− Po raz wtóry nasza reprezentacja zajęła pierwsze miejsce w Siłach Zbrojnych we współzawodnictwie w sporcie powszechnym. Tak wyjątkowy sukces należy godnie uczcić – tymi słowami generał Janusz Adamczak przywitał gości
przybyłych
na galę sportu, podsumowującą działalność sportową Reprezentacji Wojsk Lądowych (WL) nr 1 w 2012 roku.
Reprezentacje WL nr 1 w sporcie powszechnym stanowią jednostki 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) oraz wybrane jednostki Wojsk Lądowych z terenów południa Polski. Są to m.in. 5 Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa (5 pa) oraz 23 Pułk Artylerii (23 pa) z Bolesławca, czy też 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy (4 pplot) z Czerwieńska. Razem z nami zdobywają kolejne zwycięstwa żołnierze 1 Pułku Saperów (1 psap) z Brzegu oraz 5 Pułku Przeciwchemicznego (5 pchem) z Tarnowskich Gór.
Reprezentacja „czarnej dywizji” po raz drugi z rzędu zdobyła pierwsze miejsce we współzawodnictwie sportowym w 2012 r. w Siłach Zbrojnych RP. W czasie współzawodnictwa z szesnastoma reprezentacjami żołnierze jedenaście razy stanęli na podium, rywalizując w szesnastu konkurencjach. W mistrzostwach w sporcie powszechnym na szczeblu Wojska Polskiego (WP) oraz Wojsk Lądowych wzięło udział ponad 700 żołnierzy naszej grupy WL nr 1. Zdobyli oni podczas sportowych zmagań 36 medali, w tym 12 złotych, 10 srebrnych i 14 brązowych.
Major Sebastian Krasoń, szef sekcji WF i Sportu 11 LDKPanc podsumował zeszłoroczne wyniki. − Wielu naszych sportowców, którzy zdobywają kolejne medale, potrafi dzielić swoją pasję sportową z wykonywaniem żołnierskich obowiązków na najwyższym poziomie − powiedział.
Podczas gali przedstawiono najlepszych zawodników i trenerów Reprezentacji WL nr 1 w 2012 roku. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła podporucznik Anna Włodarczyk z 1 psap z Brzegu, która pięciokrotnie stanęła na podium, indywidualnie zdobywając medale w bieganiu, pływaniu, w jeździe na rowerze na orientację oraz narciarskim biegu na orientację. − Nie jest to wielką tajemnicą, że na sukcesy sportowe wpływa również świetna atmosfera w drużynie i taką atmosferę miałam za każdym razem, kiedy startowałam w mistrzostwach WP i za to wam wszystkim serdecznie dziękuję − tymi słowami podziękowała wszystkim podporucznik Włodarczyk.
Drugie miejsce zajęła starsza kapral Elżbieta Sarnecka z 5 pa z Sulechowa, która uzyskała w zeszłym roku 3 miejsce indywidualnie w judo oraz zajmowała drużynowo czołowe miejsca w biegach oraz pięcioboju WL. Na trzecim miejscu znalazła się podporucznik Marta Miś z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa, która zdobyła dwukrotnie złoty medal w tenisie stołowym indywidualnie oraz w parze mieszanej.
Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął kapral Adam Marcinkowski z 10 BKPanc, najlepszy indywidualny pięcioboista WP, który zdobył także drużyno czołowe miejsca w zawodach w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej (OSF), półmaratonie oraz futsalu. Drugie miejsce należało do starszego chorążego Mariusza Plesińskiego, który w 2012 roku zdobył czołowe miejsca w półmaratonach oraz biegach przełajowych. Trzecie miejsce zostało przyznane starszemu szeregowemu Patrykowi Janikowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) z Międzyrzecza, naszemu głównemu zawodnikowi oraz trenerowi naszej reprezentacji w judo, który równocześnie zdobył drużynowo trzecie miejsce w maratonie.
Na koniec zaprezentowano najlepszych trenerów. Najwięcej sukcesów osiągnął sierżant Krzysztof Mol z 5 pa, trener naszych reprezentacji w pięcioboju wojskowym, biegu patrolowym oraz maratonie. Drugie miejsce zostało przyznane szeregowemu Adrianowi Mielczarek z 10 BKPanc, który trenując naszą drużynę piłki siatkowej, jest równocześnie jej czynnym graczem. Trzecie miejsce przypadło ponownie starszemu szeregowemu Patrykowi Janikowi z 17 WBZ, który będąc trenerem drużyny judo, doprowadził ją do zwycięstwa podczas zeszłorocznych mistrzostw Wojska Polskiego.
Specjalne podziękowanie skierowano do młodszego chorążego sztabowego Waldemara Wachela z 5 Batalionu Saperów 17WBZ, który żegna się z mundurem. Było to wieloletni instruktor wf, którego drużyny w OSF ośmiokrotnie zdobywały mistrzostwo WP, a do jego wychowanka Dominika Gałązki należy aktualny niepobity rekord Wojska Polskiego w OSF: 45,89 sekund. − OSF jest moją konkurencją koronną, jest trudna i specjalistyczna. Ale jest to dyscyplina piękna, bo pokazuje sprawność i wyszkolenie bojowe żołnierza − mówił Waldemar Wachel. − Nie było mi dane mieć syna, ale mogę powiedzieć, że mam 40−50 synów, których szanuję i darzę zaufaniem, jakim i oni mnie darzą.
Ostatnim elementem gali było podsumowanie rywalizacji w sporcie powszechnym pomiędzy jednostkami Reprezentacji WL nr 1 w 2012 roku. Żołnierze jednostek rywalizowali między sobą w czternastu konkurencjach. Czołowe miejsca zajęły: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza pierwsze miejsce, 5 Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa drugie miejsce, natomiast trzecie miejsce przypadło 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.
− Był to intensywny rok, w którym było wiele sukcesów. Dziękuję dowódcom jednostek, które tworzą naszą reprezentację za wspieranie sportu masowego. Dziękuję także kadrze pionu kultury fizycznej, bez waszego zaangażowania, wysiłku i żmudnej codziennej pracy nie byłoby tych sukcesów. I dziękuję wam, sportowcom. Walczyliście dla siebie, ale walczyliście także dla swoich jednostek i Reprezentacji WL nr 1 −dziękował wszystkim generał Janusz Adamczak. Na zakończenie gali wystąpił kabaret „Nowaki” z Zielonej Góry.
Źródło: chor. Rafał Mniedło
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze