moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska na DSEI

Wśród stoisk 1600 wystawców na targach DSEI w Londynie zwiedzający mogą zobaczyć także sprzęt polskiej produkcji. Systemy przeciwlotnicze od Pioruna po Pilicę, modułowa broń strzelecka, bezzałogowce czy innowacyjne rozwiązania maskowania – to produkty polskich firm, które szczególnie przyciągają uwagę gości. Swoje stoiska na londyńskiej wystawie mają: PGZ, Grupa WB oraz Grupa Lubawa.

Defence and Security Equipment International – drugie po paryskich (Eurosatory) największe na świecie targi przemysłu obronnego – to doskonała okazja do promocji polskich firm zbrojeniowych. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 12 września, uczestniczy prawie 1600 wystawców z całego świata. Poza Brytyjczykami, gospodarzami imprezy, najliczniej reprezentowany jest amerykański przemysł. Do Londynu zjechało prawie dwieście mniejszych i większych firm ze Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

Systemy przeciwlotnicze znad Wisły

Polskę reprezentują trzy podmioty: Polska Grupa Zbrojeniowa, Grupa WB oraz konsorcjum firm Lubawa i Miranda o nazwie Grupa Lubawa. Największe, ponieważ przedstawia ofertę kilkudziesięciu przedsiębiorstw państwowych wchodzących w skład holdingu, jest stoisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Tegoroczna edycja londyńskich targów to dla PGZ przede wszystkim szansa dalszej promocji systemów VSHORAD [Very Short Range Air Defense – przyp. red.]. Chodzi tu głównie o wszechstronnie sprawdzone w warunkach bojowych systemy Piorun, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie – mówi Łukasz Komorek, dyrektor Biura Projektów Eksportowych PGZ SA. Ale to nie wszystko. – Wśród systemów promowanych w Londynie jest również armata morska kalibru 35 mm, produkt wprowadzany właśnie do uzbrojenia Marynarki Wojennej RP. Jak można zauważyć, budzi duże zainteresowanie potencjalnych zagranicznych odbiorców – mówi Komorek.

Zwiedzający stoisko polskiego holdingu zwracają również uwagę na broń strzelecką, przede wszystkim MSBS Grot, oraz na sprzęt optoelektroniczny produkowany przez spółkę PCO.

Marka sprawdzona w Ukrainie

Przedstawiciele drugiego polskiego wystawcy, czyli Grupy WB, podkreślają, że na londyńskich targach widać wyraźnie zainteresowanie produktami, które sprawdziły się podczas działań wojennych w Ukrainie. Chodzi o drony rozpoznawcze FlyEye, system amunicji krążącej Warmate, a także nowoczesny sprzęt z dziedziny łączności i dowodzenia, taki jak systemy Topaz czy Fonet.

Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji WB Group, dodaje, że firma przedstawiła w Londynie kilka nowości, w tym rozwiązania zwiększające tzw. świadomość operacyjną żołnierzy. – Prezentujemy między innymi system do identyfikacji obiektów rejestrowanych przez urządzenia optoelektroniczne, który wspomaga żołnierza. Informuje go błyskawicznie na przykład o zagrożeniu, którego mógł po prostu nie zauważyć na ekranie – wyjaśnia Wilk.

Również przedstawiciele Grupy Lubawa przyznają, że zwiedzających przyciągają do ich stoiska produkty, które odpowiadają na wyzwania płynące z Ukrainy. Spółka Miranda pokazuje na targach specjalny antydronowy ubiór ochronny dla żołnierza. Jego działanie polega na maskowaniu temperatury ciała człowieka. – Operator drona atakuje cel (zrzucając ładunek wybuchowy lub rozbijając urządzenie w sposób charakterystyczny dla działania kamikadze) w miejscu, które wskazuje na ekranie czerwona kropka świadcząca o podwyższonej temperaturze otoczenia. Nasz strój maskuje ją w stu procentach – zapewnia przedstawiciel firmy.

Druga spółka z holdingu, Lubawa, promuje na DSEI stroje pirotechniczne. Jak mówią jej przedstawiciele, także te produkty wzbudzają większe zainteresowanie niż podczas poprzedniej edycji targów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Armia rosyjska wychodzi z Polski
 
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Długi marsz na wschód
Wychodzi poza schematy
Z pułku w brygadę
Stawia na dobrą komunikację
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wirtualna walka na morzu
Trening na awaryjnym lotnisku
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Odliczanie do przysięgi
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Nie uznaje półśrodków
Spełnia marzenia
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
16 Dywizja świętuje
Polsko-koreańskie rozmowy
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Nie płynie z nurtem
Szef MON-u o planach obrony kraju
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
The Power of Buzdygany Awards
Lecimy F-35
Dwa medale w Budapeszcie
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Tak rodziła się konspiracja
Plan misji „Air Defender”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Moc Buzdygana
Polsko-czeska współpraca myśliwców
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Konsekwentnie dąży do celu
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
O innowacyjnych technologiach dla wojska
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Przysięga w Kolnie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Abramsy jadą na ukraiński front
Szwedzi na „Czernickim”
Wyższe diety za służbę na granicy
Polska rozdarta przez okupantów
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Śladem profesjonalistów
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wojskowe kontrakty w USA
Przyszłość pod znakiem dronów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raki dla podhalańczyków
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Brązowa czwórka podwójna
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO