moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe decyzje szefa MON-u

Podkomisja smoleńska uległa likwidacji, a jej członkowie do 18 grudnia mają rozliczyć się z dokumentacji – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Decyzję o zlikwidowaniu podkomisji MON-u ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem podjął wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u powołał także Stanisława Wziątka na stanowisko podsekretarza stanu.

O zlikwidowaniu podkomisji smoleńskiej poinformował w mediach społecznościowych nowy rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Sejmej. „15 grudnia 2023 roku Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, podpisał decyzję, parafowaną przez wiceministra Cezarego Tomczyka, o uchyleniu decyzji powołującej Podkomisję MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154, katastrofy, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.”, podano w oświadczeniu. Rzecznik MON-u informuje, że podkomisja smoleńska ulega likwidacji, a jej członkowie do najbliższego poniedziałku, czyli do 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji. „Od dziś członkom podkomisji zostają cofnięte wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa do działań związanych z pracami podkomisji. W najbliższym czasie zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się analizą każdego aspektu działalności zlikwidowanej podkomisji”, napisał Janusz Sejmej, rzecznik prasowy MON-u.

Podkomisja została powołana w 2016 roku przy ministerstwie obrony kierowanym przez Antoniego Macierewicza, który dwa lata później stanął na jej czele.

Więcej o zlikwidowanej podkomisji powiedział na konferencji prasowej wiceminister obrony Cezary Tomczyk. – To historyczny moment, kiedy państwo polskie staje w prawdzie i decyzją ministra obrony uznaje, że to specjaliści wyjaśniają przyczyny katastrofy, a nie politycy – mówił sekretarz stanu w MON-ie. Podkreślił, że „kłamstwo Macierewicza” dotyczące katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem podzieliło polskie społeczeństwo i wyrządziło wiele krzywdy. – Zrobimy wszystko, by wszystkie sprawy związane z podkomisją Antoniego Macierewicza ujrzały światło dzienne, by był wgląd w dokumenty i była pełna transparentność. 15 grudnia 2023 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym komisja Macierewicza skończyła swoje kłamstwa – podkreślił Cezary Tomczyk. Wiceminister dodał, że obowiązujący jest raport Jerzego Millera, który stał na czele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Eksperci badający przyczyny katastrofy stwierdzili wówczas, że do wypadku lotniczego doprowadziły m.in. błędy pilotów i kontrolerów lotniczych. Jak podkreślił wiceminister Tomczyk, dokument przedstawiający te ustalenia zostanie zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

To niejedyna decyzja nowego szefa MON-u. Wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mianował dziś trzeciego wiceministra. Podsekretarzem stanu w resorcie został Stanisław Wziątek. Polityk Nowej Lewicy zajął miejsce w kierownictwie MON-u obok mianowanych wczoraj wiceministrów Cezarego Tomczyka i Pawła Bejdy. Informacja o zmianach kadrowych w kierownictwie Ministerstwa Obrony Narodowej została ogłoszona w mediach społecznościowych. „Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył nominację Stanisławowi Wziątkowi na stanowisko podsekretarza stanu w MON”, czytamy w komunikacie.

Stanisław Wziątek ma 64 lata i jest absolwentem studiów z zakresu wychowania obronnego na Wydziale Humanistycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Ukończył także studia podyplomowe z organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim w 1994 oraz z nadzoru nad finansami samorządowymi w 1996 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. W przeszłości zajmował różne stanowiska w instytucjach kultury, przez siedem lat był też burmistrzem Połczyna-Zdroju. Był prezesem i wiceprezesem: Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, Stowarzyszenia Gmin Pojezierza Drawskiego czy Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Od 2001 do 2005 roku pełnił funkcję wojewody zachodniopomorskiego, a następnie przez dziesięć lat był posłem na Sejm RP V, VI, VII kadencji (z list SLD, potem Lewicy i Demokratów oraz Lewicy). W tym czasie pełnił m.in. funkcje zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji ds. Służb Specjalnych.

Od 23 listopada 2018 roku jest radnym województwa zachodniopomorskiego i członkiem zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Serge Serebro, Vitebsk Popular News/ commons.wikimedia.org; MON

dodaj komentarz

komentarze


Odbić farmę z rąk przeciwnika
Roboty saperskie bez tajemnic
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Specjalsi: mała, wielka siła
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Pierwsze umowy z SAFE
Generał z cienia
SAFE dla marynarki
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Marsz prawdę ci powie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Adaptacja i realizm
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wypadek w PKW UNIFIL
Przed misją w Rumunii
SAFE dla Tarczy Wschód
Polsko-estońska współpraca
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Bez patosu o misjach
Bez zmian w emeryturach
Polsko-kanadyjska współpraca
Drony z SAFE
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Wsparcie ma znaczenie
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Ochrona lasu dla obronności
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Symbol skupiający wiele znaczeń
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO i USA o Iranie
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Blizny, których nie widzimy
SAFE – czas kontraktów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Równanie z „Iksem”
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Kraków zaprosił weteranów
Tatuaże pod mundurem
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Ślady, których nie widać
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Tu nie ma miejsca na błędy
Początek wielkiej historii
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Syndrom Karbali
Leopardy 2PL na podium
Czerwieńsze będą…
Sprawdzian na Bornholmie
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Podziemny szpital na trudne czasy
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO