moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

BBN opracuje Narodowy Program Bezzałogowców

Polskie firmy mają rozwijać swoje technologie i konkurować z liderami rynku, a wojsko kupować nowoczesne drony krajowej produkcji. Ma w tym pomóc Narodowy Program Bezzałogowców, którego stworzenie zapowiedział dziś szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Minister Stanisław Koziej złożył takie deklaracje podczas konwersatorium „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki”. Organizatorem imprezy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była Fundacja Mikromakro. Przedstawiciele producentów dronów, instytucji naukowych oraz obecni i przyszli ich użytkownicy rozmawiali o znaczeniu technologii systemów bezzałogowych dla polskiej nauki, gospodarki i obronności oraz możliwości wykorzystania potencjału krajowego przemysłu do zaspokojenia potrzeb wojska, służb mundurowych i biznesu.

– Drony to jeden z niewielu obszarów, w których nie musimy nadrabiać zaległości do światowej czołówki. Sami możemy stać się liderami – zapewniał minister Koziej. Jednym z warunków, by tak się stało, jest lepsza koordynacja działań między projektantami, producentami i użytkownikami. To właśnie im pomóc ma inicjatywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zlecił BBN-owi opracowanie Narodowego Programu Bezzałogowców. Systemowe podejście ma zagwarantować, że nie zostaną powtórzone błędy z przeszłości, gdy wiele obiecujących programów utknęło na etapie planowania i nigdy nie doczekało się realizacji. – Systemy bezzałogowe to jeden z najbardziej rozwojowych elementów współczesnego pola walki. Oferują ogromną skuteczność i ich posiadanie to konieczność nowoczesnej armii – tłumaczył Koziej.


Uczestnicy konwersatorium zwracali uwagę, że niezmiernie istotną rzeczą w przypadku dronów jest posiadanie technologii, a nie tylko gotowych produktów. Liderzy branży strzegą swoich rozwiązań i niechętnie dzielą się kodami źródłowymi oprogramowania, które jest podstawą ich skuteczności. – Dlatego musimy wspierać własny przemysł. Tylko wtedy będziemy właścicielami technologii – podkreślał dr hab. Witold Wiśniowski z Instytutu Lotnictwa.

– Wojsko nie powinno kupować gotowych produktów „z półki”. Armia powinna zaangażować się w projekty badawcze, by wspólnie z producentami rozwijać potrzebne rozwiązania – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics. Jednak dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie nie napawają optymizmem. – Opracowanie przez wojsko wymagań co do nowej broni trwa nawet pięć lat. Niestety, często okazuje się, że zanim ten proces się zakończy, są one już nieaktualne – zaznaczył gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej.

Wsparcie dla rozwoju branży zadeklarowało także Ministerstwo Gospodarki. – Resort przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu część pieniędzy przeznaczonych na modernizację polskiej armii trafi do krajowych producentów – zapowiedział Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w ministerstwie. Pomocne mają być także unijne środki na szkolenie kadr oraz ulgi podatkowe na prowadzenie badań naukowych.

Dr Wojciech Komorniczak, dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii WB Electronics, który podczas konwersatorium reprezentował producentów, zapewniał, że polski przemysł jest gotowy do sprostania wymaganiom użytkowników. – Już w tej chwili armia wykorzystuje 62 bezzałogowe statki powietrzne rodzimej produkcji. Wyszkoliliśmy także około 100 operatorów. To pokazuje, że nie startujemy od zera – powiedział. Według niego, dobrym testem jakości polskich rozwiązań są także zamówienia płynące z zagranicy.

Konwersatorium „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki” jest częścią cyklu „5 żywiołów”, w ramach którego odbędzie się kilka konferencji pod wspólnym tytułem „Systemy inteligentne w zarządzaniu kryzysowym i działaniach militarnych”. Finał akcji odbędzie się w czerwcu w Krakowie, a jedną z jego atrakcji będzie wielka parada bezzałogowców – Droniada. Patronat medialny nad całym cyklem objęła redakcja portalu polska-zbrojna.pl.

MC

autor zdjęć: BBN, Maciej Chilczuk

dodaj komentarz

komentarze

~hehe
1396196700
"Drony dobre są w okresie pokoju albo w sytuacji wojny z przeciwnikiem znacznie słabszym." Terefere. Tak jest na dzień dzisiejszy, ale rozwój tych systemów postępuje. Wy - zwolennicy "wypasionych" załogowców jesteście odpowiednikami zwolenników kawalerii z lat 30ych ubiegłego wieku. I kiedy wy będziecie się podniecać nowymi generacjami załogowców, postępowe państwa będą budować coraz doskonalsze systemy autonomiczne. I pewnego dnia obudzicie się z ręką w nocniku, bo okaże się, że bezzałogowce są tańsze, trudniejsze do wykrycia, szybsze i zwrotniejsze, bo nie będą musiały ładować w siebie kosztownych systemów podtrzymywania życia ani podlegać emocjom, jak piloci.
35-62-A0-2B
~jakiś
1395401280
Mamy już pierwsze sukcesy w konstrukcjach bezzałogowych http://www.altair.com.pl/mspo-report/view?article_id=508 http://www.altair.com.pl/mspo-report/view?article_id=463 a LEWIATAN jest już skonstruowany od lat i sprawdzony i nic z tego dla wojska i obronności kraju nie wynika http://www.strefa.gda.pl/pl/aktualnosci/hydromega-dolaczyla-do-inwestorow-w-bpnt.html
1D-51-E8-87
~ja
1395342360
Wyszkoliliśmy około 100 operatorów...to dlaczego tak trudno skompletować jedną obsadę TZKOP na misję w Afganistanie?....pozdrawiam.
2C-A2-C0-B4
~ja
1395333420
Drony dobre są w okresie pokoju albo w sytuacji wojny z przeciwnikiem znacznie słabszym. Jeżeli już to są potrzebne drony zwiadowcze miniaturowe (wielkości dłoni lub mniejsze by nie były łatwym celem dla obrony przeciwlotniczej) Reszta to fantazja wojskowych.
BC-86-82-AB
~scooby
1395331740
Krok pierwszy : sieć własnych komunikacyjnych satelitów nad Polską i 200-300 km od granicy. Min 15 sztuk.
CE-B6-8D-18

Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Święto wojskowego sportu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Hiszpański palimpsest
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Psiakrew, harmata!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Weterani i bokser „Master”
Ocalały z transportu do Katynia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO