moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tylko jeden zawodnik bezbłędny na strzelnicy

Rosjanin Anton Szipulin po raz drugi z rzędu wygrał bieg zaliczany do klasyfikacji biatlonowego Pucharu Świata. W rywalizacji pań w biegu pościgowym triumfowała Norweżka Tora Berger. Spośród 120 zawodników, którzy startowali dzisiaj w Anterselvie tylko jeden był bezbłędny na strzelnicy – Siergiej Sedniew.

Tomasz Sikora, najbardziej utytułowany z polskich biatlonistów, w Anterselvie (w 1995 roku) wywalczył swój pierwszy medal mistrzostw świata – wygrał bieg indywidualny na 20 km

Biatloniści w biegu pościgowym bardzo często ryzykują na strzelnicy i szybkim strzelaniem starają się poprawić swoje miejsca. W Anterselvie w biegu pań i mężczyzn tylko Ukrainiec Siergiej Sedniew uniknął biegania karnych rund i z 30. lokaty, którą zajmował po sprincie w biegu na dochodzenie przesunął się aż na ósmą. W rywalizacji pań zaledwie siedmiu zawodniczkom udało się pomylić tylko raz. Niestety, wśród najlepiej strzelających biatlonistek zabrakło Polek. Po trzy karne rundy biegały st. szer. Magdalena Gwizdoń i Weronika Nowakowska-Ziemniak. Natomiast st. szer. Krystyna Pałka dodatkowe 150 m pokonała pięć razy, a Monika Hojnisz sześciokrotnie. Na mecie najszybciej z Polek zameldowała się Gwizdoń – na 11. pozycji.

St. szer. Magdalena Gwizdoń na trasę biegu pościgowego wybiegła jako piętnasta, o sekundę za Norweżką Torą Berger i dwie za koleżanką z Wojskowego Zespołu Sportowego Wrocław st. szer. Krystyną Pałką. Po drugim strzelaniu Berger przesunęła się na 11. pozycję, Pałka spadła na 17., a Gwizdoń na 19. Przed ostatnią wizytą na strzelnicy z ponad półminutową przewagą nad Torą Berger prowadziła Ukrainka Olena Pidruszna. Zawodniczka, która urodziła się w Legnicy, po trzech pierwszych strzelaniach uniknęła biegania karnej rundy. Na rozstrzygającym o wszystkim ostatnim strzelaniu Pidruszna raz „spudłowała”. Potknięcie Ukrainki wykorzystała liderka Pucharu Świata, która za czwartym razem strzelała celnie i jako pierwsza wybiegła ze strzelnicy na ostatni odcinek biegowy. Berger nie był już w stanie nikt wyprzedzić. Druga była Pidruszna, a trzecia Kaisa Mäkäräinen. Najszybsza z Polek po raz kolejny potwierdziła bardzo dobre przygotowanie do sezonu od strony biegowej. Gwizdoń w biegu uzyskała piąty czas dnia.

Anton Szipulin, podobnie jak Tora Berger, musiał przebiec dwie karne rundy. Podczas ostatniego strzelania był jednak bezbłędny i udało mu się utrzymać przewagę nad rywalami. Dwaj najgroźniejsi – Francuz Martin Fourcade i Norweg Emil Hegle Svendsen – zaliczyli solidarnie po jednej wpadce na strzelnicy i tym samym musieli się pożegnać z miejscem na podium. Potknięcia lidera i wicelidera klasyfikacji Pucharu Świata wykorzystali bezbłędni podczas ostatniego strzelania Jakov Fak (Chorwat biegający w barwach Słowenii) i Austriak Daniel Mesotitsch. Obaj finiszowali za Szipulinem, a przed Francuzem i Norwegiem.

Wyniki

Bieg pościgowy kobiet

1. Tora Berger (Norwegia) 31 min 21,8 s (2 rundy karne);
2. Olena Pidruszna (Ukraina) – strata 18,9 s (1);
3. Kaisa Mäkäräinen (Finlandia) – 25,4 (4);
4. Olga Wiłuchina (Rosja) – 29,6 (2);
5. Nadine Horchler (Niemcy) – 32,7 (1);
6. Ann Kristin Flatland (Norwegia) – 51,7 (2);

11. Magdalena Gwizdoń (Polska) – 1.02,4 (3);
22. Krystyna Pałka (Polska) – 2.32,9 (5)
25. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska) – 2.47,5 (3);
42. Monika Hojnisz (Polska) – 5.03,5 (6).

Bieg pościgowy mężczyzn

1. Anton Szipulin (Rosja) 31 min 24,2 s (2 rundy karne);
2. Jakov Fak (Słowenia) – strata 22,6 s (1);
3. Daniel Mesotitsch (Austria) – 25,8 s (1);
4. Martin Fourcade (Francja) – 38,5 (2)
5. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) – 40,0 (4);
6. Jewgienij Garaniczew (Rosja) – 41,4 (3).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Święto wojska pod hasłem SAFE
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wsparcie ma znaczenie
Trudne początki polskich bombowców
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Pieta Michniowska
Spadochronowy triumf
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Test w stratosferze
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Inwestycje w bezpieczeństwo
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Rakietowcy na Hawajach
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Gen wojownika
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Wyścig snajperów
Triumf wojskowych lekkoatletów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Paliwowy krwiobieg NATO
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Pierwszy krok do Invictusa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
„Albatros” dozbrojony
Azjatycka szansa
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
MON i MSZ o szczycie NATO
Baobaby docierają do wojska
Jak obronić się przed dronami?
Ostatnia niedziela…
Marzenia częściowo spełnione
Wojsko stawia na „armię talentów”
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Jelcze z Raciborza
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Kajakiem na światowe podium
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Innowacje z PERUNA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Salto mortale komandosa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Odniesione w walce rany łączą
Pancerne starcie
Odnaleziono „Roja”
Śmierć w sercu Azji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO