moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rozdział w kontaktach z Japonią

Mamy wspólnego sąsiada, jakim jest Rosja, i wspólnego sojusznika, czyli Stany Zjednoczone – mówił w Gdyni minister obrony Tomasz Siemoniak podczas powitania japońskich okrętów. Zapowiedział rozpoczęcie współpracy wojskowej z Japonią m.in. w obszarze obrony przeciwrakietowej.


Szef MON zwiedził niszczyciel ORP „Błyskawica”. Był też gościem na pokładzie japońskiego okrętu szkolnego „Kashima”. Spotkał się z ambasadorem Japonii, a także dowódcą i marynarzami okrętów, które zawinęły dziś do Gdyni.

– Po raz pierwszy w naszym porcie gościmy jednostki Morskich Sił Samoobrony Japonii. Ich wizyta to efekt spotkania, które w marcu odbyłem z japońskim ministrem obrony, a także późniejszych rozmów premierów obydwu państw – powiedział Tomasz Siemoniak.

Do portu w Gdyni weszły dwa okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki”. Na pokładach tych jednostek staż odbywają młodzi oficerowie japońskich sił morskich. W pół roku jednostki okrążą świat. Pokonają 30 tysięcy mil morskich, a po drodze odwiedzą 18 państw.

– Wizyta ma wymiar symboliczny i jednocześnie stanowi początek nowego rozdziału w kontaktach między obydwoma krajami – podkreślał szef MON. Zapowiedział, że Polska i Japonia będą współpracować w czterech obszarach wojskowych. Chodzi o marynarkę wojenną, siły powietrzne, bezpieczeństwo cybernetyczne i obronę przeciwrakietową.


Film: Marynarka Wojenna

– Mamy wspólnego sąsiada, jakim jest Rosja, i wspólnego sojusznika, czyli Stany Zjednoczone – przypomniał Siemoniak. – Japończycy mają ogromne doświadczenie w budowie obrony przeciwrakietowej ze względu na zagrożenie ze strony Korei Północnej. Polska może skorzystać z ich doświadczeń – dodał i zapowiedział, że wkrótce odbędą się w tej sprawie polsko-japońskie konsultacje.

Minister Siemoniak podczas konferencji prasowej w Gdyni odniósł się też do sprawy cięć budżetowych. – Konieczność oszczędzania nikogo nie cieszy. Podchodzimy jednak do tego ze spokojem. Mam nadzieję, że to cięcia jednorazowe, ograniczone do tego roku. Na pewno nie ucierpią duże inwestycje, projekty związane choćby z modernizacją Marynarki Wojennej czy zakupem śmigłowców – powiedział.

Okręty Morskich Sił Samoobrony pozostaną w Gdyni do soboty. Jeden z nich został otwarty dla zwiedzających. Przyciągnął tłumy. W czwartek na Nabrzeżu Pomorskim wystąpi japońska orkiestra wojskowa, a po południu reprezentacje obydwu marynarek rozegrają mecz piłkarski. W sobotę odbędą się ćwiczenia na Zatoce Gdańskiej, w których oprócz okrętów z Japonii weźmie udział polska fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1376038320
http://polish.ruvr.ru/2013_07_30/Japonia-jako-pelnowartosciowe-mocarstwo-wojskowe/
C1-7E-25-56
~e46
1375978740
scooby a jest jakiś artykuł w którym jest opisane o zamiarze budowy rakiet balistycznych o zasięgu 500 km ? czy to tylko twoje spekulacje?
8A-30-48-81
~scoobydoopoznaN
1375965540
~e46 - to są bardzo delikatne sprawy. O wojnie na Pacyfiku wiem dużo. Również o tym, że są dwie wersje losów HMS Prince of Wales i HMS King George V. To nie byłaby broń technologicznie przełomowa. Możemy ją produkować w japońskiej fabryce w Polsce .... .
C1-7E-25-56
~e46
1375963740
Oczywiście przydało by nam się coś mocniejszego od przyszłych homarów. Jeżeli jest okazja wejść w projekt budowy broni dalekiego zasięgu to jak najbardziej trzeba skorzystać z oferty jeżeli taka będzie. Homar będzie miał 150-300 km zasięgu więc coś w stylu 600 km oraz 1200 km jak najbardziej by mnie ucieszyło, ale to raczej mało osiągalne. zaprojektować coś w granicach 500 -600 km będzie wielkim wyzwaniem.
8A-30-48-81
~scoobydoopoznaN
1375949940
Sama wizyta to sukces MON. 1. Jest dobrze przygotowana , widać , że ktoś się postarał. Szczególnie widać trafność zaangażowania w spotkanie Ambasady Japonii. Ktoś naprawdę pomyślał, przygotował się. 2. Współpraca wojskowa. Japonia to kraj o 10 -co krotnie większym PKB i technologicznie też chyba Ich nie możemy wesprzeć. Ostatnie napięcia w tym regionie powodują , że pojawiła się chęć budowy własnej broni ofensywnej. Myślę tu o precyzyjnych konwencjonalnych rakietach taktyczny o zasięgu do 500 km. Dobrze byłoby gdyby na prototypie były dwie flagi o takich samych kolorach.
C1-7E-25-56

Wsparcie ma znaczenie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kajakiem na światowe podium
Innowacje z PERUNA
Paliwowy krwiobieg NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy krok do Invictusa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Azjatycka szansa
Triumf wojskowych lekkoatletów
Odniesione w walce rany łączą
Pancerne starcie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Marzenia częściowo spełnione
Inwestycje w bezpieczeństwo
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Gen wojownika
Poskromić kolosa
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Polski Gnom
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Rakietowcy na Hawajach
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Święto wojska pod hasłem SAFE
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
MON szuka dronów do zwalczania dronów
MON i MSZ o szczycie NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wyścig snajperów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Spadochronowy triumf
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Atak i przejęcie dokumentów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Baobaby docierają do wojska
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wojsko stawia na „armię talentów”
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Śmierć w sercu Azji
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pieta Michniowska
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Test w stratosferze
Jelcze z Raciborza
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Ostatnia niedziela…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO