moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Film o bitwie o Grodno na 17 września

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Grodno 1939”. Półgodzinny dokument, który kręcono w Modlinie, ma być gotowy na rocznicę sowieckiego ataku na Polskę. Projekt realizuje Fundacja Joachima Lelewela przy wsparciu Związku Polaków na Białorusi.


Polsko-sowiecka bitwa o Grodno to jeden z najmniej znanych epizodów wojny z 1939 roku. Armia Czerwona podeszła pod miasto nad ranem 20 września. Choć trzy dni wcześniej naczelny wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz, by z Sowietami nie walczyć, pozostający w Grodnie żołnierze i mieszkańcy zdecydowali inaczej. Zażarte walki trwały trzy dni. Armia Czerwona straciła w nich 53 żołnierzy, 19 czołgów i trzy samochody pancerne. W czasie obrony zginęło około 300 Polaków, część na skutek sowieckich zbrodni. Czerwonoarmiści m.in. kilka razy wykorzystali mieszkańców miasta jako żywe tarcze.

Po wojnie bitwa o Grodno popadła w zapomnienie, głównie z powodów politycznych. Pamięć o tamtych wydarzeniach zaczęto przywracać dopiero po 1989 roku. Stowarzyszenie Joachima Lelewela na realizację filmu dokumentalnego o obronie Grodna zebrało kilkadziesiąt tysięcy złotych. Projekt wspomogło między innymi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz użytkownicy portalu crowdfundingowego polakpotrafi.pl.

Kilka dni temu zakończyły się zdjęcia, w których wzięli udział członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Grajewa, Kampinosu i Mławy. – Realizowaliśmy je w Modlinie – mówi Piotr Kościński, prezes Fundacji Joachima Lelewela. Taka decyzja wynikała m.in. z ograniczania kosztów produkcji, ale też ewentualnych trudności formalnych, z jakimi mogłaby spotkać się polska ekipa filmowa na Białorusi.

– W Modlinie nakręciliśmy sceny walk ulicznych, na przykład rzucanie butelek z benzyną przez harcerzy czy starcia z sowieckimi dywersantami. W filmie będzie też scena pojmania i rozstrzelania przez czerwonoarmistów generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego. Co prawda, nie brał on udziału w walkach o miasto, ale gdy wybuchła wojna dowodził Grupą Operacyjną „Grodno” – wylicza Kościński.


Tomasz Dudziński, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, podkreśla, że praca przy filmie była dla niego zupełnie nowym doświadczeniem. – W zdjęciach wzięło udział dziewięciu członków naszej grupy: siedmiu żołnierzy i dwie sanitariuszki. Przypominając ważny kawałek naszej historii, realizujemy nasze statutowe cele. Rekonstrukcja nie sprowadza się przecież tylko do chodzenia w mundurze z epoki. Powinna się ona wiązać z edukacją – mówi.

Teraz film jest na etapie postprodukcji. – Mamy już wypowiedzi większości historyków, musimy dokręcić jeszcze tylko jedną. A potem dodać do tego muzykę, zdjęcia dokumentalne i te przedstawiające współczesne Grodno. Słowem: zmontować całość – podkreśla Kościński. Film będzie trwał pół godziny. Powinien być gotowy na 17 września, czyli rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. Wtedy to w Warszawie odbędzie się premiera. Potem najpewniej będzie go można obejrzeć w telewizji. – Filmem są zainteresowane TVP Historia oraz Biełsat – mówi Kościński.

Na tym jednak nie koniec. – Chcemy, by dokument stał się wstępem do filmu fabularnego. Oczywiście na jego realizację potrzeba nieporównanie większych pieniędzy – kilku milionów złotych. Nie tracę jednak nadziei, że i ten cel uda się zrealizować – podsumowuje Kościński.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Paweł Kościński

dodaj komentarz

komentarze


NATO Andersa
 
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Rusza PKW Islandia
Afganistan. Czas wracać do domu
Afganistan: powrót do domu
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Javelin gwarantuje skuteczność
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Świętuj razem z żołnierzami!
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Psy (w) WOT
Wyścig zbrojeń nie ustaje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
V-2 leci do aliantów
Abramsy dla 1 Brygady
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Kurs na dyplomację
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Abrams – czołg niepokonany w walce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Ankona – bitwa po polsku
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Umowa na Mieczniki podpisana
NATO ćwiczy w Gruzji
Żołnierze bez testów z WF-u
GROM, czyli gotowi ratować życie
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Lider po amerykańsku
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polak najlepszym podoficerem NATO
Świat skacze w otchłań
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wilki znów na Mazurach
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Powstanie było czymś niezwykłym
Kontyngent do zmiany
Lato w wojskowym klimacie
Poligon na miarę XXI wieku
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Żeglarki na kursie po medal
Co ze sprawdzianem z WF?
Kat warszawskiego getta przed sądem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO