moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świat pożegnał generała Ariela Szarona

Przedstawiciele kilkunastu państw oraz tysiące Izraelczyków uczestniczyło dziś w pogrzebie Ariela Szarona. Były premier państwa żydowskiego, minister obrony i legendarny dowódca armii zmarł w sobotę. Podczas oficjalnych uroczystości w Jerozolimie Polskę reprezentował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Uroczystości pogrzebowe z udziałem izraelskich władz, rodziny i dyplomatów rozpoczęły się dziś rano. Do Jerozolimy przyjechały delegacje z 18 państw. Obecni byli m.in. wiceprezydent USA John Biden, szef MSZ Niemiec Frank Walter Steinmeier, premier Czech Jirzi Rusnok, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow i były premier Wielkiej  Brytanii Tony Blair. Polskę reprezentował szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Oficjalną uroczystość pożegnania zorganizowano na placu przed budynkiem izraelskiego parlamentu – Knesetu. Trumnę z ciałem ustawiono na wykonanym z czarnego marmuru podium i przykryto izraelską flagą oraz otoczono wieńcami. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów. Hołd zmarłemu oddało tysiące Izraelczyków.

– Byłeś przyjacielem, przywódcą i generałem. Odpoczywaj w pokoju Wielki Przywódco – mówił prezydent Izraela Szymon Peres w przemówieniu na placu przed parlamentem. Izraelski przywódca podkreślał, że Szaron był niezwykłym politykiem i człowiekiem, któremu bardzo zależało na utrzymaniu pokoju w Izraelu.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu określił z kolei Szarona jako jednego z największych generałów w historii narodu żydowskiego i izraelskich sił zbrojnych, który niestrudzenie walczył o bezpieczeństwo kraju.

W podobnym tonie zmarłego byłego premiera wspominał wiceprezydent USA John Biden. – Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała drogę. To było dzieło jego życia – mówił Biden.

Po państwowych uroczystościach pogrzebowych Szaron, zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany u boku swojej drugiej żony Lily na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, kilka kilometrów od granicy ze Strefą Gazy.

Ariel Szaron 4 stycznia 2006 roku doznał udaru mózgu, po którym zapadł w śpiączkę. Przebywał w niej aż do śmierci. Jego stan pogorszył się na początku tego roku. Zmarł 11 stycznia 2014 roku w szpitalu niedaleko Tel Awiwu-Jafy. Miał 85 lat.

Rodzice Ariela Szarona byli uciekinierami z ogarniętej rewolucją Rosji, on sam urodził się już w Palestynie. Miał czternaście lat, gdy wstąpił do Hagany, podziemnego żydowskiego wojska. Sześć lat później dowodził kompanią piechoty w izraelskiej wojnie o niepodległość, a w wieku 21 lat stanął na czele Brygady Golani. Służył w piechocie, był spadochroniarzem, oficerem wywiadu wojskowego, czołgistą, komendantem szkoły wojskowej. W 1966 r. otrzymał stopień generała. Od 1981 roku przez trzy lata był ministrem obrony Izraela, a w 2001 r. został premierem.

Szaron był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego Izraela. W czasach kiedy był premierem i liderem prawicowego Likudu, wbrew opinii swojej partii, przeforsował plan likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy. Przez politycznych przeciwników i część historyków był obarczany współodpowiedzialnością za masakrę Palestyńczyków w obozach dla uchodźców w zachodnim Bejrucie. W 1982 r. w Libanie trwała wojna domowa. Armia izraelska wkroczyła na jego tereny pod pretekstem walki z Organizacją Wyzwolenia Palestyny i otoczyła obozy kordonem. W tym czasie wojska libańskiej Falangi zabiły, jak podają różne źródła, od kilkuset do czterech tysięcy osób. Wydarzenia te wywołały gorące reakcje na świecie i w samym Izraelu. Szaron stracił stanowisko ministra obrony

Źródła: PAP, TVN24

PG

autor zdjęć: Israel Defence Forces

dodaj komentarz

komentarze


Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
 
Podchorążowie świętują
Kolejne zakupy dla wojska
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wszystkie Pilice w wojsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
„Pług” idzie na śmierć
Uwolnić zakładników
Saperzy na wschodzie Polski
Wiara bez wiedzy
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Najdłuższa noc
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ekspresowa pomoc
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Szef MON-u o planach obrony kraju
Futsal na zakończenie rywalizacji
Polsko-koreańskie rozmowy
Pierwszy polski Homar
Zielony talizman Polaków
PKW Orlik już w Estonii
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
PGZ rośnie w siłę
Realia, a nie teoria
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Misja: obronić Finlandię
Porozumienie Sikorski-Stalin
Terytorials na etacie
Narodziny polskich sił morskich
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orka po koreańsku
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polski dzień strzelania w Rumunii
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Fiński debiut w Sojuszu
Out of the Shadow
PKW Orlik gotowy na misję
„Sokół” wylądował
Zanim wyruszą do Bagdadu
Sokół czuwa w Tatrach
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Abramsy jadą na ukraiński front

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO