moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odliczanie do przysięgi

Uczą się podstaw taktyki, pracy saperskiej, ćwiczą celność na strzelnicach – blisko 800 przyszłych podchorążych przechodzi w Żaganiu szkolenie podstawowe. To wstęp do złożenia wojskowej przysięgi i rozpoczęcia nauki na uczelniach i specjalistycznych kursach. Wczoraj odwiedził ich gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Minister obrony chce znacząco zwiększyć liczebność polskiej armii, nowi podchorążowie są więc na wagę złota. Kilkuset kandydatów na studia i specjalistyczne kursy przechodzi właśnie podstawowe szkolenie w Żaganiu. Bez tego nie mogliby złożyć wojskowej przysięgi. W czwartek spotkał się z nimi gen. Rajmund Andrzejczak. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyjechał do niedawno utworzonego Ośrodka Szkolenia Poligonowego Akademii Wojsk Lądowych, by porozmawiać z przyszłymi oficerami, a także zapoznać się z nową formą szkolenia podstawowego dla kandydatów. W myśl jej założeń ochotnicy ćwiczą na poligonie, podczas gdy podchorążowie starszych roczników dublują obecnych tam oficerów – pomagają planować i prowadzić poszczególne zajęcia, realizują zadania związane z logistyką.

W szkoleniu podstawowym organizowanym przez wrocławską Akademię Wojsk Lądowych bierze udział blisko 800 osób. Są wśród nich przyszli studenci studiów wojskowych, ale też Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i słuchacze 12-miesięcznego kursu oficerskiego. – Tak zwana unitarka składa się z dwóch części. Pierwsza, która jest już za nami, odbywała się przede wszystkim w salach wykładowych i na obiektach przy uczelni – wyjaśnia sierż. pchor. Kinga Grabska, studentka piątego roku, a zarazem dublerka dowódcy w jednej z pięciu kompanii. Uczestnicy, którzy do czasu przysięgi posługują się stopniem szeregowych dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, przyswajali przede wszystkim teorię. Dotyczyła ona choćby wojskowych regulaminów. Uczyli się musztry, mieli też pierwsze zajęcia taktyczne. Zajmowali stanowiska strzeleckie, wyznaczali sektory ostrzału, ćwiczyli posługiwanie się bronią, najpierw używając ślepej, potem już ostrej amunicji. Wszystko to stanowiło jednak zaledwie wstęp do zajęć na poligonie w Żaganiu. – Tutaj szeregowi zaliczają strzelania, przechodzą szkolenie przeciwlotnicze oraz saperskie, przede wszystkim jednak uczą się funkcjonować na współczesnym polu walki – wylicza sierż. pchor. Grabska.

REKLAMA

– Mamy dużo biegania, czołgania się, piachu na mundurze i zagryzania zębów – przyznaje szer. Maksymilian Makles. – Męczymy się mocno, ale prawdę mówiąc na to właśnie czekałem – dodaje. Na szkolenie podstawowe trafił wprost z certyfikowanej klasy mundurowej w jednej z warszawskich szkół średnich. – Miałem już okazję ćwiczyć na poligonie. Zebrałem pewne doświadczenia, choć zajęcia nie były tak rozbudowane jak tutaj – wspomina. Chwali przy tym panującą na unitarce atmosferę. – Jest trudno, a zarazem bardzo sympatycznie. Mam wrażenie, że w naszym plutonie nawiązaliśmy fajne relacje. Czujemy się już trochę jak żołnierze i tak też jesteśmy traktowani – podkreśla.

Udział w szkoleniu stanowi wyzwanie także dla sierż. pchor. Grabskiej. – Funkcja, którą zajmuję jest nowa. Musiałam znaleźć wspólny język z ludźmi, którzy są ode mnie ledwie kilka lat młodsi, ale reprezentują już zupełnie inne pokolenie. Są bardziej skłonni do walki o swoje, może mniej spolegliwi, za to pełni zapału i dobrych chęci. Nawet jeśli coś im jeszcze nie wychodzi tak jak trzeba, co przecież podczas szkolenia podstawowego jest normą, to nie sposób odmówić im zaangażowania. Trzeba to docenić, zwłaszcza że niebawem złożą przysięgę i tak jak my staną się żołnierzami – podsumowuje.

W tym roku żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ze wszystkich uczelni będą ślubować wspólnie. Uroczysta przysięga odbędzie się 30 września na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sztab Generalny

dodaj komentarz

komentarze


Ekspresowa pomoc
 
PKW Orlik gotowy na misję
Out of the Shadow
Sokół czuwa w Tatrach
Podchorążowie świętują
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Orka po koreańsku
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
„Pług” idzie na śmierć
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Fiński debiut w Sojuszu
Narodziny polskich sił morskich
Uwolnić zakładników
PGZ rośnie w siłę
Saperzy na wschodzie Polski
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Unijna pomoc dla Ukrainy
Pierwszy polski Homar
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Terytorials na etacie
Realia, a nie teoria
Najdłuższa noc
Polski dzień strzelania w Rumunii
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Kolejne zakupy dla wojska
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zielony talizman Polaków
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wszystkie Pilice w wojsku
PKW Orlik już w Estonii
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Operacja NATO przy granicy z Rosją
„Sokół” wylądował
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polsko-koreańskie rozmowy
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Misja: obronić Finlandię
Futsal na zakończenie rywalizacji
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
32 krążki pływaków-żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO