moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy szef Biura Hydrograficznego MW

Kmdr Andrzej Kowalski został nowym szefem Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Uroczystość przejęcia obowiązków odbyła się dziś w siedzibie jednostki w obecności dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Tomasza Mathei.    

Komandor Andrzej Kowalski przejmuje obowiązki od komandora Henryka Nitnera, który piastował to stanowisko od czerwca 2010 roku. Przedstawiając sylwetkę nowego szefa BHMW, dowódca Marynarki Wojennej podkreślił jego wieloletnią służbę na rzecz hydrografii polskiej i wszechstronne przygotowanie do kierowania Biurem Hydrograficznym, które ma charakter instytucji państwowej.

Komandor Andrzej Kowalski urodził się 7 października 1961 r. w Gdańsku. Absolwent gdyńskiego VI Liceum Ogólnokształcącego. W 1985 r. po ukończeniu studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera-nawigatora został skierowany do służby w 11 Dywizjonie Ścigaczy (ORP „CZUJNY”, ORP „ZRĘCZNY”) w Helu. W 1986 r. rozpoczął służbę w 45 Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w Gdyni, gdzie dowodził zbiornikowcem, grupą kutrów i motorówek, a następnie wykonywał obowiązki na stanowisku flagowego nawigatora i szefa sztabu dywizjonu. W latach 1990–1995 był starszym oficerem – specjalistą Szefostwa Hydrografii w Dowództwie MW, a od 1995 r. do 2002 r. pełnił obowiązki szefa Oddziału Informacji Nautycznej w Biurze Hydrograficznym MW. Od października 2002 r. dowodził Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w Gdyni. Od 1 lipca 2007 r. do 31 maja 2008 r. – szef szkolenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a następnie z dniem 1 czerwca 2008 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 8 FOW. Od 1 lipca 2010 r. kmdr Andrzej Kowalski był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, a teraz obejmie obowiązki szefa tej instytucji.
Komandor Andrzej Kowalski w 1992 r. ukończył Międzynarodowy Kurs Hydrografii w Akademii Morskiej w Trieście (Włochy), 1998 r. – kurs z zakresu bezpieczeństwa żeglugi w Istambule (Turcja), w 1999 r. – Wojskową Akademię Językową w San Antonio i Międzynarodowy Kurs Oficerów Morskich w Yorktown (USA), a w 2001 r. – Międzynarodowy Kurs AWNIS w Norfolk (USA).
Uczestnik wielu konferencji krajowych i międzynarodowych: reprezentant służby hydrograficznej na Konferencje Komisji Hydrograficznej Morza Bałtyckiego (1995, 1997 i 2001 r.) oraz delegat Polski na Konferencje Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w Monaco (1997, 2000 i 2002 r.). Przedstawiciel MW w NATO w zakresie bezpieczeństwa żeglugi morskiej.
W latach 1997–2002 odpowiedzialny za krajowy system ostrzeżeń nawigacyjnych oraz publikacje nautyczne Biura Hydrograficznego MW, m.in. współtwórca „Locji Bałtyku – Wybrzeże Polskie”, wyd. 2001. Wyróżniony odznaczeniami resortowymi oraz państwowymi , w tym srebrnym Krzyżem Zasługi, a także medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Gdańskiego”.
Jest żonaty, ma dwoje dzieci (córkę i syna). Interesuje się sportem, turystyką oraz fotografią.    

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej to instytucja, bez której nie byłaby możliwa bezpieczna żegluga po polskich obszarach morskich. BHMW wykonuje bowiem prace i badania nawigacyjno-hydrograficzne oraz hydrometeorologiczne, opracowuje mapy morskie i publikacje nautyczne oraz utrzymuje krajowy system informacji nautycznej i ostrzeżeń nawigacyjnych. Stałym wydawnictwem międzynarodowym są "Wiadomości Żeglarskie" w wersji polskiej i angielskiej oraz ostrzeżenia nawigacyjne rozprowadzane również w systemie międzynarodowym. Biuro reprezentuje nasz kraj w Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) oraz jej komitetach i grupach roboczych. Zatrudnia specjalistów kartografii, hydrografii, oceanografii, meteorologów, analityków, grafików oraz administrację. Materiał do analiz i opracowań dostarcza Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego z dużymi, specjalistycznymi okrętami hydrograficznymi: ORP „Arctowski”, ORP „Heweliusz”. W skład Dywizjonu wchodzą jeszcze motorówki i kutry hydrograficzne.

Źródło: MW

red. PZ

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze oderwanie od ziemi
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Patrol z Syriusza
Buty żołnierzy po nowemu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Testy autonomicznego Black Hawka
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
A może studia na WAT?
Wypadek w PKW UNIFIL
Szkoła pilotów FPV
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Polsko-estoński sojusz
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
NATO coraz silniejsze
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Czas nadziei, czas pokoju
Ćwiczą, aby bronić granicy
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Centrum wsparcia dla AH-64E
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Historyczny triumf terytorialsa
Apache’e kontra drony
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Francuski most na Odrze
Od wirówki do lotu Gripenem
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
GROM pod nowym dowództwem
Polski sukces w Duńskim Marszu
Ratunek na szczycie
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Piekło „Pługa”
Polska buduje przewagę w kosmosie
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Francuska tarcza dla NATO
„Ślązak” w warsztacie
AWL stawia na rozbudowę
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
PKW Irak ewakuowany
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Nie tylko błękitne berety
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO