moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto niepodległej Polski

105 lat temu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia, 11 listopada 1918 roku, Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Konflikt ten przyniósł klęskę wszystkim trzem zaborcom, a Polska odzyskała niepodległość .


Marszałek Józef Piłsudski podczas obchodów Święta Niepodległości w Warszawie

„Wobec grożącego niebezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu”, głosiła odezwa Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego z 11 listopada 1918 roku. Trzy dni później Rada rozwiązała się i przekazała Piłsudskiemu pełnię władzy w kraju.

Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Monarchia austro-węgierska się rozpadała, Niemcy przegrały wojnę, a carska Rosja upadła w wyniku rewolucji bolszewickiej. 11 listopada we francuskim Compiègne przedstawiciele państw ententy i Niemiec podpisali rozejm kończący wojnę. – Powstały warunki do odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli – mówi dr Henryk Lasocki, historyk XX wieku.

REKLAMA

Na ulicach Warszawy i innych miast trwało rozbrajanie żołnierzy armii zaborczych. W wielu miejscach zaczęły formować się ośrodki władzy: w Cieszynie 19 października powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, 28 października powołano w Krakowie Polską Komisję Likwidacyjną Galicji i Śląska Cieszyńskiego, a w nocy z 6 na 7 listopada utworzono w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej.


Generał Józef Haller przysięga na sztandar Błękitnej Armii we Francji

Rada Regencyjna 7 października 1918 roku proklamowała niepodległość wszystkich ziem polskich. 10 listopada przyjechał do Warszawy z Berlina Piłsudski uwolniony z magdeburskiej twierdzy, w której więziono go od lipca 1917 roku. 18 listopada powstał rząd Jędrzeja Moraczewskiego, a cztery dni później Piłsudski razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej. Z kolei 28 listopada wydano dekret o wyborach do Sejmu, które miały się odbyć 26 stycznia 1919 roku.

– Rozpoczął się okres kształtowania polskiego państwa i formowania jego władz – wyjaśnia historyk. Był to dopiero początek budowy niepodległej Polski i ustalania jej granic. Odzyskiwanie niepodległości było procesem, w którym można wskazać kilka ważnych dat. Dlaczego więc wybrano 11 listopada? – W Polsce międzywojennej piłsudczykom zależało, aby powiązać fakt odzyskania przez Polskę niepodległości z osobą Marszałka, dodatkowo 11 listopada łączył się z innym doniosłym wydarzeniem, czyli podpisaniem w Compiègne rozejmu kończącego wojnę – tłumaczy dr Lasocki. Uznano więc tę datę za symboliczny moment odrodzenia się państwa polskiego.


Student uniwersytetu zawiesza flagę Polski na Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie

Rocznicę 11 listopada obchodzono w Polsce od 1919 roku, jednak uroczystości miały głównie charakter wojskowy. Świętem państwowym ten dzień stał się w 1937 roku, kiedy Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – napisano w ustawie.

W czasie II wojny i okupacji świętowanie 11 listopada było zakazane, mimo to Polacy organizowali konspiracyjne obchody. W 1945 roku komunistyczne władze zlikwidowały Święto Niepodległości, a zamiast niego ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski, którego obchody przypadały na rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN 22 lipca 1944 roku. W 1989 roku parlament przywrócił do kalendarza Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. W preambule ustawy posłowie napisali: „Dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Ekspresowa pomoc
 
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wiara bez wiedzy
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Spoczęli w ojczyźnie
Fiński debiut w Sojuszu
PKW Orlik już w Estonii
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Podchorążowie świętują
Certyfikacja Eurokorpusu
Szef MON-u o planach obrony kraju
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Zimowy test dobrowolsów
AW101 już w Darłowie
Zielony talizman Polaków
32 krążki pływaków-żołnierzy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Saperzy na wschodzie Polski
Unijna pomoc dla Ukrainy
Laserowa rewolucja
PKW Orlik gotowy na misję
Polski dzień strzelania w Rumunii
Po pierwsze rehabilitacja
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Sokół czuwa w Tatrach
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Polsko-koreańskie rozmowy
Debiutancka misja Hugina
Kolejne zakupy dla wojska
Abramsy jadą na ukraiński front
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Realia, a nie teoria
PGZ rośnie w siłę
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Terytorials na etacie
Kolejne Kraby dla wojska
Orka po koreańsku
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Co może Hugin
Prosto do szturmu
Wszystkie Pilice w wojsku
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Loty M-346 wstrzymane
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Uwolnić zakładników
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Misja: obronić Finlandię
Futsal na zakończenie rywalizacji
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Out of the Shadow
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO