moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brązowy medal pięcioboistów

St. szer. Oktawia Nowacka i szer. Łukasz Klekot wywalczyli brązowy medal na mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym w konkurencji sztafet mieszanych. Nasz duet przegrał z parami z Litwy i Wielkiej Brytanii. Na trzecim stopniu podium wraz z Polakami stanęli również reprezentanci Ukrainy. Mistrzostwa odbywają się w węgierskim mieście Székesfehérvár.


Tytuł mistrzowski zdobyli Laura Asadauskaite i Justinas Kinderis. Litwini zgromadzili 1491 punktów. O trzy oczka mniej mieli Samantha Murray i Joseph Evans. Para z Wielkiej Brytanii wyprzedziła duety z Polski i Ukrainy o 30 pkt. Walka o brązowy medal była bardzo zacięta. Biegnący na ostatniej zmianie szer. Łukasz Klekot i Dmytro Kirpuljanskij przekroczyli linię mety równocześnie. Ukrainiec tuż przed finiszem potknął się, ale „na kreskę” rzucił się niczym podczas finiszu na lekkoatletycznej bieżni. Sędziowie jednak zdyskwalifikowali ukraiński duet za to, że Kirpuljanskij nadepnął w końcówce biegu na nogę Klekota. Na trzecim stopniu podium stanęły jednak dwie pary. Sędziowie postanowili bowiem przyznać dwa brązowe medale po uznaniu protestu Ukraińców, którzy zarzucili polskiemu pięcioboiście popchnięcie ich zawodnika na ostatniej prostej przed finiszem.

Po pierwszej konkurencji biało-czerwoni zajmowali wraz z Francuzami i Hiszpanami ostatnią, dziesiątą pozycję. Na szermierczej planszy st. szer. Oktawia Nowacka z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i szer. Łukasz Klekot z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wygrali 18 walk, a 26 przegrali. Natomiast najlepiej spisali się reprezentanci Ukrainy i Białorusi. Wygrali po 27 walk. Trzecie miejsce zajmowali Brytyjczycy i Litwini, którzy odnieśli po 25 zwycięstw.

W rywalizacji na pływalni Polacy z czasem 2 min 00,52 s uzyskali siódmy wynik dnia i po dwóch konkurencjach awansowali na dziewiątą pozycję. Najszybciej pływała para z Wielkiej Brytanii. Samantha Murray i Joseph Evans wygrali z czasem 1 min 53,98 s i objęli prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Brytyjczycy z 579 punktami o sześć oczek wyprzedzali Ukraińców i o 14 Białorusinów. Biało-czerwoni do prowadzącej pary tracili 55 punktów.

Na parkurze trzy duety – z Polski Litwy i Niemiec – zdobyły maksymalną ilość punktów – po 300. Na czele klasyfikacji po trzech konkurencjach byli jednak dalej Brytyjczycy, którzy w jeździe konnej zdobyli 299 oczek (o jedną sekundę przekroczyli limit czasu na przejazd). Murray i Evans z 878 punktami wyprzedzali Litwinów (mieli 856 punktów), Węgrów (829), Ukraińców (826), Polaków (824) i Białorusinów (822).

Do biegu połączonego ze strzelaniem Brytyjka wystartowała 22 s przed Litwinką, 49 s przed Węgierką, 52 przed Ukrainką i 54 s przed Polką. Natomiast goniąca Nowacką Białorusinka Katsiaryna Arol traciła do naszej pięcioboistki tylko dwie sekundy. W ostatniej konkurencji najlepszy wynik uzyskała para litewska – 11 min 5,82 s. Biało-czerwoni mieli drugi wynik dnia – 11.06,85. Natomiast najlepsza para po trzech konkurencjach dopiero ósmy – 11.30,82. Brytyjczykom nie udało się utrzymać prowadzenia. Joseph Evans wpadł na metę trzy sekundy za Justinasem Kinderisem z Litwy i pół minuty przed Polakiem i Ukraińcem.

Sztafety mieszane były piątą konkurencją rozegraną podczas węgierskich mistrzostw. W weekend rozdano medale indywidualne i drużynowe w rywalizacji kobiet i mężczyzn. Najlepiej z biało-czerwonych spisała się st. szer. Oktawia Nowacka, która zajęła dziesiąte miejsce. Druga z Polek – Aleksandra Skarzyńska była 28. Triumfowała Niemka Lena Schöneborn przed Ukrainką Wiktorią Tereszuk i Rosjanką Donatą Rimsaite. Drużynowo złoto zdobyły Niemki, srebro Ukrainki, a brąz Włoszki. Polki zajęły ósme miejsce. W rywalizacji mężczyzn najlepsi byli Rosjanie. Triumfował Aleksander Lesun, a srebro wywalczył Ilia Frołow. Natomiast brąz zdobył Ukrainiec Pavlo Tymoszczenko. Najlepszy z Polaków był  szer. Łukasz Klekot. Zawodnik z 10 BKPanc zajął 27. lokatę. Szer. Remigiusz Golis był 32., a szer. Michał Gralewski (obaj z WZS Zegrze) 34. W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Węgrzy, srebro Włosi, a brąz Czesi. Polacy zajęli szóste miejsce.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Tłumy na zawodach w Krakowie
„Military Doctor 2025”, czyli wiedza, która ratuje życie
Pieta Michniowska
Nie żyje „Sławka”, prezes Związku Powstańców Warszawskich
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Inwestycje w mobilność wojska
Pilot F-16 doceniony przez widzów
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Rekrutacja w Dęblinie na finiszu
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
Orlik na Alfę
Na rosyjskim pasku
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
Rekompensaty na ostatniej prostej
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Rocznica powstania warszawskiego w MPW
„Z dumą nosiłem polską flagę w kosmosie”
Żołnierze na szkoleniu płetwonurkowym
W drodze po młodszego nurka
Czołgi saperskie dla Wojska Polskiego
Terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT w akcji
Kolarskie święto w stolicy
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
Warszawo, do broni!
Coraz więcej żołnierzy pomaga usuwać skutki nawałnic
Szkolenie wojskowe dla funkcjonariuszy SOK
K2 będą produkowane w Polsce
Zmodernizowany Leopard 2PL
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Rząd o bezpieczeństwie Polski
Terytorialsi usuwają skutki nawałnic
Cześć bohaterom naszej wolności
Sprawdził się na misjach i na granicy. Dron latający Orbiter
Opady ustąpiły, ale żołnierska misja trwa
Aira – pierwszy pies wojskowy w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Stańcie do apelu!
Warszawa uczciła rocznię Powstania
BWR-1 – weteran po liftingu
Amerykańskie wsparcie dla polskiej modernizacji
Żołnierze walczą ze skutkami ulew
Polskie uzbrojenie na wojnie i w gospodarce
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w gotowości w Brzegu i Nisku
Kanadyjski żołnierz ranny podczas ćwiczeń
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Ostatnia niedziela…
Kontrakt na K2 gotowy do podpisu
Czas próby
Las Pamięci uczci poległych
Zmiana warty na wschodniej granicy
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Cisza przed wojną
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Pamięć o poległych na misjach wciąż żywa
Brytyjczycy żegnają Malbork
Terytorialsi zawitają do Płocka
Czołg K2 made in Poland
Na ratunek pancerniakom
7TP – czołg kompromisu
Pucharowe zmagania Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO