moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Książka „Jej Afganistan”

Czy kobieta na wojnie się maluje? Czy tęskni za domem bardziej niż mężczyzna? Czy śmierć bliskich bardziej ją dotyka? Jak radzi sobie w męskim świecie i w ekstremalnych warunkach? Dlaczego kobiety wyjeżdżają na misje i jak zmienia to ich życie?

„Jej Afganistan” to obraz wojny widzianej oczami Polek służących na misji, efekt długich i szczerych rozmów autorki, która sama spędziła rok w Ghazni. Książka ma postać intymnych listów, poruszających tematy nieobecne dotąd w powszechnej świadomości, wypierane z  oficjalnych komunikatów, przemilczane przez korespondentów. Niebezpieczeństwo, stres, rozłąka z domem, klaustrofobiczna atmosfera obozu i bliska obecność dużej grupy samotnych mężczyzn – to jest „Jej Afganistan”.

Autorka, Magdalena Pilor, pracowała m.in. jako dziennikarz prasowy, radiowy oraz specjalista ds. mediów w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych. Po raz pierwszy do Afganistanu wyjechała w 2010 roku jako korespondent wojenny największego dziennika na Opolszczyźnie. Wtedy też
powstał jej blog „Mój Afganistan”, na którym internauci mogli śledzić życie w polskiej bazie wojskowej oraz dowiedzieć się, jakie wrażenie wywarł na autorce kraj od ponad 30 lat objęty wojną. Po ośmiomiesięcznej przerwie Magda Pilor ponownie znalazła się w Afganistanie.
Jako pracownik wojska przez rok poznawała misyjne życie oraz afgańską codzienność poza bazą.

*

„Po przeczytaniu tej książki moja żona zauważyła, że kobiety są wrażliwszymi żołnierzami. Często dostrzegają zupełnie inne aspekty danych sytuacji, przez co wzbogacają pracę w armii oraz zwykłą, wojskową codzienność.  Książka pokazuje obraz polskiego kontyngentu w Afganistanie w szerszym ujęciu, nie tylko militarnym, ale również ludzkim.” – powiedział na temat książki gen. broni Waldemar Skrzypczak, b. dowódca IV zmiany PKW w Afganistanie.

„Historię piszą mężczyźni. Nie przez przypadek – twierdzą feministki – angielskie słowo „history” to zbitka dwóch wyrazów „his” (jego) i „story” (opowieść). Na przekór tej tendencji Magdalena Pilor prezentuje nam „jej historię”. To zgoła odmienne spojrzenie na Afganistan i najważniejszą misję Wojska Polskiego po II wojnie światowej. Bez epickich opisów starć, za to z ogromną dawką emocji. Tych zwykłych, jak tęsknota za domem, i tych nadzwyczajnych, gdy trzeba przeżyć żałobę po śmierci pięciu kolegów, zabitych w eksplozji miny pułapki. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą mieć jak najszersze spojrzenie na to, co działo się u podnóża  Hindukuszu” – napisał o książce Marcin Ogdowski, autor blogu „zAfganistanu.pl”.

Magdalena Pilor „Jej Afganistan”, Wydawnictwo Trzecia Strona, Warszawa 2014, liczba stron 264, cena 34,90 zł.

„Polska Zbrojna” objęła książkę patronatem medialnym.

PZ

autor zdjęć: Wydawnictwo Trzecia Strona, Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Polacy w morskiej tarczy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Lekcja 3 Maja
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Mundury noszą ludzie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Systemy antydronowe poszukiwane
Od cyberkursu po mundurówkę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Bieg ku pamięci bohaterów
JWK trenuje na paralotniach
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Pościg Leopardów
Syndrom Karbali
Powrót WAM-u
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
‘X’ Without Unknowns
„Kryzys” na AWL-u
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Medyczne centrum w Krakowie
Zły Łęg nie taki straszny
WAM coraz bliżej Łodzi
Pancerne starcie w Świętoszowie
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Czekając na czołgi
Nauki i nauczki z Afganistanu
Świat się zbroi na rekordową skalę
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Zbrodnia i kłamstwo
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Rzeźnik w rękach GROM-u
Czołgi poszły w las
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Kosmiczne oko armii
Wicepremier apeluje o jedność
Awanse w Dniu Flagi
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Zbrodnia bez kary
Wielkie serce K9
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
NATO i USA o Iranie
Początek wielkiej historii
Marynarz w koreańskim tyglu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Mosty nad Narwią
Polska będzie produkować Pantery
Adaptacja i realizm
Szef MON-u na Defence24 Days
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Bałtycka tarcza na horyzoncie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO