moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Droga do szkoły

Polscy żołnierze w Afganistanie zrealizowali już 157 projektów pomocowych. Ostatnio oddali do użytku ponad pół kilometra asfaltowej drogi. Korzystają z niej głównie afgańskie dzieci, bo prowadzi do szkoły. Ta zresztą również została zbudowana dzięki pomocy Polaków w ubiegłym roku. Dziś w szkole uczy się 2,5 tysiąca dzieci.

Budowa drogi do szkoły w Qala-e-Now Khwajah Roshale (dzielnica miasta Ghazni, stolicy prowincji, w której stacjonują polscy żołnierze) ruszyła na początku tego roku. Kilka dni temu inwestycja oficjalnie została oddana do użytku. Wcześniej jednak musiały ją zatwierdzić lokalne władze prowincji. Koszt budowy drogi wyniósł blisko 140 tys. dolarów. Środki na ten cel pochodziły z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Szkoła również była projektem realizowanym przez polskich specjalistów z Zespołu Odbudowy Prowincji tzw. PRT (ang. Provincial Reconstruction Team). Oddano ją do użytku w ubiegłym roku. Dziś uczęszcza do niej 2,5 tysiąca dzieci, które uczą się w 42 klasach. Ze względów kulturowych nauka odbywa się w systemie zmianowym. Rano do szkoły przychodzą dziewczęta, a po południu uczą się w niej chłopcy. Problemem jednak dla dzieci było pokonanie 600-metrowego odcina nieutwardzonej ścieżki prowadzącej od Highway (główna asfaltowa droga Afganistanu, której fragment biegnie przez prowincję i miasto Ghazni) do szkoły. – W Polsce widok dzieci idących do szkoły w błocie i po wybojach to rzadkość, tutaj niestety standard. Dlatego cieszę się, że udało nam się pomóc tym maluchom – mówi inż. Mateusz Mackiewicz, specjalista ds. infrastruktury.

Z kolei kpt. Jan Sabiniarz, szef grupy ds. rozwoju PRT, dodaje, że budowa drogi była następstwem projektów pomocowych, które zainicjowała poprzednia zmiana.

– Niektóre projekty mają konsekwencje, które trudno przewidzieć. Żeby dzieci nie tonęły w błocie, trzeba było wybudować drogę łączącą główną arterię komunikacyjną Afganistanu przebiegającą przez Ghazni ze szkołą wybudowaną przez PRT w 2012 roku – mówi kapitan.

Budowa i wyposażenie szkoły były finansowane z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Inwestycja kosztowała blisko 200 tys. dolarów.

Polska przeznaczyła w latach 2002–2012 na pomoc rozwojową w Afganistanie kwotę niemal 125 mln złotych. Polski Zespół ds. Rozbudowy Prowincji w latach 2008–2012 zrealizował 157 projektów pomocowych. 90 dotyczyło rozbudowy infrastruktury publicznej, m.in. budowy dróg, hydroelektrowni, elektryfikacji oraz sieci wodociągowych. Kolejne 31 obejmowało wyposażenie obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły i szpitale, a 36 dotyczyło aktywizacji zawodowej oraz szkolenia.

W bieżącym roku na projekty rozwojowe w Ghazni z budżetu MON zostanie wydatkowane 6 mln złotych. Główną inwestycją będzie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ghazni.

Dariusz Lewtak

autor zdjęć: Dariusz Lewtak/ POL PRT

dodaj komentarz

komentarze


„Kryzysowy” Jaśmin
Siatka niewidka dla wojska
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Drony na autopilocie
Rok 2027 bez Air Show Radom
Dwa marzenia spełnione naraz
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Młodzi medycy na poligonie
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
„Wicher” na wodzie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Gorący lipiec PKW Łotwa
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Z prądem i pod prąd
Tarcza i miecz
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicza tarcza antydronowa
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Flanka pod strażą
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Aukcja dla weterana
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Coraz więcej Alpha Scramble
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Patrioty pod Płockiem
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Armia testuje naziemne drony
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Legion Medyczny na poligonie
Siatka antydronowa
Azjatycka szansa
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Abordaż z polskim wsparciem
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Akustyczna tarcza dla wojska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Cztery brygady, jeden cel

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO