moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierskie wigilie

Wigilia świąt Bożego Narodzenia jest na pierwszym miejscu  w rankingu świąt, które za wszelką cenę chcemy spędzić z rodziną i bliskimi. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na charakter wykonywanej pracy lub pełnionej służby. Służba w Wigilię nie cieszy się zbytnią popularnością. Wiedzą coś o tym żołnierze odpowiedzialni za grafiki służb wewnętrznych w jednostkach wojskowych. Nie mają łatwo – pisze mjr Andrzej Łydka z 10 Brygady Logistycznej, znawca historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Siły Zbrojne są emanacją społeczeństwa. Polskie społeczeństwo w konsekwencji ostatniej wygranej wojny jest prawie jednorodne etnicznie, kulturowo i wyznaniowo, odwrotnie niż np. społeczeństwo niemieckie. Rok temu, podczas treningu sztabowego w Garlstedt przed rozpoczęciem dyżuru w ramach Grupy Bojowej UE, dowódca 162 Logistikbattalion Bundeswehry stwierdził, że w jego batalionie nie ma problemu z wyznaczaniem służb podczas świąt, np. służby w święta katolickie pełnią żołnierze prawosławni lub muzułmanie. Podobna sytuacja była w pułkach armii II RP, gdy społeczeństwo było „multi-kulti” – katolicy stanowili wtedy ok. 60% społeczeństwa i stanów osobowych pułków. No ale to już, niestety, przeszłość.

Wigilia z dala od domu rodzinnego to cena, jaką płaci połowa żołnierzy pełniących służbę na misjach poza granicami kraju. Druga połowa służy podczas zmian „letnich”. Polski Kontyngent Wojskowy jest jedyną jednostką wojskową, w której nie ma problemu z wyznaczeniem na służbę w święta. I tak wszyscy są z dala od rodziny.

Przygotowanie wigilii w pododdziałach jest przykładem doskonałego zgrania oraz pracy zespołowej i indywidualnej żołnierzy. Przy podziale pracy poleceń nie trzeba dwa razy powtarzać. Ujawniają się domorosłe talenty kucharskie i następuje prezentacja różnych tradycji wigilijnych. W 2003 roku w NSE PKW KFOR szef sekcji zaopatrywania sam przygotował karpia na 113 osób, mimo że było dwóch etatowych kucharzy. Uważał, że zrobi to lepiej. W wieczerzy wigilijnej, oprócz NSE, wzięli udział żołnierze PKW w Macedonii, pracownicy Ambasady RP w Skopje oraz kierowcy konwoju logistycznego, który akurat przybył z kraju. Na Wigilii w Gori w 2008 roku, podczas Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, jedną z potraw były jabłka zapiekane z cynamonem. Policjant, który otrzymał zadanie ich przygotowania, robił to po raz pierwszy w życiu. I udało się. Żołnierze innych narodowości, którzy uczestniczą w polskich wigiliach, zgadzają się z opinią aktualną chyba od kilkuset lat, że nikt na świecie tak smacznie nie pości jak Polacy. I nic dziwnego, że jednym z priorytetowych w grudniu zadań, a nawet zadaniem głównym 10 Brygady Logistycznej jest dostarczenie do kontyngentu żywności oraz paczek od rodzin na wigilię.

Mam w albumie rodzinnym zdjęcie wykonane podczas wigilii zorganizowanej w latach trzydziestych na zaśnieżonych krańcach Rzeczypospolitej w placówce Straży Granicznej w Korbielowie. Zastawiony stół w podkowę. Dookoła stołu strażnicy graniczni w galowych mundurach. Uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. Patrząc na to zdjęcie, dochodzę do wniosku, że pewne rzeczy są stałe. Nie zmieniają się. Wigilie w Air Base Petrovec w Macedonii, w Gori w Gruzji, w Camp Echo w Iraku czy w FOB Ghazni. Podobne przygotowania. Podobnie zastawione stoły. Podobne stroiki i choinki. Takie same uśmiechnięte twarze i jasne spojrzenia. I kapelan, który stara się odwiedzić jak najwięcej wieczerzy w pododdziałach zgodnie ze zwięzłą zasadą wyartykułowaną już w Regulaminie Służby Polowej w 1921 roku: „Kapelan obchodzi okopy”. Dopiero potem, wieczorem, rozmowa telefoniczna z rodziną, życzenia i żal, że się jest tak daleko.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Szarża „Dragona”
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO