moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mniej pieniędzy za żołnierskie L4

Rząd postanowił obniżyć uposażenia wojskowym, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich z powodów niezwiązanych ze służbą. – To krzywdzące, będziemy przekonywać posłów, by zmienili rządowy projekt – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.


Dziś mundurowi przebywający na zwolnieniu lekarskim dostają pełne wynagrodzenie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło je obniżyć i przyjąć takie same rozwiązania, jakie obowiązują cywilnych pracowników. Wczoraj rząd zaakceptował projekt ustawy zakładający, że funkcjonariusze i żołnierze będący na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie jest związana ze służbą, będą dostawać 80 proc. wynagrodzenia. Poza wojskiem zmiana ma dotyczyć m.in. policji, straży granicznej, straży pożarnej.

Pomysł od początku nie podobał się organizacjom broniącym praw żołnierzy. Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych przekonywał resort, że nowe prawo nie powinno obowiązywać wojskowych. MSW uwzględniło co prawda 10 drobnych postulatów Konwentu, dopisano np., że 100 proc. uposażenia należy się żołnierzom, którzy doznali urazów w drodze na służbę, ale ostatecznie każda ze stron pozostała przy swoim stanowisku. – Nadal uważamy, że żołnierze ze względu na specyfikę służby powinni być wyłączeni z tej reformy – mówi kmdr Wiesław Banaszewski z Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. – Ćwicząc na poligonach czy wykonując prace społeczne tak jak np. jednostki inżynieryjne, które budują mosty czy zwalczają zatory lodowe, żołnierze szczególnie narażeni są na utratę zdrowia – dodaje komandor.

Rząd jednak przekonuje, że reforma jest potrzebna, bo mundurowi zbyt często korzystają ze zwolnienia lekarskiego.

– U nas ten problem nie jest tak duży jak w innych służbach – zapewnia Jacek Sońta, rzecznik MON. Ale podkreśla, że zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej reforma powinna objąć również wojskowych.

Teraz projekt trafi do Sejmu. – Do końca będziemy przekonywać posłów i senatorów, by wyłączyli żołnierzy z grupy, której mają dotyczyć te zmiany – zapowiada płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów.

Nad projektem MSW pracowało od kilkunastu miesięcy. Zakłada on, że całość uposażenia będzie wypłacana wtedy, gdy żołnierz będzie na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu: choroby mającej związek ze służbą, chorób zawodowych, wypadków podczas służby oraz chorym żołnierzom  służącym na misjach.

Pieniądze zaoszczędzone dzięki reformie mają być przeznaczone na nagrody dla funkcjonariuszy oraz żołnierzy zastępujących chorych kolegów.

DK, JT

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~DANIEL
1392205440
Niby wszystko w porządku bo podstawą zmian ma być kodeks pracy , ale ... Jak udowodnić że przeźębienie nastąpiło w drodze do pracy... i może ustawodawcy zaczną wypłacać żołnierzom nadgodziny zgodnie z kodeksem pracy.
E7-C3-B9-7F
~nowyklaudek
1391467140
moja propozycja jest taka.. gość idzie na L4...jak w przypadku urlopu wyznacza się rozkazem żołnierza zastępującego..najbliższemu jemu stanowisku...i właśnie jemu doliczamy te 20%, które ucieliśmy tzw. "ściemniaczowi" za l4..uczciwy i sprawiedliwy podział ...tyrasz za kogoś_zarabiasz
2A-41-09-9F
~echo5
1391115900
teraz sie zacznie kolesiostwo szef z d-ca beda sie klepac do dupach... a zwlaszcza satre komuchy co za 5 zl dadza sie ogolic... a po drugie tak jak mowice malo kto ta kase zobaczy... moze najlepiej od razu niech cywile albo BPH`owcy a najlepiej sprzataczki dowodza... a my bedziemy za darmo tyrac..
51-2F-C2-EE
~tomek71
1390593120
jezeli mówimy o chorobach zwiazanych z słuzba to moze ktos wie jakie to choroby bo narazie duzo sie mówi a nic z tego nie wynika jesli chodzi o pieniadze dla kogos kto ma zastepowac to nie liczylbym na to bo d-ca nie bedzie taki wspanialy zeby komus dac
71-93-42-4B
~tomek71
1387015080
nie wieze ze t piniadze dostana ludzie ktuzy beda zastpowac poniwaz łape na tym trzymac bedzie d-ca a on taki wspanialomyslny nie bedzie
50-17-93-31
~Deron
1375654380
Bardzo słusznie, bo mój znajomy w czasie zwolnienia wyjeżdża dorobić do Niemiaszków.
F3-07-AB-DD
~zabka
1369822320
Już ja widzę te nagrody dla zastępujących żołnierzy! Mydlenie oczu! Idźta sami na służbę z obecnymi szeregowymi zawodowymi, którzy są po przeszkoleniu NSR - tylko nie dziwcie się, że podstawowych przepisów użycia broni nie znają, a co dopiero regulaminu służby. Jeszcze trochę, a służbom mundurowym wszystkie przywileje pozabierają i dopiero problem będzie. Policja już woli się nie nadstawiać bandytom, straż poż. ratownictwa się zrzeka, a żołnierze w d.u.p.i.e. będą mieli N.a.T.o.
20-A6-57-A7

Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO