moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rockmani jak rotmistrz

Nocne marsze, przedzieranie się przez lasy i noclegi pod gołym niebem czekają na uczestników rajdu śladami ucieczki z Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku przypada 70. rocznica tego bohaterskiego wyczynu. Teraz ponad 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonają członkowie rockowej kapeli „Forteca".

 

„Skok w ciemną przestrzeń i bieg w kolejności: Jasiek, ja, Edek. Jednocześnie sypnęły się za nami strzały” – tak rtm. Witold Pilecki opisał moment ucieczki z obozu w Auschwitz. Razem z nim zbiegli Jan Redzej i Edward Ciesielski.

W 70. rocznicę tego wydarzenia Stowarzyszenie Auschwitz Memento organizuje rajd szlakiem bohaterów. – Przede wszystkim chcemy przypomnieć, że uciekali oni nie po to, aby ratować własne życie, ale żeby poinformować świat o niemieckich zbrodniach – tłumaczy Bogdan Wasztyl, koordynator akcji.

W piątek wieczorem spod słynnej bramy „Arbeit macht frei” śladami uciekinierów wyruszyli członkowie zespołu rockowego „Forteca” z podbielskiego Szczyrku. – Chcemy w ten sposób oddać hołd bohaterom i poszukać inspiracji do swojej twórczości – mówi Maksymilian Migo, wokalista grupy. W kilku miejscach przyłączy się do nich Andrzej Pilecki, syn Witolda. - Spodobał mi się pomysł uczczenia w ten sposób rocznicy ucieczki mojego ojca - stwierdza.

Ich trasa wiedzie z Oświęcimia przez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką, Bochnię do Nowego Wiśnicza. Będą szli i w miarę możliwości spali w tych samych miejscach, co słynni uciekinierzy. Czekają ich marsze nocne, noclegi pod gołym niebem, przedzieranie się przez lasy. - Nie przygotowywaliśmy się specjalnie do wędrówki. Wiemy, że czeka nas trudna trasa, ale mamy nadzieję, że damy radę – dodaje Maksymilian.

W czasie marszu odwiedzą m.in. klasztor Bernardynów w Alwerni, gdzie Pileckiego i jego towarzyszy dokarmiał ksiądz Jan Legowicz, a w Puszczy Niepołomickiej znajdą miejsce po dawnej leśniczówce. Tam uciekinierzy natknęli się na uzbrojonych Niemców, a rotmistrz został postrzelony w ramię. Rajd zakończy się 2 maja w Nowym Wiśniczu.

Muzycy spotkają się po drodze z potomkami rodzin, które pomagały uciekinierom m.in. dziećmi Kazimierza Buczka z Alwerni, który przeprowadził ich przez granicę między III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem oraz rodziną Oborów z Bochni, którzy udzielili im schronienia. Odwiedzą też Marię Serafińską, córką Tomasza Serafińskiego, zastępcy dowódcy Armii Krajowej w tym rejonie. Pod jego nazwiskiem Witold Pilecki przebywał w Auschwitz i w jego domu w Wiśniczu przez ponad trzy miesiące po ucieczce pisał raport o sytuacji w obozie.

- W czasie rajdu będziemy kręcić krótki film dokumentalny, którego premierę zaplanowano na czerwiec – dodaje Bogdan Wasztyl. Stowarzyszenie cały czas prowadzi też zbiórkę pieniędzy na pełnometrażowy dokument o życiu i śmierci Witolda Pileckiego. Obraz ma być gotowy w przyszłym roku.

***

Rtm. Witold Pilecki, żołnierz AK, w czasie okupacji dobrowolnie dostał się do obozu w Oświęcimiu. W czasie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po wojnie został przez władze komunistyczne skazany na śmierć.

AD

autor zdjęć: Stowarzyszenie Auschwitz Memento

dodaj komentarz

komentarze


Nowe książeczki wojskowe
 
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
„Czajka” po udanej operacji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Polska stawia na fregaty Miecznik
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
BME pod znakiem „Miecznika”
Specjalsi lądują w wodzie
Pomoc w walce z dezinformacją
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Nagroda nie tylko od dowódcy
Co ze sprawdzianem z WF?
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Sto sekund do zagłady
Tygrysi zlot myśliwców
Wspólny wysiłek
Śląskie salwy
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Misje kształtują charakter
WOT szkoli snajperów
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Kuźnie oficerskich kadr
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Bój o czarną perłę w koronie
To było wyzwanie dla wszystkich
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Kto otrzyma Buzdygana?
Rumuński „Scorpion Spring”
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Szczepimy się
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Raki w Toruniu
Jak wojsko walczy z pandemią
Course on Diplomacy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
MON robi zakupy amunicji
Kara śmierci za życie Zofii
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
„Wolverine Strike” odpiera atak
„Defender” dotarł do Europy
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy karabin z Tarnowa
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kurs na dyplomację
AFN znów w oktagonie
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Afganistan. Czas wracać do domu
Walka z niewidzialnym wrogiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO