moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-kanadyjski trening kawalerzystów

Z pokładu śmigłowca Sokół na dach budynku desantują się żołnierze. Kilkadziesiąt sekund później przystępują do szturmu i dokładnego sprawdzenia terenu. Tak wyglądało jedno z zadań, jakie w Drawsku Pomorskim musieli wykonać polscy i kanadyjscy żołnierze. W ćwiczeniu „Maple Detachment” wzięło udział ponad 120 kawalerzystów z obu państw.


– Moi żołnierze szkolili się z Kanadyjczykami po raz drugi. Po raz pierwszy na poligonie spotkaliśmy się jesienią ubiegłego roku. Teraz w pole wyszły kolejne pododdziały. Efekty wspólnych ćwiczeń naprawdę cieszą – przyznaje ppłk Rafał Lis, dowódca 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. – Obie jednostki mają żołnierzy wyszkolonych na podobnym poziomie i z porównywalnym doświadczeniem misyjnym. To idealna szansa, by wymieniać się doświadczeniami i szlifować swoje umiejętności – dodaje podpułkownik.

W dwutygodniowym wspólnym treningu wzięli udział żołnierze 1 Batalionu z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz wojskowi z 3 Królewskiego Pułku Sił Zbrojnych Kanady. – Współpraca z tak profesjonalną jednostką jest dla nas powodem do dumy. Będziemy długo wspominać nawiązane tu przyjaźnie – mówił mjr Jonatan Hubble, dowódca kanadyjskiego pododdziału.

W powietrzu i na ziemi

Kawalerzyści przeszli trening taktyczny. Do dyspozycji mieli dwa śmigłowce Mi-8 i dwa W3W Sokół. Śmigła wykorzystywali przy ćwiczeniach z desantowania. Z pokładu Mi-8 desantowali się z niskiego zawisu lub przyziemienia (po wylądowaniu śmigłowca), a z Sokoła ćwiczyli desant za pomocą tzw. szybkiej liny (zjazd na linie bez użycia sprzętu wspinaczkowego). Ten ostatni sposób wykorzystuje się najczęściej, gdy śmigłowiec nie może wylądować w bezpiecznym miejscu, np. na dachu budynku. – Kanadyjczycy mają bardzo podobne procedury. Podpatrywaliśmy ich technikę, a później prezentowaliśmy swoje umiejętności – mów kpt. Dariusz Dziuba, dowódca 1 szwadronu.


Dodatkowo żołnierze ćwiczyli zasady naprowadzania śmigłowców, sposoby wyboru i przygotowania lądowiska w terenie przygodnym. – W poligonowym budynku, tzw. Mogadiszu, trenowaliśmy także różnego rodzaju techniki szturmu. Ćwiczyliśmy podchodzenie do obiektu, wchodzenie i przeszukiwanie pomieszczeń. Podczas zajęć taktycznych używaliśmy środków pozoracji – dodaje kpt. Dziuba.

Taktyka i ogień

Żołnierze ćwiczyli także techniki ustawienia po desantowaniu. – Jest kilka metod, ale o wyborze decyduje miejsce, gdzie ląduje śmigłowiec, oraz ryzyko ostrzału – mówi dowódca szwadronu.

Kawalerzyści trenowali także kondycję. Maszerowali kilkanaście kilometrów na azymut i orientację z pełnym oporządzeniem i bronią. Przeszli również trening ogniowy. Celność ćwiczyli podczas strzelań sytuacyjnych w składzie plutonu. – Szkolenia międzynarodowe zawsze nas bardzo cieszą. Dla mnie i moich żołnierzy to doskonała okazja do nauki. To także sposobność do przełamywania barier językowych i kulturowych. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam działać razem, to będziemy pewni swoich umiejętności – podkreśla kpt. Dziuba.

Pododdziały kanadyjskie będą się szkolić w systemie zmianowym z jednostkami 25 Brygady do końca roku. Do wspólnego treningu przygotowują się już kolejni Kanadyjczycy oraz żołnierze 25 Batalionu Dowodzenia. W przyszłym tygodniu żołnierze spotkają się na szkoleniu zwiadowców w Bieszczadach.

MKS

autor zdjęć: st. szer. Jarosław Gołąb

dodaj komentarz

komentarze


Pancerne starcie w Świętoszowie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Początek wielkiej historii
Mosty nad Narwią
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Pościg Leopardów
Czołgi poszły w las
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Zły Łęg nie taki straszny
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Marynarz w koreańskim tyglu
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Syndrom Karbali
Polacy w morskiej tarczy
„Kryzys” na AWL-u
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Czekając na czołgi
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zbrodnia i kłamstwo
JWK trenuje na paralotniach
‘X’ Without Unknowns
Lekcja 3 Maja
Mundury noszą ludzie
Kosmiczne oko armii
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Wicepremier apeluje o jedność
Powrót WAM-u
Adaptacja i realizm
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Groźny incydent w Libanie
Bursztynowy wstrząs
Zbrodnia bez kary
Wypadek w PKW UNIFIL
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Od cyberkursu po mundurówkę
Nauki i nauczki z Afganistanu
WAM coraz bliżej Łodzi
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Polska będzie produkować Pantery
Szef MON-u na Defence24 Days
Bieg ku pamięci bohaterów
Wielkie serce K9
Systemy antydronowe poszukiwane
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Medyczne centrum w Krakowie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Świat się zbroi na rekordową skalę
Rzeźnik w rękach GROM-u
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO