moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u z wizytą u podhalańczyków

Nie ma słów uznania dla waszej pracy. Nie ma wystarczających słów uznania dla waszego bohaterstwa – zwrócił się do żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedzili Rzeszów, gdzie stacjonuje jednostka. Poinformowali także, na jakim etapie są prace dotyczące budowy w Polsce fabryki amunicji.

Wizyta wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i marszałka Sejmu Szymona Hołowni w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich miała miejsce w poniedziałek. Jak mówił przewodniczący parlamentu, to jedno z wielu tego typu spotkań, jakie odbyły się w ciągu minionego roku. – Raz w miesiącu, jeżeli to tylko możliwe, staram się odwiedzać którąś jednostkę, w której służą ci, którzy w bezpośredni sposób odpowiadają dzisiaj za nasze bezpieczeństwo – mówił w Rzeszowie Szymon Hołownia. Zaznaczył, że parlamentarzyści muszą być blisko wojska i muszą być świadomi tego, iż to właśnie „konsekwencją politycznych decyzji jest konkretne działanie tych, którzy wcielają różnego rodzaju strategie obronne na różnych szczeblach, później ryzykując swoim życiem, broniąc naszej ojczyzny”. Dodał, że siły polityczne ponad podziałami powinny realizować to, co leży w ich kompetencjach, aby rozbudowywać potencjał Sił Zbrojnych RP. – Bezpieczeństwo narodowe, stabilność, niepodległość Rzeczypospolitej, polski żołnierz to to, co powinno nas łączyć – podkreślił. 

Realizacja: Marcin Łobaczewski, Magdalena Miernicka, Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Szymon Hołownia podziękował żołnierzom 21 BSP za ich ofiarną służbę. Przypomniał, że są oni zaangażowani m.in. w zabezpieczanie polsko-białoruskiej granicy, pomagali też usuwać skutki powodzi, która we wrześniu spustoszyła południowo-zachodnią część kraju. – Wiem, co to znaczy czekać w domu na kogoś, kto pełni służbę na rzecz Rzeczypospolitej – powiedział marszałek Sejmu, którego żona służy w polskich siłach powietrznych. – Chciałem wam z całego serca życzyć żołnierskiego szczęścia i żebyście zawsze mogli wrócić do tych, którzy kochają was i na was czekają. Nie ma słów uznania dla waszej pracy. Nie ma wystarczających słów uznania dla waszego bohaterstwa, z którym pełnicie swoją służbę – zwrócił się do podhalańczyków marszałek Sejmu.

O odpowiedzialności władzy za wojsko, a także bezpieczeństwo obywateli mówił w Rzeszowie także Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier zaznaczył, że bardzo skrupulatnie jest realizowana m.in. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, a w obradach Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczą nie tylko szefowie poszczególnych resortów, lecz także przedstawiciele różnych służb, w tym dowódcy Wojska Polskiego. – Ważnym punktem Strategii Bezpieczeństwa Narodowego było włączenie marszałków Sejmu i Senatu do systemu zarządzania bezpieczeństwem państwa – dodał. Mówił też, że dokument ten, który niebawem będzie aktualizowany, uwzględni jeszcze większe zaangażowanie Sejmu i Senatu, bo w wypadku zagrożenia czy kryzysu konieczna będzie „pełna integracja wszystkich działań”. – Polska musi być gotowa na każdy scenariusz. Nie można tego odkładać na później, nie można tego bagatelizować – zaznaczył.

Tematem, który poruszyli zarówno szef MON-u, jak marszałek Sejmu, była konieczność budowy w Polsce fabryki amunicji. Ustawa regulująca tę kwestię będzie w Sejmie rozpatrywana w trybie przyśpieszonym. – Już dzisiaj rozpoczynają się prace komisji, a w środę, mam nadzieję ponad podziałami politycznymi, przyjmiemy ustawę na rzecz budowy fabryki amunicji w Polsce – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. – To się wreszcie musi stać. Potrzebujemy w Polsce nie jednej, lecz fabryk amunicji, abyśmy byli w stanie zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim sobie, ale też wspomóc tych, którzy tego rodzaju środków potrzebują – zaznaczył marszałek Hołownia.

Podczas wizyty w Rzeszowie wicepremier i marszałek Sejmu złożyli wieniec pod pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, odwiedzili także hub logistyczny, dzięki któremu na teren walczącej Ukrainy trafia wsparcie. Następnie wicepremier udał się do Berlina, gdzie spotka się z ministrami obrony narodowej państw sojuszniczych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Fot. Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kierunek Rumunia
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Borsuki, ognia!
Polski sektor obronny za SAFE
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Czas na oświadczenia majątkowe
Oko na Bałtyk
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Focus of Every Move
Outside the Box
METS po nowemu
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Debiut ogniowy Borsuków
Sprintem do bobsleja
Gala MMA coraz bliżej
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Morskie koło zamachowe
Przemyślany każdy ruch
„Jaskółka” na Bałtyku
Przeprawy na Odrze
Walka o pierwszą dziesiątkę
Koniec olimpijskich zmagań
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zagrzmiały K9 Thunder
Together on the Front Line and Beyond
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Wojsko nadal na Horyzoncie
Oficer od drona
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Piekło „Pługa”
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Desant w Putlos
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Cios w serce reżimu
Kaszubia dla lokalnej społeczności
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Debiut skialpinizmu
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Wojsko wskazało priorytety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO