moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i Litwa: potępiamy zajęcie Krymu

Nasze państwa zajmują jasne stanowisko – potępiamy aneksję części Ukrainy. Chcemy, aby NATO na wrześniowym szczycie w Walii wyciągnęło długofalowe wnioski z tej sytuacji – mówił minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z Juozasem Olekasem, ministrem obrony Litwy. Szefowie resortów rozmawiali też m.in. o patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią.


Sytuacja na Krymie była głównym tematem rozmów polskiego ministra obrony z Juozasem Olekasem, szefem litewskiego MON. Ministrowie, którzy spotkali się w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku, podkreślali, że nie akceptują zajęcia Krymu przez Rosjan. – Nasze spotkanie planowaliśmy od dawna. Przypadło w ważnym dla nas i NATO momencie. Stwierdziliśmy, że nasze państwa w obliczu konfliktu zajmują jasne i klarowne stanowisko: potępiamy aneksję części Ukrainy – powiedział minister Tomasz Siemoniak.

Obaj politycy podkreślili wagę umacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w obecnej sytuacji. – NATO musi być silne, bo Europa nie jest wolna od zagrożeń – mówił szef polskiego resortu.

– Omówiono też współpracę polskiej i litewskiej armii. – Rozmawialiśmy o wspólnych ćwiczeniach, na przykład o misji Air Policing, którą od maja pełnić będą Polacy. Chcemy do niej pozyskać sojuszników – dodawał Siemoniak.

Misja Air Policing nad krajami bałtyckimi trwa już od kilku lat. Litwa, Łotwa i Estonia wiosną 2004 roku zwróciły się z prośbą do Sojuszu Północnoatlantyckiego o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Pierwszym państwem pełniącym dyżury bojowe była Belgia. Polska będzie pełnić misję po raz piąty.

Dwa dni temu Polska i Litwa podpisały umowę, zgodnie z którą Litwini mają zadbać o zabezpieczenie logistyczne Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik 5”. Kontyngent stworzą lotnicy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Od 1 maja w mieście Szawle, gdzie będą stacjonować Polacy, zamelduje się około 100 naszych wojskowych. Będą to piloci, technicy, nawigatorzy naprowadzania oraz inni specjaliści z sił powietrznych. Latać będą myśliwcami MiG-29.

17 marca brytyjskie MSZ podało, że w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi włączy się RAF. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – uzasadniał szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Z kolei brytyjski minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą.

Minister Tomasz Siemoniak i szef litewskiego MON mówili też o pracy nad stworzeniem wspólnej brygady razem z Litwą i Ukrainą. – Będzie ona brała udział głównie w misjach stabilizacyjnych. Nadal trwają konsultacje o docelowym jej kształcie – podkreślił polski minister obrony.

Pomysł utworzenia wielonarodowego batalionu z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy narodził się w 2007 roku. Kilka miesięcy później była już mowa o powołaniu wspólnej brygady (LITPOLUKRBRIG).

Trójstronne porozumienie o utworzeniu brygady zostało podpisane w listopadzie 2009 roku. Do końca ubiegłego roku miały zostać dopełnione wszelkie formalności. I choć, jak przypomina minister Siemoniak, projekt popierał obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, Ukraińcy ostatecznie nie dotrzymali terminu. Przedstawiciele MON z nowego rządu Ukrainy wskazują jednak potrzebę realizacji tego projektu.

Zgodnie z założeniami wielonarodowa brygada miałaby liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać polskiemu dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Pododdziały z poszczególnych państw brałyby udział we wspólnych ćwiczeniach, a co za tym idzie uczyłyby się współpracy na poziomie operacyjnym.

EK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO