moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusz musi być przygotowany na wyzwania

Czym są Siły Odpowiedzi NATO, jak przygotowują się do działania i w jaki sposób są dowodzone? Tego dowiedzą się dziennikarze z 11 krajów Europy, w tym Polski, podczas spotkań w dowództwach natowskich, które zorganizowało amerykańskie przedstawicielstwo w NATO. Pierwszym przystankiem było Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w holenderskim Brunssum.

Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF) mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

– NATO istnieje dzięki swoim członkom, ich chęci i zapałowi takiemu, jakim Polska wykazuje się przy przygotowywaniu ćwiczeń „Steadfast Jazz 2013” – chwalił w Brunssum francuski gen. Michael Jakovlev, zastępca szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych ds. planowania.

Reprezentowane przez niego dowództwo (Joint Force Command – JFC) odpowiedzialne jest za prowadzenie natowskich operacji m.in. w Afganistanie. Zaangażowane jest też w działanie Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force – NRF).

NRF liczące 13 tys. żołnierzy to wydzielone i świetnie przygotowane oddziały armii państw Sojuszu. Utrzymywane są w pięciodniowej gotowości, aby reagować na zagrożenia kryzysowe w przypadku naruszenia bezpieczeństwa państw członkowskich. Mogą być użyte do ochrony terytoriów, najważniejszych obiektów czy demonstracji siły.

Uczestnictwo w NRF poprzez wspólne ćwiczenia umacnia umiejętność współpracy sił zbrojnych członków NATO oraz państw partnerskich. – Pomoże również w utrzymaniu gotowości sił Sojuszu po zakończeniu operacji ISAF w Afganistanie – podkreślał gen. Jakovlev. Jak dodał, NATO „po misji ISAF” powinno bowiem znowu skupić się na szkoleniu wojsk, by być przygotowane na nowe wyzwania. – Tutaj właśnie niezwykle ważną rolę pełnią siły odpowiedzi, pomagając nawiązać współpracę wielonarodową i wzmacniając rolę ćwiczeń wojskowych – zaznaczył generał.

W tym roku głównym szkoleniem NRF będą ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” odbywające się 2–9 listopada na terenie Polski i krajów bałtyckich. Weźmie w nich udział 6 tys. osób z kilkunastu państw zarówno członków NATO, jak i krajów partnerskich. Przez tydzień wspólnie szkolić się będą wojska lądowe, lotnictwo, marynarka wojenna oraz siły specjalne. W manewry zostanie zaangażowane m.in. 40 samolotów, w tym myśliwce F-16, MiG-29, myśliwsko-bombowe SU-22 i transportowe CASY oraz 15 okrętów.

– Ćwiczenia będą kulminacją serii mniejszych manewrów jednostek sił odpowiedzi, które przez ostatnie miesiące odbywały się w 14 krajach Sojuszu – wyliczał płk Dawid Dinger z biura prasowego w Brunssum.

W łotewskiej bazie Adazi powstanie sztab ćwiczeń, a zasadnicza ich część, obejmująca manewry lądowe, przeprowadzona zostanie na polskim poligonie w Drawsku Pomorskim. Zaangażowanie naszego kraju w te manewry jest zresztą największe ze wszystkich krajów Sojuszu. – Polska zaoferowała miejsce treningu na swoim poligonie i rewelacyjnie sprawdza się jako przyszły gospodarz ćwiczeń – podkreślał gen. Jakovlev.

Celem „Steadfast Jazz 2013” jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do realizacji zadań związanych z wypełnieniem zobowiązań w ramach wspólnej obrony prowadzonej zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. – Jednocześnie manewry pozwolą na takie przeszkolenie sił, abyśmy byli pewni, że są w stanie ze sobą współdziałać i reagować w każdej sytuacji oraz w dowolnych okolicznościach – informował gen. Hans-Lotha Domrose, dowódca JFC.

Efektem ćwiczeń będzie także certyfikacja, czyli sprawdzenie gotowości JFC w Brunssum do przejęcia na rok kierowania Siłami Odpowiedzi NATO od bliźniaczego dowództwa mieszczącego się we włoskim Neapolu.

***
Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych (Allied Joint Force Command – JFC) w Brunssum podlega Dowództwu Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacji (Allied Command Operations) w Mons w Belgii. Podobna struktura jak w Brunssum mieści się też we włoskim Neapolu. Kwaterze w Brunssum podporządkowane są trzy połączone dowództwa NATO – Wojsk Lądowych w tureckim Izmirze, Marynarki Wojennej w Northwood w Wielkiej Brytanii i Sił Powietrznych w niemieckim Ramstein. Główną operacją, jaką w tej chwili prowadzi JFC, jest misja Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie – ISAF. W Brunssum pracuje półtora tysiąca żołnierzy i pracowników cywilnych ze wszystkich krajów NATO, w tym ok. 30 polskich oficerów i podoficerów.

AD

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Skrzydła IT dla cyberwojsk
NATO na północnym szlaku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wiosenna burza nad Estonią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Treningi z wojskiem wracają
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wielka droga” dostępna online
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy polski technik AH-64
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
Uwaga, transformacja!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztuka ochrony zabytków
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Husarz na straży nieba
Zapraszamy na Festiwal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO