moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W drodze do nowego Grota

Subkarabinek, czyli Grot z lufą długości 10 cali, to jedna z najbardziej oczekiwanych przez wojsko odmian MSBS Grot. Zainteresowanie budzi też karabinek zasilany amunicją 7,62x51 mm. Takie wnioski płyną z konferencji „GROTowisko 2023”, w której uczestniczyli przedstawiciele wojska oraz Fabryka Broni „Łucznik”.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej po raz trzeci zaprosiło na „GROTowisko”, konferencję organizowaną z myślą o użytkownikach MSBS Grot, konstruktorach i producencie tej broni (Fabryka Broni „Łucznik” Radom ) oraz branżowych ekspertach. – Na spotkaniach tych żołnierze mogą wymienić informacje oraz doświadczenia związane z użytkowaniem karabinka nie tylko z jego projektantami i producentami, lecz także z innymi użytkownikami zarówno mundurowymi, jak i cywilnymi – wyjaśnia ideę „GROTowiska” gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca WOT. – Dzięki temu użytkownikom broni łatwiej też zrozumieć, dlaczego w Grotach zastosowano takie a nie inne rozwiązania – dodaje.

Generał Klisz zwraca uwagę, że konferencja umożliwia niezwykle cenną komunikację między osobami korzystającymi na co dzień z tej broni a jej konstruktorami i producentem. – Producent może się dowiedzieć podczas „GROTowiska”, jak użytkownicy oceniają poszczególne rozwiązania, czyli jak sprawdzają się w praktyce – tłumaczy dowódca terytorialsów. – Patrzy on na swój produkt z innego punktu widzenia niż żołnierz, któremu zależy, by broń była prosta, niezawodna i trwała. Dla producenta liczą się także kwestie ekonomiczne i techniczne – dodaje.

REKLAMA

Zdaniem dowódcy WOT-u, dotychczasowe edycje „GROTowiska” przyczyniły się w istotnym stopniu do opracowania pakietu zmian, które zostały uwzględnione w kolejnych wersjach karabinka Grot, czyli A1 i A2.

Podczas tegorocznej konferencji (odbyła się w dniach 23–25 czerwca) dyskusja skupiła się głównie na zmianach konstrukcyjnych, które mają zostać uwzględnione w opracowywanej przez producenta wersji MSBS Grot A3. Rozmawiano również o innych odmianach karabinka, które mogłyby trafić do polskiej armii.

Seweryn Figurski z zarządu Łucznika podkreślał, że wersja A3 uwzględnia uwagi i poprawki zgłoszone przez polskie wojsko do poprzednich odmian Grota. – Wariant A3 będzie miał przekonstruowane suwadło, dzięki czemu będzie lepiej zabezpieczone przed zapiaszczeniem, nową kolbę regulowaną w większym zakresie, krótszą lufę oraz zmodyfikowany tłumik płomienia – wyliczał Figurski. Jednak na razie nie wiadomo, kiedy pierwsze Groty w wersji A3 w ramach podpisanych już kontraktów trafią do polskiej armii.

Fabryka Broni „Łucznik” zaprezentowała na „GROTowisku” także inne odmiany karabinka, nad którymi pracuje. Chodzi m.in. o Grota z 10-calową lufą (tzw. subkarabinek), o zasilanego amunicją 7,62x51mm (a nie jak standardowy model pociskami kalibru 5,56 mm) oraz MSBS Grot 7,62N, czyli samopowtarzalny karabinek wyborowy na amunicję 7,62x51 mm.

Generał Klisz przyznał, że polska armia jest zainteresowana najbardziej subkarabinkiem, czyli Grotem z lufą długości 10 cali. – Ta odmiana mogłaby trafić do wyposażenia poddziałów zmechanizowanych i pancernych, kierowców i czołgistów, a także artylerzystów oraz jednostek aeromobilnych. WOT również się nią interesują, bo mogliby ją otrzymać chociażby nasi kierowcy czy zespoły snajperskie – mówi generał Klisz, ale zastrzega, że formalne decyzje o kupnie tej odmiany Grota jeszcze nie zapadły.

Dowódca WOT przyznaje, że żołnierze są ciekawi odmiany karabinków zasilanych amunicją 7,62x51 mm ze względu na siłę tych pocisków.

Pierwszy dzień konferencji był przeznaczony tylko dla wojskowych użytkowników karabinków Grot. W drugim dniu „GROTowiska” odbyła się debata panelowa w gronie cywilno-wojskowym z udziałem przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, producenta Grota, naukowców zaangażowanych w projektowanie karabinka oraz cywilnych użytkowników i specjalistów. Na zakończenie odbyły się zawody na strzelnicy Bellona Marynino.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~JacekK
1693199520
Obejrzałem kilka filmów na temat czyszczenia Grota. Wynika z nich że by dobrze wyczyścić pręt popychacza i styk węzła gazowego z pokrywą zamkową trzeba użyć kluczy (odkręcić śrubę lufy lub 6 śrub komory zamkowej. To jest broń bojowa więc broń będzie czyszczona zabłoconych nieoświetlonych okopach przez żołnierzy o różnej kulturze technicznej. Myślę że konstruktorzy powinni pochylić się nad tym tematem w wersji A3. W tarnowskim MWS 15 nie potrzeba używać żadnych narzędzi popychacz wychodzi do przodu przez węzeł gazowy.
82-14-94-02

Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Wielki test w West Point coraz bliżej
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Priorytety dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojna o porządek świata
Polska przystań brytyjskich jeńców
Leopardy jadą na poligon
Tajna misja polskiej agentki
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO