moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Broń z całego świata w Norymberdze

Pistolety, karabinki automatyczne, granatniki czy karabinki wyborowe. To i o wiele więcej można było zobaczyć na zakończonych niedawno w Norymberdze targach IWA OutdoorClassics 2014, połączonych z Enforce Tac. IWA to największa w Europie impreza przeznaczona dla miłośników między innymi myślistwa, sportów strzeleckich i wszystkiego, co z tym związane.



Z kolei Enforce Tac to wystawa połączona z konferencją tematycznie związaną z wojskiem, policją i służbami mundurowymi. Na IWA może wejść niemal każdy z ulicy, płacąc za bilet 44 euro, choć teoretycznie trzeba być dziennikarzem, blogerem lub osobą z branży związanej z tematyką wystawy. W praktyce jednak jest to czysta formalność. Wejście na Enforce Tac jest już znacznie trudniejsze – przy drzwiach jest sprawdzana tożsamość wchodzącego.

Rozdzielenie IWA od Enforce Tac jest podyktowane charakterem obu wystaw. Na IWA nie ma żadnej broni typowo wojskowej czy policyjnej. Miejsce pistoletów maszynowych, karabinków automatycznych, granatników, karabinów wyborowych, granatów obezwładniających etc. jest na Enforce Tac. Oczywiście wystawcy puszczają oko (jak z piwem bezalkoholowym w starej reklamie), i na IWA pokazują na przykład samopowtarzalną wersję karabinka wojskowego. Powyższa zasada nie dotyczy wyposażenia osobistego, umundurowania, osłon balistycznych, hełmów itp. – „działka” taktyczna na IWA ma oddzielną halę, powierzchniowo porównywalną do tej na MSPO w Kielcach. Mimo dużej powierzchni wystawcy są i tak dość stłoczeni.

Obie imprezy powierzchniowo są dwu-, a może i trzykrotnie większe niż targi MSPO w Kielcach (mówimy o powierzchni zadaszonej). Podobnie jest z liczbą wystawców. W tym roku w Norymberdze było ich ponad 1400, stoiska zaś odwiedziło około 40 tysięcy zwiedzających.

Na wystawie dominują europejscy producenci i dystrybutorzy. Ci, którzy działają za „wielką wodą”, mają swoją Mekkę, czyli SHOT Show w Las Vegas, odbywający się co roku w styczniu. Nie oznacza to, że firm z Ameryki Północnej nie ma w Norymberdze. Pojawiają się tam nawet czołowi gracze. Jest to więc niezła okazja do obejrzenia przynajmniej części oferty tych firm bez konieczności lotu za ocean.

IWA i Enforce Tac przyciągają także europejskich potentatów. Nie brakuje mniejszych firm, dotychczas nieznanych lub znanych wąskiej grupie pasjonatów. Nie zabrakło również polskich firm.

Znane powiedzenie mówi, że jeden obraz wart tysiąca słów. Zapraszamy więc do obejrzenia galerii zdjęć z targów. Niestety, przy takiej mnogości wystawców i sprzętu nie jest możliwe sfotografowanie wszystkich interesujących eksponatów.

762pr

autor zdjęć: 762pr

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
 
Bezpieczniejsza Europa
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Wyższe stawki dla niezawodowych
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Inwestycja w żołnierzy
Świat F-35
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Drukowanie dronów
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Strażnicy polskiego nieba
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
The Power of Infrastructure
Prezydent na wschodniej granicy
Planowano zamach na Zełenskiego
Flyer, zdobywca przestworzy
Podejrzane manewry na Bałtyku
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pracowity pobyt w kosmosie
Pancerny kot w polskim wojsku
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń przeciwko wrogim satelitom
BWP-1 – historia na dekady
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Święto sportów walki w Warendorfie
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Dzieci wojny
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
„Różycki” zwodowany
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Ratownik w akcji
Podróż w ciemność
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Kajakami po medale
Ewakuacja Polaków z Izraela
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Policjanci w koszarach WOT
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Śmierć gorsza niż wszystkie
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Czarna Pantera celuje
Wypadek Rosomaka
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO