję broni
Szerszeń z Sochaczewa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PIRX-1 na orbicie
Przełomowe porozumienie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wsparcie ma znaczenie
Zatrzymać drona
Dronowy kierunek przyszłości
Twarzą w twarz
Paliwowy krwiobieg NATO
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Prezydent RP o szczycie NATO
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Miliardy na obronność
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bez zmian w emeryturach
Mundur i bokserskie rękawice
Drony na Legii
Studenci w koszarach
Mundur w paczkomacie
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Żywią i bronią
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Zbrodnicza farsa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Vespa Battle Challenge
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Śmierć w sercu Azji
Ostatnia niedziela…
USA znów uderzyły w Iran
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Barakudy z Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO