moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cztery medale szermierzy

Ostatniego dnia mistrzostw Europy polscy szermierze nie powiększyli medalowego dorobku. Z Zagrzebia wrócą z czterema krążkami: srebrnym florecistów oraz brązowymi st. szer. Krzysztofa Mikołajczaka, st. szer. Aleksandry Sochy-Szelagowski i Renaty Knapik. To najlepszy występ reprezentacji od 5 lat.


Szósty dzień zmagań o medale mistrzostw Europy był najmniej udany dla biało-czerwonych. Wcześniej albo stawali na podium, albo byli o krok od medalu. Ostatniego dnia turnieju w Zagrzebiu nie zakwalifikowali się nawet do czołowej ósemki turniejów drużynowych. Szpadzistki zajęły dziewiąte miejsce, a szabliści jedenaste.

W pierwszym pojedynku, gwarantującym awans do ćwierćfinału, nasze szpadzistki dość nieoczekiwanie przegrały 44:45 ze Szwedkami. Tym samym brązowa medalistka turnieju indywidualnego Renata Knapik oraz st. szer. Magdalena Piekarska, Małgorzata Stroka i Katarzyna Dąbrowa zamiast walczyć o awans do półfinału musiały rywalizować o miejsca od dziewiątego do piętnastego. Najpierw pokonały 45:15 reprezentantki Danii, potem 45:32 Szwajcarki, a w pojedynku o dziewiąte miejsce 45:44 Francuzki.

Szablistom drogę do ćwierćfinału zamknęli Francuzi, którzy w pierwszym meczu wygrali z biało-czerwonymi 45:43. Po tej porażce Adam Skrodzki, Marcin Koniusz, Damian Skubiszewski i Michał Kosman walczyli o miejsca od dziewiątego do dwunastego. Po przegranej 34:45 z Białorusinami w boju o jedenastą lokatę starli się z Hiszpanami. Biało-czerwoni wygrali 45:32.

W finale turnieju szpadzistek triumfowały reprezentantki Estonii. O złoto biły się z Rumunkami i pokonały je 27:20. Brązowy medal zdobyły Węgierki, które w meczu o trzecie miejsce wygrały 28:25 z Włoszkami. Piąte miejsce zajęły Ukrainki – w pojedynku o tę lokatę pokonały 39:38 Rosjanki. Tytuł mistrzowski w turnieju szablistów zdobyli Włosi. Reprezentanci Italii w finałowym starciu wygrali 45:40 z Węgrami. Brąz, po zwycięstwie 45:36 nad Rumunami, wywalczyli Ukraińcy. Piąte miejsce zajęli Niemcy, szóste – Francuzi, siódme Rosjanie, a ósme – Gruzini.

Reprezentacja polskich szermierzy wraca z Zagrzebia z czterema medalami: srebrnym – zdobytym przez drużynę florecistów (Radosław Glonek, Paweł Kawiecki, Michał Majewski i Leszek Rajski) i trzema brązowymi. Na najniższym stopniu podium stanęli: st. szer. Krzysztof Mikołajczak, st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski i Renata Knapik. Warto też podkreślić, że polskie szablistki tylko jednym trafieniem przegrały mecz o brązowy medal z Włoszkami.

Mjr Jerzy Świnoga ze st. szer. Aleksandrą Sochą-Szelagowski na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro (2011).

Występ biało-czerwonych – w rok po klapie na igrzyskach w Londynie – należy uznać za udany. W czempionatach Starego Kontynentu, które są rozgrywane od 1981 roku, ostatnio Polacy lepiej wypadli w 2008 roku w Kijowie, gdzie zdobyli dwa złote medale (drużyna florecistów i szablistek) i jeden brązowy (Małgorzata Wojtkowiak). W 2009 r. wywalczyliśmy tylko srebro (drużyna szpadzistek) , w 2010 – złoto (drużyna szpadzistek) i brąz (Radosław Zawrotniak), w 2011 – srebro (Aleksandra Socha) i brąz (Tomasz Motyka), a w 2012 – dwa brązowe (Socha i Michał Majewski).

Mistrzostwa w Zagrzebiu zbiegły się akurat z ostatnim etapem wprowadzania korekt do składu reprezentacji Wojska Polskiego, która przygotowuje się do startu na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej w 2015 roku. Świetnym występem na mistrzostwach Europy przypomnieli o sobie floreciści i szpadzistka Renata Knapik. Mjr Jerzy Świnoga, szef zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, przyznaje, iż kandydatury Knapik i florecistów były brane pod uwagę przez sztab odpowiedzialny za budowę naszej reprezentacji na Koreę. – Medalami w Zagrzebiu zasłużyli sobie na powołanie do… wojska i start w wojskowej olimpiadzie – mówi były szermierz warszawskiej Legii. – Ostateczne decyzje w sprawie nowych zawodników w reprezentacji WP zapadną jednak za kilka tygodni po rozegraniu imprez mistrzowskich w innych dyscyplinach sportu – dodaje major.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zbrodnia made in ZSRS
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO