moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy pomocnik dowódcy BLMW ds. podoficerów

St. chor. sztab. mar. Andrzej Sowiński 2 marca objął obowiązki pomocnika dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej do spraw podoficerów.

Nowy pomocnik dowódcy ds. podoficerów jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Radiotechnicznych (kierunek: eksploatacja i naprawa urządzeń radiolokacyjnych). Po jej ukończeniu w 1991 roku trafił na stanowisko technika radiolokacyjnego systemu lądowania w 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Następnie kontynuował służbę na tym stanowisku w 3 Batalionie Zabezpieczenia. W 1995 roku został przeniesiony na stanowisko starszego dyżurnego w Wojskowym Porcie Lotniczym Gdynia-Oksywie. Po kolejnych dwóch latach służby trafił do sztabu 3 Batalionu Zabezpieczenia na stanowisko chorążego organizacyjno-ewidencyjnego. Z dowództwem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej związany jest od listopada 1998 roku, gdzie początkowo służył w sekcji organizacyjno-ewidencyjnej, a następnie, przez kolejnych 8 lat, na stanowisku dowodzenia BLMW jako starszy dyżurny. W latach 2010 – 2015 był podoficerem – specjalistą sekcji operacyjnej w pionie sztabu brygady. W trakcie 24 lat służby w lotnictwie morskim wyróżniony został srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz medalem srebrnym „Za Długoletnią Służbę”.

Pomocnicy ds. podoficerów podlegają bezpośrednio dowódcom i są przedstawicielami korpusu podoficerów oraz szeregowych zawodowych w swoich jednostkach. Ich podstawowe obszary działania i zadania to wyrażanie opinii w zakresie wyznaczeń, przeniesień i wniosków żołnierzy, udział w komisjach weryfikacyjnych dotyczących powołań do służby, współpraca z komendantami szkół podoficerskich, udział w analizach dyscypliny i ocenie nastrojów, działalność profilaktyczna w kształtowaniu dyscypliny, nadzór nad prowadzonymi zajęciami instruktorsko-metodycznymi, udział w typowaniu na kursy szkoleniowe w kraju i zagranicą, analiza wyników szkolenia, a także opiniowanie wniosków o udzielenie pomocy żołnierzom.

Wyzwaniem dla pomocników ds. podoficerów jest również budowa wzajemnego zaufania, szacunku i zrozumienia, konsolidacja środowiska podoficerskiego wokół celów i zadań swoich jednostek oraz dążenie do osiągnięcia pełnego profesjonalizmu korpusu.

Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Nowe łodzie wojsk specjalnych
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Przygotowania do lotu do Polski
Gotowi na każdy scenariusz
Adaptacja i realizm
Terytorialsi zapraszają
Rzeźnik w rękach GROM-u
Hornet czyli „polski Shahed”
Więcej strzelnic w powiecie
Wojsko zaprasza rodziny
Kosmiczne oko armii
Wyścig Stalina
Przyszłość „Łucznika”
Bieg ku pamięci bohaterów
Strykery w akcji
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Groźny incydent w Libanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uczczono ofiary zamachu majowego
Ostrosz zamiast Mureny
Armia testuje roboty do transportu
Psy na… materiały wybuchowe
Nauki i nauczki z Afganistanu
Syndrom Karbali
Zbrodnia bez kary
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kluczowe 30 dni
Wypadek w PKW UNIFIL
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Powrót WAM-u
Bez schematów
NATO i USA o Iranie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Specjalsi przeciw flocie cieni
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Od cyberkursu po mundurówkę
Desant na Bornholm
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
SAFE staje się faktem!
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Trzynasty Husarz w powietrzu
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Jest nowy szef BBN
Ostatni most
Bez zmian w emeryturach
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Borsuk po słowacku
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Początek wielkiej historii
WAM coraz bliżej Łodzi
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Polsko-słowackie granaty dla NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO