Złota alga, czyli mikroglon, który może powodować śnięcie ryb, pojawiła się w rejonie Kanału Gliwickiego. Do jej neutralizacji zostali skierowani żołnierze z 5 Pułku Chemicznego. Grupa zadaniowa, którą utworzyli, pracuje 24 godziny na dobę, aby usunąć zagrożenie i nie dopuścić do takiej katastrofy, jaka miała miejsce na Odrze kilka lat temu.
Żołnierze z 5 Pułku Chemicznego pomagają zneutralizować złotą algę w rzece Kłodnica.
„W Pławniowicach w powiecie gliwickim, w rzece Kłodnica, wykryto znaczne namnażanie się tzw. złotych alg” – napisał w mediach społecznościowych szef MON-u, informując o rozpoczęciu działań przez wojsko, mających na celu neutralizację zagrożenia, które w 2022 roku doprowadziło do katastrofy ekologicznej Odry. „Sytuacja jest na bieżąco monitorowana” – dodał wicepremier.
– Osiągnęliśmy gotowość do podawania środka w sobotę o godzinie 12. Rozpoczęliśmy dawkowanie perhydrolu, które utrzymywane jest przez 24 godziny na dobę. Jesteśmy tam cały czas i działamy jako podmiot wykonawczy, który ma siły i środki, by wykonać to zadanie – mówi por. Kamil Chudoba, dowódca 2 Kompanii 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, który wydziela grupę zadaniową do zwalczania złotej algi w Kłodnicy. Orientacyjna data zakończenia dawkowania perhydrolu nie jest znana. Porucznik Chudoba zaznacza, że żołnierze wykonują swoje zadanie na rzecz Inspektoratu Ochrony Środowiska, realizując zalecenia dr. inż. Łukasza Webera.
Obostrzenia na Kłodnicy
– Jesteśmy rozstawieni w jednym miejscu przy Małej Elektrowni Wodnej. Instalacja dawkuje środek do wody płynącej, który jest niesiony dalej z prądem rzeki, eliminując toksynę i złote algi – mówi dowódca 2 Kompanii.
Żołnierze z 5 Pułku Chemicznego pomagają zneutralizować złotą algę w rzece Kłodnica.
Żołnierze 5 Pułku Chemicznego rozpoczęli swoje działania wkrótce po ogłoszeniu przez wojewodę śląskiego zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Obostrzenia mają obowiązywać do 31 lipca i odnoszą się w szczególności do: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych (np. podlewanie), uprawiania sportów wodnych i turystyki. „Naruszenie zakazu wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń” – podkreślono w oświadczeniu wojewody.
Jak usunąć złotą algę?
To kolejny raz, kiedy grupa zadaniowa 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego pomaga neutralizować złotą algę (Prymnesium parvum) w polskich zbiornikach wodnych. Bronią stosowaną do walki z tymi glonami jest perhydrol (roztwór nadtlenku wodoru). Środek powszechnie wykorzystywany do uzdatniania wody w zeszłym roku posłużył do przeprowadzenia eksperymentu badawczego w związku z zakwitem złotej algi w Kanale Gliwickim oraz zbiorniku Dzierżno Duże i masowym śnięciem ryb w tym rejonie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało wówczas, że eksperyment z użyciem nadtlenku wodoru spowodował zniszczenie komórek złotej algi i doprowadził do redukcji tego glonu z efektywnością na poziomie 90–99,9%.
autor zdjęć: DGRSZ

komentarze