moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”

Na projekt „Tarcza Wschód” zostanie przeznaczonych 10 mld zł. – Pierwsze pół miliarda wydamy już w przyszłym roku – poinformował Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej. Na konferencji w Sztabie Generalnym zapowiedziano utworzenie Komponentu Ochrony Pogranicza oraz zwiększenie liczby żołnierzy skierowanych do ochrony wschodniej ściany Polski.

W Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się dziś konferencja wiceministrów obrony narodowej Pawła Bejdy i Cezarego Tomczyka z udziałem gen. Wiesława Kukuły, szefa SGWP. Jej tematem był program „Tarcza Wschód”, który ma wzmocnić bezpieczeństwo na polskiej granicy, jednocześnie wschodniej flanki NATO. – „Tarcza Wschód” staje się de facto projektem europejskim. Bardzo chcieliśmy, żeby tak było zarówno z punktu widzenia finansowania tego projektu, jak i z faktu, że wschodnia i północna granica Rzeczpospolitej Polskiej jest też granicą Unii Europejskiej i granicą NATO – powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk.

Politycy oraz szef SGWP poinformowali, że 1 sierpnia ruszy w Polsce operacja „Bezpieczne Podlasie”, która ma ułatwić skoordynowanie działań wojska na polsko-białoruskiej granicy. – Do tej pory mieliśmy na granicy operację „Gryf” i „Renegaw”. Jedna z nich była dowodzona przez dowódcę generalnego, druga przez dowódcę operacyjnego. Potrzebujemy ujednolicenia tego procesu – powiedział Tomczyk. Operacja będzie prowadzona z uwzględnieniem doświadczeń polskich kontyngentów wojskowych, które działały poza granicami kraju. Jej celem jest wsparcie Straży Granicznej, utrzymanie zdolności ochronnych oraz zabezpieczenie sił zaangażowanych w budowę infrastruktury projektu „Tarcza Wschód”.

REKLAMA

Politycy zapowiedzieli również kolejne zakupy dla armii. W ramach „Tarczy Wschód” polscy żołnierze zostaną wyposażeni w nowy sprzęt wojskowy. – Rozpoczęliśmy proces pozyskiwania 150 opancerzonych wojskowych pojazdów, które będą przewoziły naszych żołnierzy i jednocześnie chroniły ich przed atakami z zewnątrz podczas działań na granicy. Będziemy je pozyskiwać w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. W tej chwili uruchomiliśmy już wszystkie procedury i wybierzemy najlepszą ofertę. Chcemy jak najszybciej wyposażyć żołnierzy w ten sprzęt – mówił Paweł Bejda. – W tym momencie to zakup absolutnie niezbędny.

W działania na Podlasiu zostanie zaangażowanych więcej wojska, tak że w sumie służbę na granicy będzie pełnić 17 tys. żołnierzy. – Osiem tysięcy ma służyć bezpośrednio na granicy, natomiast dziewięć tysięcy będzie w tak zwanym odwodzie. Jeśli cokolwiek będzie się działo, w ciągu 48 godzin zostaną oni skierowani na granicę – zapowiedział Paweł Bejda. Generał Wiesław Kukuła wyjaśnił, że 48 godzin to czas wskazany przez wojskowych ekspertów ze Sztabu Generalnego jako wystarczający, by osiągnąć gotowość do działania.

Realizacja: Ewa Korsak, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Zmienią się również zasady wysyłania żołnierzy na granicę. Do tej pory służbę pełnili tam żołnierze z różnych jednostek. Wiceminister Bejda zapowiedział, że MON chce, aby na granicy służyli żołnierze z poszczególnych dywizji Wojska Polskiego i aby zmieniali się co pół roku. Jako pierwsza taką zmianę ma objąć 18 Dywizja Zmechanizowana, następnie 16 Dywizja Zmechanizowana oraz 12 Dywizja Zmechanizowana. – Zanim żołnierze rozpoczną służbę na granicy, będą certyfikowani – dodał gen. Kukuła.

Operacja „Bezpieczne Podlasie” będzie trwała do czasu osiągnięcia zdolności do działania przez Komponent Ochrony Pogranicza. Ma to nastąpić w 2028 roku. – Chcemy, aby tworzyły go wojska obrony terytorialnej oraz wojska operacyjne. Docelowo KOP ma przejąć odpowiedzialność za „Tarczę Wschód” oraz za bezpieczeństwo na granicy. Oczywiście mam na myśli sferę wojskową, bo za ochronę granicy państwa odpowiada Straż Graniczna – mówił Cezary Tomczyk. – Taki plan powstawał za poprzedniego rządu, ale zmieniliśmy zasadniczo czas jego uruchomienia. Według poprzedniego rządu KOP miał uzyskać gotowość do działania w roku 2032. Proces jej uzyskania będzie krótszy. W 2028 roku KOP przejmie odpowiedzialność za elementy infrastrukturalne, które wiążą się z „Tarczą Wschód” – zadeklarował Tomczyk.

W program „Tarcza Wschód” będą zaangażowani również nasi natowscy sojusznicy – państwa sąsiadujące z Rosją, czyli Litwa, Łotwa i Estonia. – „Tarcza Wschód” świetnie wpisuje się w plany regionalne tych państw – powiedział gen. Wiesław Kukuła. Politycy podkreślali, że Polska pozostaje liderem, jeśli chodzi o wspólne budowanie bezpieczeństwa. – Program „Tarcza Wschód” stał się już programem europejskim dzięki premierowi Donaldowi Tuskowi oraz wicepremierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Polska jest liderem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego regionu – komentował Tomczyk.

Projekt „Tarcza Wschód” będzie kosztował około 10 mld zł. – W pierwszym półroczu 2025 roku pierwsze pół miliarda złotych zostanie wydatkowane na „Tarczę Wschód”. Będą to pieniądze zainwestowane w infrastrukturę – zapowiedział Tomczyk. W ramach pilnej potrzeby operacyjnej zostanie kupiony tzw. Ultimate Building Machine. – Krótko mówiąc, chodzi o fabrykę bunkrów. Chcemy pozyskać tę maszynę, której używa już armia amerykańska. Będzie ona produkowała elementy betonowe do budowy bunkrów, schronów i różnego rodzaju obiektów inżynieryjnych. Będziemy chcieli ją wykorzystać do przygotowywania obiektów cywilnych, między innymi schronów – wyjaśnił Bejda.

To jednak nie koniec nowości. W siłach zbrojnych powstanie również nowa jednostka. Na bazie 16 Batalionu Remontu Lotnisk zostanie sformowana Brygada Drogowo-Lotniskowa. – Będzie odpowiedzialna za przygotowanie i budowę „Tarczy Wschód”. Chcemy też, aby w ten projekt były zaangażowane polskie firmy, które będą mogły uczestniczyć w przetargach – mówił Tomczyk. – Chcemy, żeby lokalni przedsiębiorcy ze wschodu mogli na tym projekcie skorzystać, bo jest to największy projekt infrastrukturalny od II wojny światowej – zapowiadał Tomczyk.

Prace nad infrastrukturą „Tarczy Wschód” mają się rozpocząć w 2025 roku. –Dowódca generalny powoła oraz będzie dowodził zgrupowaniem inżynieryjnym, którego żołnierze zajmą się realizacją prac do czasu, aż zostaną ostatecznie przejęte przez Komponent Ochrony Pogranicza – powiedział Kukuła.

MON zapowiedział, że zanim powstanie odpowiednia infrastruktura, wojsko będzie analizowało i opracowywało na tej podstawie mapy każdego metra kwadratowego ziemi, która przylega do wschodniej granicy. – Następnie zdecydujemy, gdzie i jakie umocnienia budować – wyjaśnił Paweł Bejda.

Generał Wiesław Kukuła podkreślił, że już teraz rozpoczyna się rekonesans infrastruktury przy granicy. – Każdy klaster granicy zostanie sprawdzony na miejscu przez nasze zespoły. Ich prace będą trwały do końca 2025 roku. Wnioski z rekonesansu zostaną przekazane dowódcy generalnemu – powiedział generał.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 6BPD, MON

dodaj komentarz

komentarze


Wracajcie z medalami!
 
Lato pod wodą
Za zdrowie utracone na służbie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Pancerniacy trenują cywilów
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Formoza. Za kulisami
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Pancerny sznyt
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Prezydent Zełenski w Warszawie
Oczy na Kijów
Na ratunek… komandos
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Walka – tak, ale tylko polityczna
Spadochroniarze na warcie w UE
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Olimp gotowy na igrzyska!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
International Test
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Czujemy się tu jak w rodzinie
Feniks – następca Mangusty?
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Operacja borelioza”
Roczny dyżur spadochroniarzy
Z parlamentu do wojska
Włoski Centauro na paryskim salonie
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
RBN przed szczytem NATO
Jaki będzie czołg przyszłości?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Nie wierzę panu, mister Karski!
The Suwałki Gap in the Game
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szpital u „Troski”
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Polsko-litewskie konsultacje
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO