Misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty „na drugim końcu świata”. Żołnierze wracają do domów, wojsko do realiów koszarowego życia. „Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca” – stwierdził niegdyś Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych.
Nie sposób nie przyznać mu racji, choćby z prostej przyczyny. „Nikt z naszych bliskich już nie zginie, nikt nie zostanie ranny; ostatni dzień obecności polskich żołnierzy w tym kraju będzie dla mnie okazją do świętowania” – napisała na blogu zAfganistanu.pl matka jednego z wojskowych.
Zostaną wspomnienia, także w postaci zdjęć dokumentujących codzienność największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej. W prywatnych żołnierskich archiwach są ich setki tysięcy – jeśli nie miliony. My, razem, mamy ich ponad 20 tysięcy.
W latach 2004-2013 osiem razy odwiedziliśmy stacjonujących w Afganistanie Polaków. Tym, co najbardziej nas interesowało, było codzienna służba szeregowych żołnierzy z oddziałów bojowych. To z nimi dzieliliśmy nudę wyczekiwania, euforię akcji, strach przed śmiercią i żałobę po utracie kolegów. Starając się wszystkie te stany i sytuacje utrwalić na zdjęciach.
Na potrzeby albumu i towarzyszącej mu wystawy musieliśmy wybrać niewiele ponad sto fotografii. Niewdzięczne zadanie, także dlatego, że pragnąc ukazać grozę wojny, nie chcieliśmy jednocześnie epatować dosłownością. W naszych zasobach są zdjęcia powstałe tuż po wybuchach min-pułapek, przedstawiające martwe bądź potwornie okaleczone osoby, ale nie będziemy ich eksponować. Ofiary nie były postaciami z filmów czy gier – to prawdziwi ludzie, zasługujący na szacunek.
Nie bez powodu nadaliśmy projektowi tytuł „Polski Afganistan”. Na naszych zdjęciach są Afgańczycy, widać surowe piękno tego kraju – zarówno jego materialnej kultury, jak i krajobrazu – ale to wszystko tło. Naszymi bohaterami są bowiem żołnierze, przedstawieni tak, by odbiorca uzyskał w jak najpełniejszy obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt – napisali twórcy wystawy: Marcin Ogdowski, Marcin Wójcik.
Wernisaż otwierający wystawę odbył się 27 listopada br. w krakowskiej galerii Pauza. Wzięli w nim udział m.in. były wiceminister obrony narodowej, gen. Waldemar Skrzypczak. Patronat honorowy nad wystawą objęli wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.
Album pt.: „Polski Afganistan” ukaże się na rynku w dniu otwarcia wystawy.
„Polska Zbrojna” objęła wystawę i album patronatem medialnym.
autor zdjęć: Marcin Ogdowski, Marcin Wójcik
komentarze