moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Maple Detachment” wylądował w Glinniku

Śmigłowiec Mi-8 ląduje tuż obok wrogich ciężarówek. Z jego wnętrza desantuje się oddział kanadyjskich żołnierzy. W narastającej kanonadzie, pośród angielskich okrzyków, można usłyszeć również polską mowę. To element polsko-kanadyjskich ćwiczeń, które odbywają się na lotnisku w Glinniku.



Żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wraz z Kanadyjczykami z 3 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Pułku Królewskiej Armii dzielą się swoim doświadczeniem. Blisko 2 tygodniowy plan działania obejmuje nie tylko zajęcia w salach wykładowych, ale przede wszystkim zadania taktyczne, zarówno na placu ćwiczebnym jak i w terenie.

– To nasz standardowy plan ćwiczeń. Ale różnica polega na tym, że gościmy żołnierzy z Kanady. Poznają nasze metody działania oraz procedury obowiązujące na pokładach śmigłowców latających w brygadzie – mówi por. Łukasz Ogrodowicz, dowódca 3 Szwadronu 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.


Film: Michał Zieliński

Kanadyjczycy muszą nauczyć się zjazdu na „szybkiej linie”, ale i używanych przez polskich kawalerzystów gestów, załadunku na pokład oraz sposobów ubezpieczania maszyny – Nasze wyszkolenie jest do siebie bardzo podobne. Jedyne istotne różnice wynikają z innych przepisów BHP oraz wąskich specjalizacji oficerów kanadyjskiej armii.

Po omówieniu oraz przećwiczeniu procedur żołnierze organizują się w polsko-kanadyjskie zespoły. Tym razem pieczę nad każdym z nich sprawują zagraniczni dowódcy. Polscy żołnierze wtapiają się w oddział. Będą wspomagać kanadyjskich kolegów w akcji, jednocześnie obserwując ich na placu boju. Celem drużyn jest przechwycenie ładunku z bronią oraz schwytanie lub eliminacja członków wrogiego oddziału. Pewne jest, że przeciwnik będzie stawiał opór.


Chwilę później żołnierze desantują się w pobliżu podejrzanych ciężarówek. Zajmujący się przeładunkiem rebelianci ostrzeliwują się zza pojazdów, jednak nie udaje im się odeprzeć ataku. Siły NATO systematycznie eliminują cele, przejmują i zabezpieczają przemycaną broń, po czym szturmują obsadzony przez wroga bunkier. Komendy wydawane przez prowadzącego natarcie dowódcę, raz za razem odbijają się echem w gardłach jego podopiecznych. Dzięki temu walczący żołnierze mają pewność, że rozumieją swoje zadania oraz znają pozycje towarzyszy broni. Po kilku minutach walka dobiega końca.

– Jesteśmy lekką piechotą, zwykle nie wykorzystujemy transporterów. Cały swój dobytek tachamy na plecach – mówi kapral Patryk Wojtyna, jeden z czterech Polaków służących w 3 Batalionie 3 Pułku Królewskiej Armii. Żołnierz chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami – Niektórzy z nas mają odznaki spadochroniarskie, co zbliża nas do kolegów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Nasze wyszkolenie też jest porównywalne, czasem jedynie inaczej wykonujemy niektóre czynności. Pewne różnice wynikają również z innych typów śmigłowców, jakie mamy na stanie w armii (obecnie Bell CH-146 Griffon). U nas wsiada się z dwóch stron, w Mi-8 są tylko jedne drzwi. Wymaga to przestawienia, ale to drobnostki – opowiada kapral Wojtyna.


Ćwiczenia na lotnisku w Glinniku stanowią część operacji „Maple Detachment-15”. Bierze w nich udział ok. 200 kanadyjskich żołnierzy, którzy wraz z polskimi wojskami powietrznodesantowymi będą ćwiczyć także na poligonach w Drawsku Pomorskim, Nowej Dębie oraz Wędrzynie. Kanadyjczycy z 3 Pułku Królewskiej Armii pozostaną w Polsce do końca roku.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wypadek w PKW UNIFIL
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Armia na kryzys
Zasiąść za sterami Apache’a
„Kryzys” na AWL-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Gotowi do działania
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Świat się zbroi na rekordową skalę
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Rzeźnik w rękach GROM-u
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Desant, konie i czołgi…
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Centrum pomocy i opieki
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Borsuki w okopach
Okiełznać Rosomaka
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Początek wielkiej historii
Groźny incydent w Libanie
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Wojsko testuje systemy antydronowe
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Fińska armia luzuje rygory
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
NATO i USA o Iranie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Dwunasty Husarz w powietrzu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wielkie serce K9
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Miecz w ręku NATO
Zbrodnia bez kary
Zaproszenie do przygody
Od cyberkursu po mundurówkę
Polska będzie produkować Pantery
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Adaptacja i realizm
Marynarz w koreańskim tyglu
Przekuwanie pomysłów w produkty
Syndrom Karbali
Pasja i fart
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
„Huragan” na kursie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO