Coraz więcej żołnierzy służących na zagranicznych misjach stara się o przyznanie statusu weterana i weterana poszkodowanego. Wnioski złożyło już 3,6 tys. osób. Ci, którzy zostali ranni, dostaną dodatek finansowy i szerszą opiekę medyczną.
Od 30 marca, gdy weszła w życie ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, do MON wpłynęło ponad 3600 wniosków. Żołnierze, którzy byli np. w Kosowie, Iraku czy Afganistanie mogą się ubiegać o status weterana. A jeśli podczas misji odnieśli rany, o status weterana poszkodowanego.
– Staramy się, by procedury trwały jak najkrócej – zapewnia płk Sławomir Filipczak, dyrektor departamentu spraw socjalnych MON, ale przyznaje, że jeśli sprawa jest skomplikowana, wydanie decyzji może przedłużyć się nawet do dwóch miesięcy. – Niestety, wiele osób składa wnioski niekompletne lub dokumenty zawierające błędy – wyjaśnia płk Filipczak.
Jeśli wnioski żołnierzy zostaną rozpatrzone pozytywnie, ci, którzy ucierpieli podczas misji będą dostawać co miesiąc dodatek finansowy (jego wysokość zależy od tego jak poważny uszczerbek na zdrowiu ponieśli), będą m.in. mieli prawo do leczenia w domu weterana, bezpłatnej pomocy psychologicznej i do opieki ortopedycznej.
Status weterana – tych, którzy szczęśliwie wrócili z misji uprawnia m.in. do prawo do noszenia munduru podczas różnych uroczystości, dodatkowych dni urlopu, a z czasem żołnierze mogą też się starać o zapomogę.
Oficjalnie za weteranów uznano już 1842 osób, a status misjonarza poszkodowanego otrzymało – 117.
W tej drugiej grupie legitymację z numerem 1 dostał Daniel Kubas, starszy szeregowy ranny na drugiej zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Co zyskał? – Przysługuje mi dodatek weterana, mogłem wystąpić o umundurowanie wyjściowe, bo jako były żołnierz nadterminowy, nie miałem munduru – wymienia Daniel Kubas. – Zyskałem też możliwość leczenia wychodzącego poza limity NFZ. Nie korzystałem z tego uprawnienia i mam nadzieję, że mimo 75-procentowego uszczerbku na zdrowiu nie będę musiał. Ważne jednak, że mam taką możliwość w razie, gdyby mój stan zdrowia się pogorszył – dodaje.
Ilu jest w Polsce weteranów? Wiadomo, że od 1953 roku w różnych misjach wzięło udział około 100 tysięcy żołnierzy, niektórzy wyjeżdżali kilka razy, więc liczbę misjonarzy można oszacować na 50–60 tysięcy. W najbliższych latach (dopóki nie zakończy się misja w Afganistanie) będzie ich przybywać około dwa tysiące rocznie.
komentarze